Eman Al-Ghamidi objęła stanowisko wiceburmistrza Al-Chubaru. Położone na wschodzie królestwa nad Zatoką Perską miasto jest ośrodkiem handlowym i przemysłowym liczącym 177 tys. mieszkańców.

Ministerstwo kultury i informacji królestwa podało w komunikacie, że powołanie Al-Ghamidi na stanowisko wiceburmistrza jest częścią planu króla Salmana "Vision 2030". Jest to obszerny plan reform gospodarczych i społecznych, który zakłada m.in. zwiększenie liczby kobiet na rynku pracy z obecnych 22 do 30 proc.

Nominacja nastąpiła w 24 godziny po wydaniu przez króla dekretu, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód. Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na korzystanie z oficjalnych usług, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim.

Reklama

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i kryjącego ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa same podróżować. Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym. (P