Mamy w Polsce Ukrainę w miniaturze. Z jej elitami, inteligencją, ale też i patologią [REPORTAŻ]

29 października 2017, 14:19 | Aktualizacja: 29.10.2017, 14:54
Źródło:MAGAZYN DGP
Polska Ukraina

Polska Ukrainaźródło: ShutterStock

I ci różni ludzie z różnych bajek odmiennie odnajdują się w nowym dla siebie środowisku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa

Reklama

Komentarze (41)

  • Poznaniak(2017-10-29 16:06) Zgłoś naruszenie 11729

    Żałosna jest ta nienawiść komentujących. Rozumiem, że Polakom nie podoba się kult Bandery w Ukrainie, rozumiem, że wolelibyśmy z sąsiadem pogadać po polsku, a nie pa palskamu... No ale to też są ludzie, w dodatku wielu z nich ma dobrą wolę, jeśli chodzi o życie u nas. Z siekierami tu nie jadą, a nierzadko chcą zostać i żyć, pracować. Polecam takiemu uprzedzonemu do Ukraińców pójść kiedyś z jednym czy dwoma na piwo albo wódkę. Zobaczycie, ile mamy wspólnego, a nie tylko wieczne podziały i awantury, typowo polskie...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • M5an(2017-10-29 16:41) Zgłoś naruszenie 11016

    Polakom wisi, czy Ukraińcy tu pracują czy nie, normalni ludzie, niech sobie pracują skoro chcą, my to malujemy na to kółko na głowie, bo trzeba mieć nierówno pod sufitem by uważać Polskę za kraj do życia,ale whatever. W momencie jednak jak jakiś k***s zaczyna przebąkiwać o dawaniu im obywatelstwa, to następuje natychmiastowa zmiana stosunku do Ukraińców. Na miejscu tych, którzy ich tu nie chcą obrałbym więc taktykę na lobbowanie za dawaniem emerytur, zasiłków i praw obywatelskich. Zaraz pojawią się tłumy z widłami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jacekk(2017-10-29 19:07) Zgłoś naruszenie 10110

    Rzeczprospolita Obojga Narodów?To mi przypomina z historii.Jestem zawodowym kierowcową od dziewięciu lat jeżdżę na zachód(Portugalia,Hiszpania,Włochy,Francja).To duża firma.Piedziesieciu szeciu kierowców.W ciagu ostatnich lat szef zatrudnił dziesieciu Ukraińców,trzech Białorusinów i Mołdowianina.To tacy sami ludzi jak my no może ten ich śmieszny język .Co wy macie do tych ludzi?Oszaleliście?Proponuje jechać do Francji.Na południe Hiszpanii.Tam zobaczycie prawdziwych imigrantów.Co więcej wielu znich to już autochtoni.Ich praca nie interesuje.Niechce być złym prorokiem ,ale to jest koniec europy którą kochaliśmy i podziwialiśmy.Kraje południa już niczym nie różnią się od Polski.Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jaki cios zadał kryzys krajom południa.Wiele na ten temat mógłbym pisać .Tyle w temacie Ps Jeżeli tego nie spartolimy czeka nas złoty wiek ,pierwszy od czterystu lat.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • DAn(2017-10-30 00:51) Zgłoś naruszenie 10016

    Jakoś mi żal, że, gdy jako student pracowałem u niemieckiego gospodarza po 15 godzin dziennie, nikt nie pisał o moim i tysiącach innych polaków pracujących na saksach, takich rzewnych kawałków. No tak to zawsze wygląda. Gołodupcy muszą tyrać zanim coś uzbierają. A później walec sprawiedliwości dziejowej te uzbierane co nieco rozjeżdża i rozdaje ...nie, nie biednym, lecz pożytkuje na swoje wzniosłe cele dziejowe. A Ukraińcy u nas mają za zadanie spłaszczyć słupki dochodów. Taka podgatowka pod podwyższenie stóp procentowych...

    Odpowiedz
  • Tom(2017-10-30 11:25) Zgłoś naruszenie 9420

    Trzymam kciuki za tych pracowitych młodych ludzi. Niczym się od nas praktycznie nie różną, pracują i są fajni. Niech u nas zostają i zakładają rodziny bo ja też chcę żyć za 20 lat w normalnym bogatym kraju. Alfroalternatywy to już chyba znamy drodzy sceptycy?

