Gotowość bojowa francuskich śmigłowców nie jest taka zła? Ekspert: W ich sytuacji jest całkiem niezła [WYWIAD]

14 grudnia 2017, 17:44 | Aktualizacja: 14.12.2017, 21:12
Źródło:Forsal.pl
EC725 Caracal

EC725 Caracalźródło: ShutterStock

31,7 proc. śmigłowców caracal we francuskiej flocie w 2016 r. było gotowych do użycia. Jak na sytuację, w jakiej operują, to całkiem niezły wynik - mówi w wywiadzie Juliusz Sabak, ekspert lotnictwa serwisu Defence24.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (20)

  • Pocieszyciel (2017-12-14 19:41) Zgłoś naruszenie 5872

    Wyszła na jaw cała ta korupcyjna hucpa Airbusa i kompradorów PO -PSL i teraz Ringer Axel Springer robi wodę z mózgu powołując się na "eksperta". No bo kasę za PR i udupianie Berczyńskiego wzięli i teraz na dodatek sam pan redaktor boi się żeby go nie rozliczono za manipulacje medialne. Airbus powinien mieć na drugie "Korupcja&Przekręty" wciskają komu się da buble (np. w Polsce kosmiczne ceny modernizacji Orlików, Kazachstan - wielka afera korupcyjna ze śmigłowcami z poparciem mafii eurokratów z Brukseli, nawet za miedzą afera z przepłaconymi czeskimi C295. Na złodzieju czapka gore... a tonący komprador brzytwy się chwyta... Najlepsze, że po katastrofie A400M francuscy piloci nie chcą ich pilotować bo śledztwu ukręcono łeb gdy wyszło jak po łebkach robiono testy. Oczywiście swoją drogą dyspozycyjność A400M jest tragiczna, ale i do sprawnych chętnych brak. Dlatego francuski MON zakupił amerykańskie Super Herculesy - Wszystkie latają non-stop... To może forsal i DGP przeproszą teraz Berczyńskiego za nagonkę? I może napiszą szczegółowo w kilku artykułach o łajdactwach Airbusa?? Zwłaszcza w powiązaniu z aferą politycznej mafii w Brukseli? Tematy samograje - na miesiąc lub dwa wystarczy. I proszę merytorycznie - kto - co - ile - kiedy - komu. Na początek, jakby szanowni dziennikarze udawali, że nie mają punktu zaczepienia: http://niewygodne.info.pl/artykul7/03358--UE-przymykala-oko-na-pomoc-dla-Airbusa.htm albo http://niewygodne.info.pl/artykul7/03541-Kazachgate-czyli-afera-z-helikopterami-w-tle.htm albo http://niewygodne.info.pl/artykul7/03351--Kosztowna-CASA-od-Airbus-Military.htm

    Odpowiedz
  • Miron(2017-12-14 18:27) Zgłoś naruszenie 4950

    O ho trzeba prostowac informacje ekspresowo bo sie wydaly duze koszty eksploatacji caracali. Dobra robota dziennikarze. Nie odpuszczamy Antoniemu bo jeszcze pozostanie w rzadzie...

