Jeden i drugi typ budynku ma swoich wielbicieli i przeciwników. Choć większość gotowych projektów to budynki z poddaszem użytkowym, systematycznie rośnie liczba zwolenników domów z pełnym piętrem. W artykule przeczytacie o zaletach i wadach obu tych rozwiązań.

Wybór typu budynku wcale nie jest taki prosty. Decydując się na dom piętrowy, zyskujemy pełnowymiarową kondygnację, co z kolei przy poddaszu użytkowym nie jest możliwe, ponieważ powierzchnię ograniczają skosy. Pomimo tego, że wielu Polakom przypadły do gustu domy piętrowe z płaskim dachem, w niewielu miejscach taka zabudowa jest możliwa. Ograniczenia dotyczące kąta nachylenia dachu oraz w konsekwencji możliwości wyboru domu z pełnym piętrem lub poddaszem wynikają z zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub z Warunków Zabudowy.

- Klientom podobają się domy z pełnym piętrem. Niestety urzędy gmin bardzo rzadko dopuszczają możliwość budowy domów z dachami o kącie nachylenia mniejszym niż 30 stopni. Płaskie dachy można stosować jedynie na kilku procentach terenów przeznaczonych pod zabudowę - wyjaśnia Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Na szczęście w wielu gminach w trakcie modernizacji i aktualizacji planów zagospodarowania przestrzennego coraz częściej dopuszcza się budowę domów ze stropodachami - dodaje.

Dach płaski jest bardziej narażony na zaleganie śniegu niż spadzisty i trzeba go w czasie zimy odśnieżać. Mokry śnieg zalegający na dachu stanowi bowiem znaczne obciążenie dla konstrukcji budynku. Jednak jest on zdecydowanie bardziej odporny na podmuchy porywistego wiatru, które coraz częściej zdarzają się również na terenie Polski.

.

Reklama

Funkcjonalność przede wszystkim

Jeżeli chodzi o zalety, to pomieszczenia w domach z pełnym piętrem mają jednakową wysokość, co oznacza łatwość ich zagospodarowania. W takich domach nie ma ścianki kolankowej, która ogranicza możliwość wstawienia wysokich mebli. Montuje się w nich tradycyjne okna pionowe zamiast dachowych, dzięki czemu wnętrza są doskonale doświetlone.
Z drugiej strony, wiele osób decyduje się na poddasze użytkowe, ponieważ skosy nadają pomieszczeniom charakteru. Mogą one wprawdzie sprawić trudność przy aranżacji wnętrz, ale w ten sposób wykorzystamy przestrzeń pod dachem do ostatniego centymetra.

Wybór projektu uzależniony jest od różnych czynników, a ostateczna decyzja wymaga starannego ich rozważenia. Chociaż w polskim krajobrazie przeważają domy z poddaszem użytkowym, to coraz osób wybiera domy piętrowe ze stropodachem lub dachem skośnym. Przeważają tutaj walory użytkowe i estetyczne.

Jeżeli jednak trudno nam podjąć ostateczną decyzję w sprawie dachu, warto skorzystać z porad ekspertów, którzy pomogą w dokonaniu właściwego wyboru. Wówczas będziemy mogli w pełni cieszyć się naszym wymarzonym domem, w którym spędzimy wiele najbliższych lat.