    Odpowiedz
  • Heh(2017-10-30 02:09) Zgłoś naruszenie 9363

    Czy to dla nas dobre ? Myślę ,że dobrze ,że Ukraińcy nie zostali następnym krajem Federacji Rosyjskiej z własnej woli. Bardzo powoli uczą się być narodem, myśleli ,że wystarczy mieć państwo i kulturę ,a tu klops trzeba na to charować na tą samodzielność. Jeszcze nie raz bokiem im wyjdzie ,że nie chcieli należeć do Rzeczpospolitej z którą można było być w luźnym związku i nie wstawiać podziałów w morderstwach. Jak korona polska ich pacyfikowała to byli buntownicy, to byli nasi wojskowi i bogacz. Mordowano tylko część, palono wsie współpracujące ale król zrobiłby u nas to samo jakby jacyś byli nie posłuszni ,bo król był najważniejszy po bogu w tamtych czasach.

    Odpowiedz
  • Luk(2017-10-29 15:22) Zgłoś naruszenie 9336

    I fajnie niech sobie żyja.

    Odpowiedz
  • HB(2017-10-29 15:37) Zgłoś naruszenie 8954

    Tak, tak, zaraz będą artykuły że Ukraińcy pracują po 30 godzin na dobę i jeszcze dopłacają do tego :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2017-10-29 15:26) Zgłoś naruszenie 6068

    Ukrainka haruje po 16 godzin dziennie.Ojejojejojej ale biedna Ukrainka!A co my Polacy na to???Lekarze po studiach zarabiają często 2000 PLN i też pracują po 16 godzin dziennie i inne grupy zawodowe w Polsce!Czysty wyzysk i nic więcej!Zagranica i zagraniczne media śmieją się z nas za takie smieszne pensje i nakłady na służbę zdrowia!W UE te nakłady wynoszą 8 proc. PKB a u nas tylko ok. połowe! Wstyd i hańba!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ciekaw(2017-10-29 16:15) Zgłoś naruszenie 4122

    Denerwuje mnie to kąśliwe gderanie trolla podpisującego się Terminator czy HB czy to prikaz z Moskwy,???? Nikt z tych przybyszów z Ukrainy czy to Rusin czy Rosjanin z Donbasu czy potomek polaków nie narzeka na Polskę czy traktowanie ,jak już to sobie chwalą życie w Polsce i chwala nasz kraj traktując często jak drugi dom.Czy Putin wam tak rozsiewać wroga propagandę nakazuje czy inni mocodawcy z Moskwy ,jestem bardzo ciekaw???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Misiek(2017-10-30 06:51) Zgłoś naruszenie 375

    Trzymam kciuki za Ukraińców bo im mieszkanie wynajmuje. Gdyby nie oni chyba nigdy nie odrobiłbym strat bo mieszkanie na górce 2008r kupione.

    Odpowiedz
  • Dimitri(2017-10-29 20:23) Zgłoś naruszenie 354

    Przez 300 lat Tatarzy najeżdżali Rzeczypospolitą średnio do 20 lat. Tatarzy Krymscy i ci z Budziaka. Zostawiali po sobie totalnie spaloną ziemię, całkowitą pustkę w stepie. Wszystkie miasteczka i wsie były palone do spodu a ludność brana w Jasyr lub mordowana (m uz uł a ni e nie mogli mieć niewolników wyznających I s .l a m, więc z terenów RP wywozili ludność chrześcijańską i sprzedawali np. do Egiptu lub Lewantu). Szacuje się, ze wywieźli 3 mln Polaków. Ziemia należała do szlachty Polskiej i po każdym takim najeździe Tatarskim ziemia leżała odłogiem ( nie było ludzi). Panowie Szlachta ściągali chłopów z terenów centralnej Polska aby zasiedlić te puste tereny i je uprawiać, przede wszystkim z Mazowsza gdzie były piaski i ziemia nie przynosiła plonów. Ludność była Rusyfikowana przez Popów a po protektoracie Rosyjskim na początku XVIII zaczęto ludziom wmawiać, ze są obcym bytem a potem rusyfikowano. Prawda jest taka, że Rzeczypospolita zostawiła tych ludzi samych sobie (jak Wołyń później) ale większość z nich to Polacy z pochodzenia. Wielu z nich ma Polską krew a nawet o tym nie wiedzą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • i dobrze(2017-10-30 08:59) Zgłoś naruszenie 332