    Odpowiedz
  • Analityk EY(2017-12-14 20:10) Zgłoś naruszenie 4215

    Akurat rozmawiałem z tym ekspertem z d24 co to broni TRAGICZNEJ dyspozycyjności i TRAGICZNYCH kosztów godziny lotu Caracali. Zadałem mu tylko jedno pytanie: "jeżeli Caracale nie mają dyspozycyjności w konflikcie asymetrycznym o niskiej intensywności, gdzie jest pełne panowanie w powietrzu, to jak Pan wyobraża sobie Caracale w Polsce w intensywnej wojnie symetrycznej, przy nasyceniu lotnictwem i obrona plot npla, co drastycznie podnosi poprzeczkę wymagań?". Odpowiedzią była CISZA. Dla osób z pewną dozą wiedzy lotniczej i technicznej polecam analizę CAKJ na temat Caracali i ich kompletnej "niekompatybilności" do wymagań wojny symetrycznej, co wyszło nawet w średniej intensywności działań w Donbasie: http://cakj.pl/wp-content/uploads/2016/06/Potrzeba-nowej-strategii.-Wnioski-z-analizy-przetargu-na-śmigłowce-wielozadaniowe.pdf Raport opublikowano w czerwcu 2016, merytorycznie opisuje kompletną nietrafność wyboru rządu Ewy Kopacz, a także pośrednio pokazuje niekompetencję Semoniaka jako ówczesnego szefa MON, który program prób i zaliczeń testów zamienił w karykaturę weryfikacji wymagań wojska, a który do dzisiaj idzie w zaparte broniąc wyboru Caracali, mimo, że ewidentnie działał na szkodę Polski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2017-12-14 19:48) Zgłoś naruszenie 3316

    Karaczany na które nie stać Francuzów, miały być tanim sprzętem dla Polaków. Taa...

    Odpowiedz
  • Pytanie(2017-12-14 18:04) Zgłoś naruszenie 296

    Pani minister obrony Francji wpadła w histerie?!Jakieś napiecia przed czy po?34 tys euro/godzine lotu to nieprawda??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Co się dziwić?(2017-12-14 21:01) Zgłoś naruszenie 2041

    Przecież POseł Kierwinski pracował w dziale sprzedaży Airbusa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • efr(2017-12-14 18:04) Zgłoś naruszenie 131

    Gdzie sa nasze F-16?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ech(2017-12-14 22:27) Zgłoś naruszenie 103

    A z kim to walczą w Libii Francuzi , używając przy tym Caracali?

    Odpowiedz
  • Pocieszyciel ubogiej Francji(2017-12-15 09:45) Zgłoś naruszenie 103

    Super Express, „Caracale rdzewieją na lotnisku!”: Jak szacuje uznany portal ekonomiczny La Tribune, koszty napraw Caracali wzrosły w ciągu ostatnich czterech lat prawie dwukrotnie. „Niewiele brakowało, a w polskich bazach wojskowych zalegałby drogi bezużyteczny sprzęt! Tak jak we Francji, gdzie zdaniem tamtejszej minister obrony narodowej Florence Parly (54 l.) aż trzy czwarte śmigłowców Caracal rdzewieje na lotniskach, bo koszty naprawy maszyn są zbyt wysokie. Caracale miała też kupić Polska, ale do zawarcia umowy nie doszło...”

    Odpowiedz
  • Terminator(2017-12-14 22:47) Zgłoś naruszenie 77

    Dla Polskiego wojska potrzebny jest normalny, sprawny i prawie niezawodny helikopter! Bell AH-1Z Viper, UH1Y, AgustaWestland AW189 to bardzo dobre helikoptery! Można poprosić US-Army o używane UH1 bo z częściami nie ma problemów!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Meehow(2017-12-15 11:42) Zgłoś naruszenie 20

    Francuzi płacą za godzinę lotu Cracala to 34 000 € ;) U Nas by wyszło jeszcze więcej ..

    Odpowiedz
  • PLka(2017-12-15 21:45) Zgłoś naruszenie 11

    Taki "expert" jak z Niesiołowskiego przyzwoity człowiek !

    Odpowiedz
  • tad(2017-12-15 14:19) Zgłoś naruszenie 11

    Pan Juliusz Sabak nie jest żadnym ekspertem. To, że jakiś dziennikarz pisze o lotnictwie, nawet od lat, ekspertem go nie czyni.

    Odpowiedz
  • KMS(2017-12-16 02:33) Zgłoś naruszenie 01

    Od dawna powtarzam Mi-17 są najlepszymi śmigłowcami na świecie. Produkuje się ich i s przedaje tyle co wszystkich pozostałych śmigłowców wielozadaniowych łącznie na całym swiecie. Taki drobiażdżek. Prawda?

    Odpowiedz
  • tak(2017-12-15 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    z artykułu wynika że wszystkie caracale na wojnie ???

    Odpowiedz