Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 1,7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 5,7 pkt.

"Wszystkie składowe wskaźnika BWUK uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 2,7 pkt proc.) oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 2,3 pkt proc.) i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 1,7 pkt proc.)" - napisano.

W porównaniu do sierpnia 2016 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 9,5 pkt proc.

Natomiast wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 2,7 pkt.

Reklama

"Wszystkie składowe wskaźnika WWUK, również osiągnęły wartości wyższe niż miesiąc wcześniej. Największa poprawa dotyczyła oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost o 3,2 pkt proc.). Dla pozostałych składowych odnotowano wzrosty w zakresie od 0,7 do 0,9 pkt proc." - napisano.

W sierpniu WWUK osiągnął wartość o 10,0 pkt proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2016 roku. (PAP Biznes)