    Wypisz wymaluj Polacy za Zachodzie. My pracujemy na Zachodzie tak jak oni u nas :)

    Odpowiedz
  • Słowianin PL(2017-10-29 19:18) Zgłoś naruszenie 3016

    Toleruje ale nie ufam bo nie rozliczyli się ze swoich zbrodni na bezbronnych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wizja nie wizjonera(2017-10-30 05:31) Zgłoś naruszenie 3014

    Przeczytajcie o aferze PISu większej niż Amber Gold http://wolnosc24.pl/2017/08/16/mialo-byc-dobrze-a-wyszlo-jak-zwykle-zus-bedzie-placil-emerytury-ukraincom-za-prace-w-ich-wlasnym-kraju/ Banderowiec przepracuje rok w Polsce i po ukończeniu 65 roku zycia otrzyma emeryturę z ZUS w wysokości 1000zł Dla Polaków jest to w ten sposób, cytaty ze strony ZUSu. W przypadku gdy osoba odchodząca na emeryturę nie posiada wymaganego stażu pracy (np. przepracowała tylko 19 lat), ZUS nie wypłaci jej emerytury minimalnej. Osoba taka otrzyma jedynie świadczenie emerytalne w wysokości wynikającej z wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym. Emerytura może zatem wynieść 200 zł a nawet zaledwie 100 zł. Rekordzista otrzymał... niecałe 5 zł. Przykład osób prowadzących działalność gospodarczą doskonale obrazuje funkcjonowanie obecnego systemu emerytalnego. Przedsiębiorca opłaca bowiem co miesiąc 1172 zł składek ZUS, w tym 499 zł składki emerytalnej. Jednak po 45 latach pracy, jego emerytura wyliczona przez ZUS nie osiągnie nawet 1000 zł. ZUS podwyższy zatem tę emeryturę do poziomu aktualnie obowiązującej emerytury minimalnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ole(2017-10-30 13:52) Zgłoś naruszenie 263

    Ukraińcy blokują podwyżki płac w Polsce. Czas wprowadzić limity.

    Odpowiedz
  • lalao(2017-10-29 19:37) Zgłoś naruszenie 2551

    Jest jedna różnica oni nie są w Unii, a włażą do naszego kraju na prawo i lewo . U nas nie brakuje ludzi do pracy tylko parobków za miskę ryżu i to jest główna przyczyna wpuszczania ich do nas. Druga to jakaś poroniona polityka naszych patałachów politycznych , którzy ubzdurali sobie ,ze pomagając Ukrom robimy na złość ruskim. Wszystko to kosztem Polaków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Henryk(2017-10-29 19:09) Zgłoś naruszenie 1667

    Wzieli pracowników z Ukrainy aby nie podwyższać pensji i tyle. 3mln pracuje w momencie jak mamy 1.5 mln bezrobotnych i 3 mln ukrytego bezrobocia. Nie chodzi o Ukrainców. To są pionki Januszy którzy bidują. Bo co to jest 2mln zysku rocznie. Niech robią za 1500. I się puzniej dziwią że kto może to ich pier... Nawet oni uciekają do Czech i Słowacji. Nie ma w tym kraju po co się starać. Jedyny ratunek to pełna dekomunizacja. Zabrać majątki Sb UB Sędziom z komunistycznego nadania księżom donosicielom zerwać konkordat i całe to komunistyczno Solidarnościowe klerykarne scierwo. Ja mam dość wyjeżdżam

    Odpowiedz
  • .(2017-10-30 05:15) Zgłoś naruszenie 437

    Jestem za tym by wykorzystywaną Irenką, razem z Wową, odesłać do swojego kraju, razem z 2 mln ich rodaków. Banderowski PIS nie przyjął 10 tys muślimów, w zamian wpuścił 2mln banderowców.

    Odpowiedz
  • Analogia = muzułmanie z ich wszystkimi kompleksami(2017-10-30 08:40) Zgłoś naruszenie 22

    ... i animozjami typu "bij zabij krzyżowców!".

    Odpowiedz