Małe i średnie przedsiębiorstwa (według metodologii Eurostatu zatrudniające do 249 osób) są uważane za siłę napędową gospodarki Unii Europejskiej - tworzą miejsca pracy i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego.

Według najnowszych badań Eurostatu mają one swój znaczący wkład w handel w ramach UE. MŚP stanowią 98 proc. firm handlujących towarami w UE, z czego około 70 proc. to mikroprzedsiębiorstwa (do 9 osób).

MŚP odpowiadają za połowę wartości wewnątrzwspólnotowego handlu towarami - 51 proc. importu wewnątrz UE i 45 proc. wewnątrzunijnego eksportu.

MŚP mają największy udział w eksporcie wewnątrz UE na Cyprze i Łotwie, a najmniejszy we Francji.

Reklama

W pięciu unijnych państwach członkowskich MŚP odpowiadają za ponad dwie trzecie całkowitej wartości wewnątrzwspólnotowego wywozu towarów. Są to: Cypr (88 proc.), Łotwa (81 proc.), następnie Belgia (70 proc.), Estonia (68 proc.) i Holandia (67 proc.).

Mniej niż jedną trzecią wartości eksportu wewnątrz UE tworzą we Francji (21 proc.), w Niemczech (26 proc.), na Słowacji (30 proc.) i w Irlandii (32 proc.), następnie w Polsce (35 proc.), Czechach (36 proc.) i Finlandii (38 proc.).

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)