Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec września 2017 r. wyniosła 6,8%, czyli spadła o 0,2 pkt wobec danych z sierpnia br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). We wrześniu 2016 r. stopa ta wyniosła 8,3%.
ikona lupy />
Bezrobocie rejestrowane GUS / Media

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu września br. wyniosła 1 117,1 tys. wobec 1 136,1 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 324,1 tys. przed rokiem.

Prognozy czternastu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 6,9% do 7%, przy średniej na poziomie 6,93% (wobec 7% r/r miesiąc wcześniej).

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,9% we wrześniu 2017 r.

Reklama
ikona lupy />
Zmiany stopy bezrobocia w województwach GUS / Media

W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 7,2% na koniec 2017 r. i spadnie do 6,4% na koniec 2018 r.

Liczba nowych bezrobotnych

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła we wrześniu br. 179,6 tys. wobec 158,1 tys. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

We wrześniu 2016 r. liczba nowych bezrobotnych wyniosła 202,2 tys. osób.

GUS podał też dziś, że stopa bezrobocia zarejestrowanego we wrześniu 2017 r. wyniosła 6,8%

Work Service: bezrobocie przełamało kolejną barierę

"Zejście" stopy bezrobocia poniżej 7 proc. to kolejna psychologiczna bariera, która została przekroczona. Niewykluczone, że wskazanie poniżej tego poziomu uda się utrzymać do końca roku - ocenił w komentarzu do wtorkowych danych GUS Andrzej Kubisiak z Work Service.

"W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku oznacza to spadek o 1,5 p.proc." - ocenił Kubisiak. Zdaniem eksperta niewykluczone, "że wskazanie poniżej tego poziomu uda się utrzymać do końca roku, szczególnie że obecny odczyt przekroczył oczekiwania rynkowe"

Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 1.117,1 tys. wobec 1.136,1 tys. osób przed miesiącem.

Jak zaznaczył Kubisiak, na przestrzeni ostatniego roku "odnotowaliśmy spadek liczby osób bezrobotnych o 207 tys.".

"Bez wątpienia we wrześniu przekroczono kolejną psychologiczną barierę na rynku pracy, a dzisiejszy odczyt jest lepszy od prognoz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Ostatni raz tak niskie wskazanie bezrobocia notowaliśmy w lutym 1991 roku" - zaznaczył dyrektor zespołu analiz i komunikacji w Work Service.

Ekspert dodał, że obecna dobra sytuacja na rynku pracy jest związana ze stabilnym i wyraźnym popytem na pracowników. "Możemy spodziewać się, że obecny wynik poniżej 7 proc. powinien utrzymać się do końca roku. Mało prawdopodobne, żebyśmy w ostatnim kwartale obserwowali wyraźne zmiany, głównie ze względu na mocno ograniczoną podaż pracy, jak i utrzymanie się wysokiego poziomu osób długotrwale bezrobotnych" - napisał w komentarzu Kubisiak.

Kubisiak podkreślił, że dobra sytuacja na rynku pracy występuje nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach naszego regionu. Potwierdzają to dane Eurostatu dotyczące bezrobocia. "Najmniejsze w całej Unii Europejskiej jest w Czechach (2,9 proc.) i Niemczech (3,6 proc.). Na czwartym miejscu są Węgrzy z wynikiem 4,2 proc., a Polska zajmuje pozycję siódmą ze stopą bezrobocia wynoszącą 4,7 proc." - wskazał.

W ocenie eksperta wynika to między innymi z faktu, że większość państw Europy Środkowej przeżywa podobne problemy z dostępnością pracowników. Z jednej strony silna emigracja, a z drugiej strony wyzwania demograficzne, doprowadziły do znaczących deficytów kadrowych. "Te zjawiska w połączeniu z wysoką konkurencyjnością i dobrą koniunkturą gospodarczą przełożyły się na poprawę sytuacji na rynku pracy i rekordowo niskie wskazania bezrobocia" – dodał.

>>> Czytaj też: Prędzej czy później roboty wypełnią lukę na rynku pracy. Co to oznacza dla ludzi?