Ze względu na uwarunkowania ekonomiczne oraz specyficzną lokalizację elektrowni, a także w wyniku zachodzących zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, jako najkorzystniejsze paliwo wskazany został gaz - poinformowała PGE w komunikacie. Komitet Inwestycyjny - ciało doradcze zarządu Polskiej Grupy Energetycznej - zarekomendował jednocześnie uruchomienie fazy przygotowania do realizacji inwestycji.

Ten etap projektu ma potrwać do końca II kwartału 2018 r. i obejmie opracowanie studium wykonalności oraz uruchomienie innych postępowań administracyjnych w celu uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dalszy harmonogram budowy będzie znany po zakończeniu tych prac.

Jak podkreśliła PGE, w czasie pracy nad studium wykonalności przeprowadzone zostaną pogłębione analizy trzech wersji bloku gzowego: z cyklem prostym (otwartym), przygotowanego do rozbudowy do bloku gazowo-parowego („CCGT ready”) oraz blok gazowo-parowy CCGT. Spółka, w oparciu o rynkowe ceny realizowanych obecnie projektów szacuje koszty budowy bloku 500 MW na 1-1,5 mld zł.

Wskazanie przez Komitet Inwestycyjny gazu oznacza zmianę rekomendacji wydanej w czerwcu 2017 r. Wówczas pozytywnie zaopiniowana została budowa nowych mocy opartych na węglu kamiennym.

Reklama

PGE podkreśliła, że Elektrownia Dolna Odra leży w regionie charakteryzującym się dużym zapotrzebowaniem na moce bilansujące, co oznacza, że nowa jednostka powinna charakteryzować się wysoką elastycznością pracy. Konsultacje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi wykazały, że blok gazowy jest w stanie spełnić te wymagania - poinformowała spółka. Elektrownia Dolna Odra to jedyne duże źródło systemowe w północno-zachodniej Polsce, w regionie, gdzie znajduje się duża ilość mocy wiatrowych o wysokiej zmienności produkcji.

Jak wskazała PGE, na korzyść gazu przemawiają także aktualne uwarunkowania rynkowe i regulacyjne polityki klimatyczno-energetycznej UE. "Możliwe wprowadzenie limitów emisyjnych dla technologii konwencjonalnych, w połączeniu z postępującą rewizją systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, która może podnieść koszty wytwarzania energii elektrycznej, stanowią istotne ryzyka w obszarze regulacyjnym" - podkreśliła PGE. Według spółki, wśród przesłanek czyniących atrakcyjnymi inwestycyjnie źródła gazowe, znajduje się również zauważalny postęp prac zmierzających do rozwoju rynku i poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce, m.in. poprzez budowę nowych interkonektorów, rozwój importu LNG, czy projekt Baltic Pipe.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowskiedytor: Jacek Ensztein