Koncerny Renault S.A., Nissan Motor Co. i Dongfeng Motor Group Co. porozumiały się w sprawie utworzenia w Chinach spółki joint venture, która będzie wytwarzać auta elektryczne na chiński rynek - poinformowali przedstawiciele koncernów.

Spółka o nazwie eGT New Energy Automotive Co. rozpocznie produkcję najprawdopodobniej już w 2019 roku. Według agencji Kyodo Renault i Nissan będą mieć po 25 proc. udziałów w nowym przedsięwzięciu, a chińska grupa Dongfeng - pozostałe 50-proc.

Nowa firma motoryzacyjna będzie mieć siedzibę w prowincji Hubei, położonej w środkowych Chinach, zaś samochody elektryczne będą produkowane w znajdującej się tam fabryce Dongfeng Motor - wynika z informacji podanej przez koncerny. "Utworzenie nowej spółki z firmą Dongfeng to potwierdzenie naszego wspólnego zaangażowania w produkcję konkurencyjnych samochodów elektrycznych na chińskim rynku" - podkreślił w komunikacie, cytowanym przez Kyodo, prezes i dyrektor generalny sojuszu Renault-Nissan Alliance Carlos Ghosn.

Trzej wytwórcy, jak podkreślił Zhu Yanfeng, szef Dongfeng Motor Group Co., chcą "dopasować się do przemian", jakie zaszły w ostatnim czasie na rynku motoryzacyjnym Państwa Środka. Co, według niego, oznacza produkcję aut "lekkich, elektrycznych, inteligentnych i zintegrowanych".

Jak podkreśla Kyodo, Chiny stały się największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie, a ich władze zaostrzają przepisy dotyczące emisji spalin w ramach walki z zanieczyszczeniem środowiska.

>>> Polecamy: Ile kosztuje postawienie stacji do ładowania aut na prąd?