KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty podpisały list intencyjny na rzecz współpracy w obszarze badawczo-rozwojowym, poinformowały spółki. Porozumienie o współpracy dotyczy rozwoju technologii w obszarze przetwórstwa surowców mineralnych metodami fizycznymi, chemicznymi i termicznymi.



"KGHM to jedyny w Europie producent renu i nadrenianu z własnych zasobów. Znajdujemy się także w czołówce globalnych producentów miedzi i srebra. Jesteśmy zainteresowani szerokimi możliwościami zastosowania naszych produktów. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, które będą mogły zostać wykorzystane w ciągu technologicznym Polskiej Miedzi. Zarówno przemysł górniczo – hutniczy, jak i chemiczny uzupełniają się wzajemnie. Liczę na to, że nasza współpraca pozwoli optymalnie wykorzystać potencjał ważnych dla gospodarki kraju spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa" powiedział prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, cytowany w komunikacie.

Współpraca obejmie między innymi obszary wytwarzania katalizatorów z udziałem renu, którego dodatek wzmocni działanie katalizatora, a tym samym polepszy parametry prowadzonych procesów, zastosowania litu w materiałach katodowych czy testowania metod fizykochemicznych wzbogacania surowców mineralnych, podano także.

"Mimo, iż polski sektor chemiczny rozwija się szybciej niż średnia dla przemysłu krajowego, wymaga on nieustannego umacniania pozycji konkurencyjnej. Projekt współpracy pomiędzy Grupą Azoty i KGHM jest w tym kontekście nadzwyczaj obiecujący i wykorzystuje szerokie możliwości synergii przy wytwarzaniu, przetwórstwie a także odbiorze surowców. W Grupie Azoty nowoczesność rozumiemy nie tylko jako budowę i uruchamianie instalacji produkcyjnych, ale także jako poszukiwanie synergii, łączenie inicjatyw, potencjałów i koncepcji dla maksymalizacji efektów pracy, zysków i siły całej polskiej gospodarki" - powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki, również cytowany w komunikacie.

Wspólne działania obejmą także weryfikację parametrów makroekonomicznych możliwości zagospodarowania złóż magnezytu oraz testowanie środków przeciwpylnych i antyzbrylaczy o wysokiej biodegradowalności w należącym do KGHM Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most", dodano.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. W 2016 r. grupa wyprodukowała 677 tys. ton miedzi płatnej i 1,2 tys. ton srebra metalicznego. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)