W komunikacie IAS podano, że funkcjonariusze Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III „Port Lotniczy” w Warszawie wytypowali do kontroli celno-skarbowej podróżnego, który przyleciał z Dubaju i poruszał się korytarzem „zielona linia - nic do zgłoszenia”.

"W wyniku kontroli bagażu podręcznego i zasadniczego, ujawniono wartości dewizowe w różnej walucie (euro, frank szwajcarski, dolar hongkoński) o równowartości 46 tys. 945 euro, tj. 198 tys. 56 zł" - napisano.

Wyjaśniono, że podróżny, obywatel Polski, tłumaczył, że przewożone pieniądze służą do prowadzenia działalności gospodarczej.

"Mimo że kilkaset razy przekraczał granicę celną Wspólnoty Europejskiej, nie wiedział o obowiązku zgłaszania dewiz. Przeciwko podróżnemu wszczęto postępowanie karne skarbowe" - tłumaczy IAS.

Reklama

Fiskus przypomniał, że obowiązek zgłoszenia pieniędzy przy wjeździe i wyjeździe z Unii Europejskiej, stanowi element strategii UE mającej na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz walkę z finansowaniem terroryzmu. Każdy wjeżdżający lub wyjeżdżający z UE i przewożący pieniądze o wartości 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie) zobowiązana jest do zgłoszenia pisemnie tej kwoty organom celnym lub organom Straży Granicznej.

Obowiązek ten dotyczy także podróżnych przekraczających granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi, z wyjątkiem podróżnych przekraczających granicę państwową z innymi państwami członkowskimi należącymi do obszaru Schengen.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia lub podanie nieprawdziwych informacji organom celnym lub organom Straży Granicznej w sprawie przywozu do kraju albo wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. (PAP)