Są paliwożerne i mało zrywne. Dlaczego więc SUV-y są tak popularne?

9 stycznia 2018, 04:58 | Aktualizacja: 09.01.2018, 11:02
Tylko na Forsal.pl
SUV

SUVźródło: ShutterStock

Od dobrych kilku lat w najszybszym tempie wzrasta sprzedaż SUV-ów (Sport Utility Vehicles), czyli sportowych i użytecznych samochodów, które w ogromnej większości nie są ani sportowe, ani użyteczne. Samochody te sprzedają się na całym świecie, jak świeże bułki i nawet wyższe niż w innych typach aut zużycie benzyny i oleju napędowego nie potrafi zniechęcić do kupowania SUV-ów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (50)

  • Edw80(2018-01-09 05:20) Zgłoś naruszenie 409

    Mam prywatnie dużego tzw. SUV-a (Toyota Land Cruiser 120) i służbowe małe autko miejskie (Renault Clio). Gdy jeżdżę tym drugim to inni masowo wymuszają na mnie pierwszeństwo przejazdu, nawet piesi ładują się tuż przed maskę, gdy jadę SUV-em bardzo rzadko zdarzają się takie sytuacje. Co do tego, że i tak się nie zjeżdża SUV-em z asfaltu, to autor ma częsciowo rację, ale w ziemie na wsi gdy spadnie śnieg to można nim przejechać po drogach, którymi ciężko jest się poruszać innym samochodem. Ja nie raz po dużych opadach śniegu lub gdy zamienia się on w bloto, z domu bym nie wyjechał innym samochodem niż SUV.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Gargamel(2018-01-09 05:59) Zgłoś naruszenie 385

    Jak już wszyscy będą mieli SUV-y, to może drogi nie będą potrzebne?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dk(2018-01-09 06:48) Zgłoś naruszenie 7729

    Beznadziejny artykuł, z którego NIC nie wynika! A odpowiedź na tytułowe pytanie jest oczywista. SUV jest tak samo lepszy od małych samochodów jak apartament od kawalerki. Jeżeli kogoś stać to oczywiście wybierze więcej przestrzeni zamiast gnieździć się w mini puszczce czy kawalerce. I wygodniej, i na czasie. Cała filozofia.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Xxx(2018-01-09 07:30) Zgłoś naruszenie 81

    Urus a nie Ursus ...

    Odpowiedz
  • swed(2018-01-09 07:43) Zgłoś naruszenie 101

    Urus a nie Ursus "redaktorze". Radzę się doszkolić z dziedziny o której piszesz.

    Odpowiedz
  • feder(2018-01-09 08:01) Zgłoś naruszenie 3610

    Kiedy wyniosłem się pod miasto i zorintowałem sie jak wygląda sprawa "dróg" w gminach to nie dziwię się, że ludzie przesiadają się na SUVy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jubiler z Genewy(2018-01-09 09:21) Zgłoś naruszenie 91

    Teza, że wszyscy chca jeździć jest na wyrost, bo ja nie chcę. Chcą siedzieć i widzieć wyżej niż inni dlatego kupują.

    Odpowiedz
  • Jubiler z Genewy(2018-01-09 09:23) Zgłoś naruszenie 246

    Ja nie chcę jeździc SUVem, więc nie wszyscy! To chęć siedzenia i widzenia wyżej niż inni decyduje o zakupie SUV, bo przecież nie właściwości jezdne, komfort jazdy i ekonomia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • URUS (a nie URSUS)(2018-01-09 09:52) Zgłoś naruszenie 70

    autor pisze o SUV-ie, "SUV, którego nazwa przypomina markę traktorów wytwarzanych w PRL". Nie zna jednak nazwy samochodu, o ktorym sie wypowiada: jest to "URUS" a nie jak zle przeczytal autor "URSUS".

    Odpowiedz
  • Puciopucio(2018-01-09 09:56) Zgłoś naruszenie 266

    Studentki lecą na takie suvy żeby się poposuvać

    Odpowiedz
  • qwert(2018-01-09 10:30) Zgłoś naruszenie 271

    Każdy kupuje taki wóz jaki mu pasuje i jaki mieści się z założonym budżecie. A co napisać o tych co mają roadstery - po co komu dwuosobowy kabriolet, a ci co mają wielkie amerykańskie pickupy - jak tu zaparkować czy wykręcić na naszych ulicach. Każdy samochód można tak skrytykować. A co jeśli właściciel SUV ma go bo nie chce urywać zderzaków i chlapaczy w mieście, mieć przestronny samochód i wygodne wsiadanie (niektórzy ludzie maja problem by wejść do zwykłej osobówki)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ziomus(2018-01-09 10:37) Zgłoś naruszenie 145

    Autor chyba jeździ Corsą i nie ma w ogóle porównania. Obok SUV warto wspomnieć o MPV takich jak Smax, super auto. Co do SUV/MPV - wyższe siedzisko, bardziej naturalna pozycja odciążająca kręgosłup, mniejsze rażenie światłami z przeciwka bo siedzi się wyżej, wyższy prześwit ułatwia jazdę po dziurawych drogach i wjeżdżanie na krawężniki. Do tego auta te mają szereg udogodnień do dłuższych podróży, inaczej otwierane tylne drzwi (cmax, tesla) i inne bajerki, które umilają długie jazdy z dziećmi.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • pablobodek(2018-01-09 11:29) Zgłoś naruszenie 30

    Użyteczny? Użytkowy? Pomyśl Szan. Autorze ;-)

    Odpowiedz
  • glorfindel(2018-01-09 13:07) Zgłoś naruszenie 610

    Jedno wiem na pewno, nie ma gorszego ******** na drodze niż kierowca SUV-a, już ci od BMW wypadają lepiej.

    Odpowiedz
  • Suv(2018-01-09 14:07) Zgłoś naruszenie 60

    Oj autorze oj oj oj.... Tragiczny artykuł, rzetelności brak. Mało zrywna to może byc nawet skoda fabia z 60 konnym silnikiem. Wysil się kolejnym razem

    Odpowiedz
  • Czesław(2018-01-09 14:11) Zgłoś naruszenie 81

    Dlaczego kupują SUV-y? Bo nie maja prawa jazdy na Kamaza.

    Odpowiedz
  • SUV to ulubiony pojazd Janusza(2018-01-09 14:37) Zgłoś naruszenie 235

    Janusz i Grażyna muszom mieć Suwa....bo Somsiad ma i drugi Somsiad też

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • monsz rzony(2018-01-09 20:02) Zgłoś naruszenie 62

    Winny jest niejaki Adam Mickiewicz i MEN - uczą "Młodości! ty nad poziomy wylatuj" i takie tam "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga". No i potem kupują SUV-y i Crossovery - bo polonistka kazała.

    Odpowiedz
  • qwertz(2018-01-10 11:31) Zgłoś naruszenie 42

    Ja tam SUVy nie uważam. Np. Taki Ford Kuga mimo, że to Focus w SUVie to osiągi ma słabsze niż Mondeo kombi z tym samym silnikiem, ma też mniej miejsca w środku , gorzej bierze zakręty bo ma wyższej środek ciężkości, ma gorsze wyciszenie wnętrza bo to klasa C no i kosztuje niemal tyle co Mondeo kombi, a takie Mondeo kombi ma wystarczający prześwit żeby nie haczyć o krawężnik. Większość SUVów klasy C ma napęd tylko na jedną oś bo napęd na cztery koła wymaga sporej dopłaty. Zaraz ktoś powie, że SUV bezpieczniejszy bo się wyżej siedzi. Być może taka Kuga jest bezpieczniejsza niż Focus ale na pewno nie bardziej niż Mondeo. Jak ktoś kupuje SUVa tylko po to żeby nie musieć się schylać przy wsiadaniu to już lepiej wybrać pięcioosobowego minivana.

    Odpowiedz
  • ala(2018-01-10 13:00) Zgłoś naruszenie 36

    Wiele SUVow ma wiekszy komfort jazdy, wszystkie maja wiecej miejsca w srodku i lepsza widocznosc, wygodniej sie wsiada itp..Dlatego jest tylu chetnych, nawet w bogatych srodowiskach gdzie samochod nie jest szpanem..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz