Wynagrodzenia w Polsce. Kto zarabia najwięcej i czyje płace wzrosły najmocniej w ciągu dekady?

10 stycznia 2018, 06:29
Tylko na Forsal.pl
Przeciętne wynagrodzenia wg sekcji w 2016 r.

Przeciętne wynagrodzenia wg sekcji w 2016 r.źródło: Forsal.pl

Według danych GUS przeciętna płaca w Polsce wynosi nieco ponad 4 tys. brutto. Wielu pracowników o wynagrodzeniu na tym poziomie może tylko pomarzyć, ale są też branże, w których dostaje się średnio dwa razy tyle. Prześwietliliśmy dane GUS i sprawdziliśmy, w jakich zawodach zarabia się dziś najwięcej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (21)

  • GOŚĆ .(2018-01-25 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    pracuję w szpitalu jako kierowca pojazdów elektrycznych i myję maszyną podłogi zarabiam 1600 zł. netto.

    Odpowiedz
  • tom(2018-01-12 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zawsze panstwowe na przodzie. Zadna efektywnosc -po prostu doplaty znizki lub czysty monopol nie tylko firm energetycznych, ale rowniez sieci komorkowych czy bankow dzialajacych na rynku koncesji. Trzeba wprowadzic siatke plac dla panstwowych i koncesjonowanych dzilalnosci do 75% sredniej krajowej prywatnej -ostatnio 4000 brutto czyli srednie zarobki na panstwowym winny wynosic 4000zlx75%= 3000 zl brutto. Grupy zaszeregowania powinny byc zroznicowane liniowo, a nie wykladniczo jak jest obecnie. Skok miedzy grupa co 10% sredniej krajowej panstwowej czyli 3000zlx10% =300 zl brutto. Np dyrektor, naczelnik wydzialu, oficer, nauczyciel 150%x3000zl=4500 oczywiscie ze wszystkimi dodatkami. Minister general prokurator 300%x3000zl=9000zl brutto ze wszystkimi dodatkami.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-01-11 20:03) Zgłoś naruszenie 03

    Te dane to czysta ściema, księgowy na etacie - minimalne do 3000 tys zł. Ot prawda

    Odpowiedz
  • Ipod(2018-01-11 09:28) Zgłoś naruszenie 19

    Pracuję w energetyce 30 lat i mam 3 tys. I tyle w tym temacie

    Odpowiedz
  • azertyu(2018-01-10 16:47) Zgłoś naruszenie 5711

    Jaka jest mediana zarobkow?? To jedyna prawdziwa informacja jaka mozna podac, a nie jakies ..."srednie". Gdy dyrektor Orlenu zarabia rocznie 5 milionow zlotych, a piecdziesiat sprzataczek dostaje minimalna, to im wychodzi ... "srednia" 7tys miesiecznie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • skandal(2018-01-10 13:56) Zgłoś naruszenie 6617

    Energetyka top zarobki.I jeszcze śmią mówić,że prąd jest za tani i trzeba podwyżki robić.Myślę,że najwięcej zarabiają lekarze i komornicy w mojej okolicy ich wielkie domy są spektakularne.Auta na bieżąco wymieniane na nowsze modele.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • SZU(2018-01-10 11:49) Zgłoś naruszenie 4212

    Sfera budżetowa 4348... Ciekawe... w Szczecinie po kilku latach pracy i wysługi ludzie w urzędzie mają ok 2600-2700 brutto... to ja się pytam - kto zawyża ?:}

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • qwer(2018-01-10 11:32) Zgłoś naruszenie 3927

    Fajnie jest ta cała polandia urządzona, że biedni ludzie, którzy faktycznie wytwarzają zysk (przemysł, handel, transport itd.) musza finansować emerytury bogatym rolnikom i mundurowym. Mundurowym, którzy w razie W wywieszą białą flagę po paru godzinach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Heh(2018-01-10 11:00) Zgłoś naruszenie 4624

    Dlaczego ukrywacie zarobki lekarzy i sedziow/prawnikow ktorzy zdzieraja po 20 tys zl miesiecznie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ququ(2018-01-10 09:32) Zgłoś naruszenie 2317

    Opieka zdrowotna 3700, a jeszcze trzy dni temu pisaliście o przemęczonym doktorku z 20 000 brutto.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz