statystyki

Dostałeś rachunek za prąd? To zobacz za co naprawdę płacisz

15 stycznia 2009, 03:00 | Aktualizacja: 15.01.2009, 09:11
Źródło:GP/forsal.pl

Jest problem, który dotyczy każdego Polaka. To rachunek za prąd, który jest tak napisany, że poza kwotą do zapłaty, nie wyjaśnia niczego milionom klientów. Przedstawiamy jak czytać hieroglify energetyków, tak aby przy najbliższej sobotniej podwyżce cen prądu, nie dać się zaskoczyć.

Reklama

Reklama

Już w sobotę podwyżka

W sobotę wchodzą w życie nowe ceny energii dla gospodarstw domowych , które obsługują sprzedawcy z grup PGE, Tauron Polska Energia, Enea i Energa . Natomiast od lutego rosną ceny dla indywidualnych odbiorców będących klientami RWE Polska i Vattenfall Sales Poland. Za jakiś czas otrzymamy więc nowe faktury z wyższymi cenami i większość z nas zupełnie nie będzie wiedziała za co i ile płaci.

Problemy rodzi nie tylko to, że tych składników cenowych jest wiele, ale i to , że na fakturach mają często inne nazwy niż faktycznie występujące w cennikach. Sprzedawcy idą na skróty, bo niektóre tytuły płatności są tak długie, że się nie mieszczą na fakturach . Te zaś czytać warto, bo dopóki nie nauczymy się ich interpretować, to w zasadzie nie mamy szans w dyskusjach z energetykami o wysokości rachunków.

Co jest na fakturze

Stopień skomplikowania rachunków za energię elektryczną jest ponadprzeciętny, a można go chyba porównać tylko z galimatiasem jaki widać na rachunkach za gaz ziemny. Warto się zapoznać się dokładnie z rachunkami, bo inaczej nie sposób dyskutować z energetykami.

Warto wiedzieć, że opłata za pobrany prąd stanowi tylko jeden z sześciu elementów zapłaty za energię. Lwią  cześć naszego rachunku stanowią opłaty: przesyłowa stała i zmienna, przejściowa, jakościowa oraz abonamentowa.

Rozbieramy rachuneczek...

1. Energia elektryczna ( opłata za energię elektryczną czynną ) – to cena za wykorzystaną energię obliczana jako iloczyn zużytej rzeczywiście lub zgodnej z prognozami energii i ceny 1 Kwh energii.

2. Opłata przesyłowa stała ( opłata dystrybucyjna stała ) - zawiera koszty stałe związane z funkcjonowaniem sieci, jest niezależna od ilości pobranej energii; zawiera m.in. . koszty utrzymania sieci, remonty, płace załogi, podatki

3. Opłata przesyłowa zmienna (opłata dystrybucyjna zmienna) – zawiera koszty zmienne związane z funkcjonowaniem sieci, jest zależna od ilości pobranej energii, są to m.in. koszty strat , które dystrybutorzy ponoszą podczas przesyłania energii.

4. Opłata przejściowa - wprowadzona ustawą z dn. 29.06.2007 r o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, w gruncie rzeczy to rekompensata dla producentów za rozwiązanie w/w umów. Stawki opłaty przejściowej dla gospodarstw domowych kalkulowane są w zależności od rocznego zużycia energii, wprowadza je regulator.

5. Opłata jakościowa - jest opłatą zmienną i pokrywa koszty utrzymania równowagi systemu elektroenergetycznego.

6. Opłata abonamentowa – pokrywa koszty obsługi klienta, czyli. np. koszty wystawienia rachunku i jego dostarczenia, systemu komputerowego do obsługi klienta, odczyty i kontrole licznika itp. Ta opłata jest związana z dystrybucją energii.

No i jeszcze niespodzianka...

Opłata przesyłowa stałą, przesyłowa zmienna, opłata abonamentowa oraz opłata przejściowa i jakościowa są opłatami zawartymi w taryfie dystrybutora i są zatwierdzane przez Prezesa URE dla wszystkich grup taryfowych, w tym dla gospodarstw domowych. Ceny energii dla gospodarstw domowych też zatwierdza Prezes URE, ale tak jak w przypadku wcześniej wymienionych opłat robi to na wniosek dystrybutorów, tak ceny prądu zatwierdza na wniosek sprzedawców energii. Nie zawsze jednak firmy godzą się na ceny sugerowane przez regulatora. Na razie nie godzą się na nie RWE Polska i Vattenfall Sales Poland i od lutego wprowadzają własne cenniki. W efekcie na fakturach może się jeszcze pojawić druga opłata abonamentowa, związana z obsługą klientów przez sprzedawcę energii. Dwuskładnikową strukturę opłat za energię – cena 1 Kwh i opłata handlowa, czy abonamentowa stosuje już jednak tylko RWE Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Gienek(2013-10-26 11:20) Odpowiedz 50

  Trochę to wszystko skomplikowane. A czy warto tak w to wnikać? I tak się wpływu za bardzo na tę cenę nie ma.
  Myślę że warto,dziś oszukują na prądzie jutro przyniosą kolejny rachunek z dowolną argumentacją,jak już raz udało się okraść to czemu nie drug?Kraj pełny oszustów i złodziei,przykre jest to że prawo pozwala wszystkim czuć sie bezkarnie,a boli bardziej że to urzędnicy okradaja i spada zaufanie do rządzacych i państwa.Gdyby wiedział o jakie polskie walczyłem to wcześniej bym sie własną pięśćą zabił.Pokrętne rachunki i taryfy służą do grabienia,bo co powiedzieć na te opłaty?Codziennie wstając rano pluję sobie w brodę że żyje w tym pojebanym kraju,ludzi pokroju szmat na wysokich stanowiskach,i na ch ja to obalałem???Na korytarzach instytucji umieszczają afisze,"uważaj na oszustów", "nie przyjmuję łapówek", "czyste rece" ludzie przecierz każdy zwas wie że to żart.

 • Artur(2013-04-03 10:18) Odpowiedz 40

  Chyba sobie w mieszkaniu zamontuję panel słoneczny i akumulatory. Nie będę płacił abonamentu :)

 • oszukiwany(2010-02-12 20:42) Odpowiedz 40

  Czy ta banda jest do ruszenia?

 • Felek(2016-03-12 17:11) Odpowiedz 30

  Dostałem rachunek z którego wynika że zużyłem prądu za 31 pln a reszta to jakieś złodziejstwo czyli prawie 210 pln do zapłaty. Pier...one monopolistyczne metody żeby płacić za ich koszta utrzymania.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • tomek(2014-06-06 09:13) Odpowiedz 10

  paranoja, opłaty są już wyższe od cen energii

 • kozak.(2010-01-26 12:11) Odpowiedz 10

  wprowadzenie opłaty przejściowej do rachunków za zużycie energii elektrycznej jest jakąś paranoją wymyśloną przez URE.Odbiorca energii ma płacić za to,że dochodzi między dostawcą energii a odbiorcą do zerwania umów? Niech dostawcy i dystrybudorzy energii elektrycznej nie podwyższają cen i nie wymyślają kolejnych pozycji w rachunkach,to nikt z odbiorców nie będzie zrywał umów.Ot cała prawda.

 • kozak.(2010-02-02 17:21) Odpowiedz 10

  Po co jest ten URE jeśli pozwala na takie złodziejstwo. Spółkom Akcyjnym Skarbu Państwa kupującym energię elektryczną u dostawców energii elektrycznej obniża się ceny 1 KWh lub podnosi się ją tylko w niewielkim stopniu, a indywidualnym odbiorcom podnosi się ceny energii elektr.o 7 do 15% To skandal.

 • Zenobi Krawęznik(2009-11-26 21:16) Odpowiedz 10

  "Opłata jakościowa - jest opłatą zmienną i pokrywa koszty utrzymania równowagi systemu elektroenergetycznego. "
  To ma być jakieś sensowne wyjaśnienie ?
  TO chyba jakiś żart autora tego opracowania.

 • nigdy więcej(2014-10-18 08:11) Odpowiedz 00

  w swojej małej firmie zauważyłem , że firma - energia dla firm- opłatę handlową za jeden miesiąc kradnie w wysokości 27,06zł to dopiero złodziejstwo,więc się zastanówcie nad wyborem

 • Gery(2014-01-03 21:57) Odpowiedz 00

  Co będzie, jeśli zgłoszę kilka osób które nas okradają? o znaczy zakład energeyczny? Znam ludzi, którzy czerpią energię przed licznikiem. Czy wówczas "opłaa przesyłowa zmienna" będzie niższa? albo zniknie?

 • Tazuj(2014-07-09 10:04) Odpowiedz 00

  Dla manie zakład energetyczny enea to złodzieje działający w majestacie prawa monopoliści do potęgi.Od 7 lat płace tareyfe budowlaną zdzierajak jak moga ale ostanio mnie rozbawli,swego czasu wprowadzicli oplate handlowa i abonamentowa, handlowa jest za wystawianie rachunku. Rachunek za 2 miesiace wystawiany 1x oplata razy 2 bo dalego by nie pialem do uoik i co i maja nas w d. poznosze ta oplate o 5 zł na miesiac i nawet gwoli bez wyjasnienia co ta ma byc?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze