Przez ponad 100 lat Bliski Wschód był znany z eksploracji i produkcji ropy oraz swojego gospodarczego zamknięcia. Obecnie jednak reorganizuje się dzięki aspiracjom do uniezależnienia się od paliw kopalnych. Wstrząs w otoczeniu saudyjskiej rodziny królewskiej wiązał się zarówno z transformacją tego kraju w 21-wieczną gospodarkę jak również próbami wykorzenienia korupcji.
Żaden naftowy kraj nie zerwał związków z ropą bardziej niż Dubaj, który dywersyfikuje swoją gospodarkę już od lat 70. XX wieku. W konsekwencji tego pędzi on w kierunku globalizacji i ma ponadprzeciętnie dobre gospodarcze perspektywy.
Najgęściej zaludniona część Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jest domem dla ponad 200 narodowości, czyli Dubaj, rozwija się szybciej od swoich sąsiadów i jest trzecim najpopularniejszym kierunkiem turystycznym w regionie (zaraz za Turcją i Arabią Saudyjską). Położony w odległości 8 godzin lotu od obszarów zamieszkałych przez dwie trzecie populacji świata Dubaj ma najbardziej oblegane międzynarodowe lotnisko w regionie (pod względem ogólnej liczby pasażerów) oraz czwartą największą linię lotniczą (pod względem przychodów osiąganych z transportu pasażera na odległość 1 km). Mający wyskość 2717 stóp Burj Khalifa jest najwyższym budynkiem na świecie wznoszącym się ponad Jebel Ali, czyli dziewiątym największym portem. Bezustanny rozwój infrastruktury zamienił Dubaj w bliskowschodni hub dla branż: finansowej, technologii informacyjnych, nieruchomości, transportu morskiego, a nawet kwiaciarstwa.
Produkcja ropy naftowej, która odpowiadała za 50 proc. produktu krajowego Dubaju, dzisiaj stanowi zaledwie jeden procent. Transformacja gospodarki tego kraju przyśpieszyła w 2008 roku, w którym cena baryłki ropy naftowej poszybowała do rekordowych 147 dolarów, i była kontynuowana po wybuchu globalnego kryzysu finansowego, w czasie którego surowiec staniał (do 2016 roku) do niskiego poziomu 26 dol. (dane skompilowane przez Bloomberga). Boom budowlany w Dubaju był kontynuowany nawet wtedy, gdy rządowy holding Dubai World zmagał się w listopadzie 2009 roku z „zastojem” w spłacie zadłużenia wynikającym z restrukturyzacji jego części o wartości 25 mld dol., w rezultacie którego z emiratów uciekło kilku inwestorów.
Kryzys kredytowy oraz wynikające z niego spowolnienie gospodarcze sprawiły, że Dubaj jeszcze bardziej zdeterminował się do przezwyciężenia uzależnienia od ropy. Urzędnicy zajmujący się w tym kraju kwestiami energetycznymi zapowiedzieli, że w ciągu 12 lat odnawialne źródła energii będą zaspokajały jedną czwartą potrzeb energetycznych kraju. Wiceprezydent, premier ZEA oraz włodarz Dubaju szejk Mohammad Bin Rashid Al Maktoum poinformował przed rokiem, że do 2050 roku udział OZE w miksie energetycznym emiratu wzrośnie do 44 proc. W tym czasie Dubaj chce zaspokajać 75 proc. swojego zapotrzebowania na energię czystymi źródłami.
Strategia wdrożenia „zielonej” gospodarki zawiera plan rozwoju infrastruktury. Nawet gdy ceny ropy spadły w 2014 roku poniżej 50 dol. za baryłkę, budownictwo rozwijało się w niesłabnącym tempie, głównie w związku z przygotowaniami do wystawy Expo 2020. Ma być wizytówką „możliwości, mobilności i zrównoważonego rozwoju” kraju ze szczególnym uwzględnieniem edukacji, kapitału finansowego, logistyki, naturalnych ekosystemów oraz bioróżnorodności.
Wszystko to znajduje odzwierciedlenie na giełdzie, gdzie Dubaj jest wyjątkowym przypadkiem na tle całej Zatoki Perskiej. Historycznie rzecz ujmując, ceny akcji firm z tego regionu mocno reagują na wzrost lub spadek wartości ropy. Nie w Dubaju. Od 2003 roku, czyli początku 5-letniego wzrostu cen surowca do rekordowego poziomu korelacja pomiędzy cenami akcji firm budowlanych oraz naftowych zmniejszyła się z 0,7 do 0,3. Zmianę tą statystycy określili jako przejście z „podążania w tym samym kierunku” do „braku zależności” (dane pochodzą z Bloomberga).
Pomiędzy 2009 i 2012 rokiem, kiedy ropa podwoiła swoją wartość, dubajski rynek akcji zyskał na wartości 14 proc., podczas gdy firmy z sektora nieruchomości aż 48 proc. Chociaż ropa straciła od 2013 roku 37 proc. wartości, rynek akcji w Dubaju zyskał w tym okresie 155 proc., natomiast firmy z sektora nieruchomości 135 proc. (dane pochodzą z Bloomberga).
Korporacyjny Dubaj jest reprezentowany przez Dubai Financial Market General Index, w którego skład wchodzi 36 spółek. Od 2003 roku 7 należących do niego spółek z sektora nieruchomości i budownictwa wypracowało stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 789 proc. (przychody plus wzrost wartości kapitału), bijąc benchmark wynoszący 417 proc., jak również wynik dla Bloomberg World Real Estate Index (na który składa się 242 podmioty), który wyniósł 250 proc. Żaden inny rynek w Zatoce Perskiej nie zbliżył się nawet do poziomu dubajskiego sektora nieruchomości.
Dubaj utrzyma pozycję gospodarczego lidera wśród krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej ze wzrostem PKB na poziomie 3 proc. (lub wyższym) w tym i następnym roku – wynika z szacunków ekonomistów przeankietowanych przez Bloomberga. Arabia Saudyjska, która miała wyższy od Dubaju wzrost przez 5 z ostatnich 6 lat (przed 2016 rokiem) pozostaje daleko z tyłu.
>>> Polecamy: Nowy Jork - stolica Trzeciego Świata, Dubaj - miasto przyszłości. Zachód staje się peryferiami Wschodu
Roman(2018-01-19 09:54) Zgłoś naruszenie 6150
Ludzie zapamiętajcie sobie ( PISowcy w szczególności) Bogactwo Narodów bierze się z pracy, oszczędności i wartości. Najbogatsze społeczeństa to społeczeństwa protestanckie, gdzie dzieciaki od małego uczone były, że przez pracę można dostać się do nieba, praca prowadzi do rozwoju. Oszczędność to przeciwieństwo pychy choć cię stać na najdroższe auto to jeździsz tym wygodnym ( odwrotność nowych ruskich i arabów). W czasach świetności I Rzeczypospolitej, Polska szlachta ubierała się w najdroższe stroje ( wtedy ubiór szlachcica kosztował 60 000zł na dzisiejsze) a Niemcy w zwykłe ubrania. W ten np. sposób odkładali i tak się bogacili. Dziś Polska przechodzi przez okres prosperyty ale czy oszczędzamy? Czy zmieniamy gospodarkę?
Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedzreddy(2018-01-19 15:48) Zgłoś naruszenie 02
Jeśli mówimy o dłuższym dobrobycie to masz chyba rację. Ale na krótką metę dobre surowce też mogą (ale nie muszą) ci go zapewnić
Róża von Thun un Hohenstein(2018-01-19 13:11) Zgłoś naruszenie 223
Pracuj cięzko, garb ci sam wyrosnie!
Anna(2018-01-19 13:09) Zgłoś naruszenie 172
Na terenie Polski, Niemcy tez próbowały tego samego, tzn uczyc inne narody, że "praca uczyni je wolnymi" pamiętasz?
Aaron Retmann(2018-01-19 13:05) Zgłoś naruszenie 243
Najbogatsze Narody to te które okradły inne!!!! Anglia ? Okradała cały swiat! Stany zjednoczone? Okradły Indian i zamknęły ich w rezerwatach! Nimcy? Oni także wiedzili jak "zachecic" podbite narody do cięzkiej pracy napisami w stylu "Arbeit Macht Frei" i jak z ludzi odzyskiwać złoto i jeszcze mydlo, wytwarzac na koncu procesu "bogacenia się narodu Niemieckiego", wiec przestan pisac bajki kolego, o Protestanckiej moralnosci, bo jest to moralność Kalego!
Wyniszczenko(2018-01-19 12:21) Zgłoś naruszenie 256
Masz racje! Proponuje wziąc drugi etat i zatrudnić się w Kauflandzie za 2 tys zł brutto i pracować, pracować , pracować ciężko na Niemca za 2 tys zł bruttoo! BO NIE PRACOWAĆ NA NIEMCA TO GRZECH! A Niemiec przecież daje jak sam wyznałeś rzecz najcenniejszą w życiu - Pracę! A Przeciez ciężką polską pracą Niemcy się bogacą! Proponuje zwolnic jeszcze bardziej wszystkie niemieckie firmy z podatkow, zbey mogly utworzyc to jeszcze wiecej miejsc ciezkiej pracy dla Polakow! 0 podatków dla Herr niemca, nic nie przejadać, wszystko oddawac Herr niemcowui zeby inwestował u nas w montownie, sortownie i Hipermarkety!
nikt(2018-01-19 09:17) Zgłoś naruszenie 346
Skoro tam tak super.Dlaczego młode byki ich bracia w wierze?Walą drzwiami i oknami do chrześcijańskiej Europy.Nie do ociekajacego złotem Dubaju i AS.Przecież tam połowa budynków stoi pusta.Niech pomogą młodym bykom z Tunezji ,Maroka przecież tam tak źle,że nawet nasi desperaci jeżdżą z dziećmi na wakacje.
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzAsd(2018-01-19 18:58) Zgłoś naruszenie 11
Tam jest mnóstwo obcokrajowcow. Ile jednak mialoby przyjac emigrantow panstwo o populacji i wielkosci Czech?
reddy(2018-01-19 15:47) Zgłoś naruszenie 22
Czy ty na prawdę nie masz żadnych innych zainteresowań tylko te "młode byki" ? Otrząśnij się trochę, świat może być piękny również dla ciebie
gość(2018-01-19 10:06) Zgłoś naruszenie 210
Tam rządzą mądrzy ludzie. Jak obcokrajowiec straci pracę, to ma miesiąc na opuszczenie kraju i nie ma zmiłuj się. A o imigrantach wałęsających się po ulicach można zapomnieć.
zniesmaczony(2018-01-19 14:17) Zgłoś naruszenie 321
Dubaj wykorzystuje miliony robotników z Indii, Bangladeszu, FIlipin. Po przyjezdzie odbierane im sa paszporty, a obiecane zarobki zmniejszane o 50%, praca po 12 godzin w 40-50 stopniowym upale. Baraki w których mieszkaja sa bez klimatyzacji, starszne warunki sanitarne, 8-10 osób mieszka w jednym malym pokoju, lózka pietrowe, jedzenie bardzo marne. Wielu choruje, tysiace zostaje inwalidami i tez umiera w wypadkach na budowach. Obozowiska w których mieszkaja na pustyni gastarbajterzy sa pilnowane przez strazników, zakaz wjazdu dla dziennikarzy. Gastarbajterzy nie maja tez wstepu do tych cudownych galerii handlowych w Dubaju.
Pokaż odpowiedzi (4)OdpowiedzAsd(2018-01-19 22:16) Zgłoś naruszenie 00
Aqua tenn artykul nie neguje tego co napisalem. Wszedzievgdzie sa ludzie sa bandyci. Jezeli chcesz przez ich pryzmat oceniac kraje i narody to nie znajdziesz kraju godnego do zycia. Austria - Frizl, wlochy - obozy pracy, Polska handlarze prostytutkami, Norwegia - Breivik, etc.
aqua(2018-01-19 21:54) Zgłoś naruszenie 20
https://www.reuters.com/article/us-philippines-kuwait-labour/philippines-halts-sending-workers-to-kuwait-over-deaths-abuse-idUSKBN1F80DT masz swoje sterylne warunki gdzie nagminnie gwalci kobiety
Asd(2018-01-19 18:36) Zgłoś naruszenie 122
Bylem w Dubaju i nie potwierdzam twojej wypowiedzi. Stek bzdur. Jezelu chodzi o rozwoj, to Dubaj - miasto na pustyni - wyprzedza kazda metropolie w Polsce przynajmniej o 500 lat. To nie jest inny kraj, to jest jak inna planeta wzgledem Polski. Baraki, choroby czy jakis inny syf? Zapomnijcie, to miasto jest wrecz sterylne.
mart(2018-01-19 15:52) Zgłoś naruszenie 30
Warunki pracy w dziewietnastowiecznej Angli nie były lepsze. Dziś w Chinach, Indiach, Bandladeszu czy Wietnamie wygląda to podobnie. Niestety, ale wydaje się, że wyzysk jest nie odłączną częścią historii
rtrtr(2018-01-19 07:50) Zgłoś naruszenie 278
OZE + auta na prąd. Tylko to spowoduje, ze kraje arabskie wrócą do średniowiecza.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzmart(2018-01-19 15:45) Zgłoś naruszenie 70
Akurat w Średniowieczu kraje arabskie były u szczytu potęgi a dla Europy były to ciemne wieki. Więc może nie życzmy sobie powrotu do tamtych czasów
Mru(2018-01-19 07:49) Zgłoś naruszenie 180
Gdzie tu o nowoczesnej gospodarce?
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzgośc(2018-01-19 10:12) Zgłoś naruszenie 34
Jak to gdzie? W Dubaju nie ma żadnych podatków. Tak właśnie wygląda nowoczesna gospodarka.
podróżnik(2018-01-19 08:57) Zgłoś naruszenie 184
Byłem w Dubaju i tu was zaskoczę internet prawie wcale nie działa.Był tak spowolniony,że aby stronę otworzyć do przelewu musiałem wstawać o 3 w nocy gdy wszyscy spali.a było to w hotelu 5 gwiazdkowym w opcji all inclusive
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzAsd(2018-01-19 18:59) Zgłoś naruszenie 61
Ja tez bylem i mi dzialal dobrze. W hotelub 4 gwiazdkowym ze sniadaniem w cenie :)
aqua(2018-01-19 14:26) Zgłoś naruszenie 150
W Dubaju pracuje tysiace pomocy domowych z Filipin, Indii, Sri Lanki, sa bite i ponizane przez zony arabów, które sie na nich wyzywaja, podczas gdy ich mezowie molestuje seksualnie te pracownice, jezeli zglosi na policje gwalt... to taki arab natychmiast pomawia o kradziez, a na posterunku policji nie rzadko taka ofiara gwaltu moze byc jeszcze raz zgwalcona przez policjantów. Taka Filipinka jest zastraszana ze oskarzenie o gwalt to oszczerstwo jak sie na ma swiadków ( któych zwykle nie ma w takich sytuacjach) , a za takie oszczerstwo grozi wiezienie no i jeszcze sprawa "kradziezy". Tak dziewczyna zwykle wycofuje swoje oskarzenia. A kontrakt jest roczny, paszport ma odebrany na samym poczatku. Czesto organizacje pomocy kobietom daja im chwilowe lokum w Dubaju w oczekiwaniu na wyrobienie nowego paszportu.
Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedzaqua(2018-01-19 21:56) Zgłoś naruszenie 01
presze zobacz ze po wielu morderstwach i samobójstwach z rozpaczy FIlipiny zakazuja filipinczykom wyjazdu do Kuwejtu
aqua(2018-01-19 21:51) Zgłoś naruszenie 02
Asd// dzisaj rzad FIlipin zabronil filipinkom wyjedzac do pracy w Dubaju poniewaz w krótkim czasie 5 filipinek odebralo sobie tam zycie po gwalceniu, torturach i ponizaniu
Ert(2018-01-19 19:07) Zgłoś naruszenie 10
@asd Jeśli nie będziemy lepsi od Arabów, to od kogo będziemy lepsi? Od mieszkańców dżungli? Daj nam się jakoś pocieszyć.
Asd(2018-01-19 18:51) Zgłoś naruszenie 42
Ha, ha. Bite, ponizane, gwalcone :) Mozesz isc na spacer o dowolnej porze dnia i nocy, nikt nawet nie smie sie do ciebie odezwac ani nawet spojrzeć. To jak jest traktowana kobieta w Dubaju nigdy nie wydarzy sie w Polsce. Ubieraja sie w te stroje, ale nie musza. Maja swoje przedzialy w metrze, ale moga tez jechac we wspolnym. Kobieta nigdy nie bedzie stala - kazdy ustepuje miejsca - nie dlatego zeby sie podwalac - ale wstaje, prosi zeby usiadla i oddala sie najdalej jak moze. Nikt nie pije alkoholu. Nie krytykuje Polski iPolakow, ale nie rozumiem jak mozna wypowiadac sie o rzeczach, o ktorych nie ma sie pojecia.
Heh(2018-01-19 08:16) Zgłoś naruszenie 142
Uzależnienie od turystyki też jest szkodliwe.
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzAsd(2018-01-19 19:02) Zgłoś naruszenie 00
He, he. Dubaj jest uzalezniony od Turystyki, ropy, najwiekszego na swiecie portu lotniczego, centrow finansowych, przemyslu stoczniowego, portu - niestety nie rybołówstwa bo po wojnie w zatoce z rybami kiepsko - i jeszcze kilku rzeczy. Daj nam Bóg takie uzaleznienia :)
mart(2018-01-19 15:50) Zgłoś naruszenie 00
Ale od ropy jeszcze bardziej. A od przepływów kapitałowych związanych z ropą to nie jestem pewien
dexter(2018-01-19 09:08) Zgłoś naruszenie 30
ZEA sa dziś centrum finansowym dla tej części świata. Porównywalnym z Londynem czy Frankfurtem. Więc turystyka to raczej niewielka część ich gospodarki
mart(2018-01-19 15:43) Zgłoś naruszenie 140
Nie wiem skąd pomysł, że Dubai nie żyje z ropy. Bogactwo Dubaju wynika właśnie z tego, że są tam lokowane olbrzymie kapitały zarobione na ropie naftowej w sąsiednich krajach. Jeśli to finansowanie wyschnie, Dubaj wyschnie razem z nim
OdpowiedzTerminator(2018-01-19 15:02) Zgłoś naruszenie 61
Dubai to pestka w morzu!Reszta Bliskiego Wschodu i Afryki to prymitywny syf!!!
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzMart(2018-01-19 19:12) Zgłoś naruszenie 00
@Asd Faktycznie, myślałem o Abu Zabi, sąsiednim emiracie.
Asd(2018-01-19 18:55) Zgłoś naruszenie 00
Ert w sumie sie zgadzam, ale Abu Dhabi to miasto w Arabi Saudyjskiej. Zapomniales za to o Bahrajnie.
ert(2018-01-19 15:56) Zgłoś naruszenie 00
Zakładam, że o Katarze, Abu Dhabi, Omanie, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej nigdy nie słyszałeś. No trudno
tylko Polski szkoda(2018-01-19 11:49) Zgłoś naruszenie 515
Niektórzy umieją wykorzystać swoje 5 minut. Polska raczej nie, patrząc na historię jak i na awanturniczą i skłóconą teraźniejszość.
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzert(2018-01-19 15:55) Zgłoś naruszenie 10
@olo Z czego wynika twoja antypolskość? Dlaczego uważasz nas za takie ofiary losu, które nic nie potrafią i robią tylko to na co sąsiedzi nam pozwolą?
olo(2018-01-19 14:02) Zgłoś naruszenie 14
Niemiaszki i ruscy nie dadzą Nam urosnąć. Naślą na Nas Ukraińców
plutarch(2018-01-19 13:19) Zgłoś naruszenie 50
Iluzja. Upadek Egiptu pociągnie Arabię Saudyjską, a miliony uchodzców z płonącej Arabii zaleją potem ZEA i wszystko szlak weźmie, za...15-20 lat. Propaganda i PR napędza prasę, a dziennikarze to tylko propagandziści na usługach korpo.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzmart(2018-01-19 15:53) Zgłoś naruszenie 00
Nie sądzę. Zresztą 20 lat to szmat czasu. Nikt nie wie co będzie za 10 lat, można tylko snuć fantazje
mart(2018-01-19 15:58) Zgłoś naruszenie 50
Jeśli chodzi o Arabię Saudyjską czy Katar nie wróżę im wielkiego sukcesu w dłuższej perspektywie. Poziom biurokracji w tych krajach dławi jakąkolwiek szansę na rozwój nie uzależniony od surowców
Pokaż odpowiedzi (4)OdpowiedzMart(2018-01-20 09:44) Zgłoś naruszenie 00
Trochę z nimi pracowałem. Arabia Saudyjska to przede wszystkim niesamowity bałagan. Każdego maila musisz wysyłać do 20 osób, bo wiesz, za sami sobie nic nie prekazą.Katar, to prawie wyłącznie europejczycy i hindusi, miejscowi pracują chyba tylko w urzędzie celnym. A nad wszystkim koszmarna biurokracja. Moim zdaniem nie jest to dobre miejsce do jakichkolwiek inwestycji.
Asd(2018-01-19 19:25) Zgłoś naruszenie 00
Mart - Ja wiem, ze sa bogaci, bo maja rope, ale mnie sie wydaje, ze w Dubaju maja pelna swiadomosc tego, ze ropa sie kiedys skonczy i inwesuje te kase w inne rzeczy - nie tylko druzyny pilkarskie :)
Mart(2018-01-19 19:10) Zgłoś naruszenie 00
@asd oni mają ropę, my nie. Czasami los zależy od wygranej na loterii. Ale wygraną z loterii też można przechulać.
Asd(2018-01-19 18:52) Zgłoś naruszenie 00
Dobrze by bylo zeby w Polsce bylo 10% tego co tam.
wuwuwwu(2018-01-19 20:42) Zgłoś naruszenie 41
Dziekuje za nagonke we wszystkich mediach jaki to Dubaj i Emiraty oferuja atrakcje turystyczne, to moze przypomne jakie to atrakcje: zakaz chodzenia w szortach i krotkich rekawach, dla kobiet bezwzgledny zakaz chodzenia w krotkich sukienkach i spodnicach, zakaz spozywania alkoholu. Ostanio pewna brytyjka wziela kilkanascie/ kilkadziesiat tabletek przeciwbolowych dla swojego chlopaka, ktory juz tam byl i ... prosze zgadnac ile dostala i za co? Trzy lata (tak 3 lata) bezwzglednej odsiadki za posiadanie... narkotykow. Jest tyle innych pieknych i cieplych miejsc na swiecie wiec dlaczego mialby wydawac moje pieniadze i tym pseudo raju turystycznym. Ale naiwniakow nie brakuje.
OdpowiedzAsd(2018-01-20 15:59) Zgłoś naruszenie 10
Co do zakazu chodzenia w szortach, to nie ma takiego zakazu, ale jest to raczej niestosowne i istnieje mozliwosc, ze do niektorych miejsc nie zostaniemy wpuszczeni. Takie tam maja obyczaje, ale na ulicach i plazach spotkamy wielu ludzi tak ubranych - glownie europejczykow. Czy jest to jednak dobry pomysl? (Ubieranie szortow i koszulek) Nie sadze :) na zewnatrz temperatura 40 - 45 stopni, a wszystkie pomieszczenia klimatyzowane. Po jednym dniu w Dubaju chetnie zakutalbys sie nidzab. Picie alkoholu - mozna, ale trudno kupic i jest to zle widziane. Zreszta szczerze mowiac picie alkoholu w szortach w Arabii, to jest pewna smierc z powodu warunkow klimatycznych. Krotki spacer bez czapki i wody moze byc juz uznawany za sport ektremalny - to miasto na pustyni! Środki przeciwbolowe jak najbardziej dozwolone - chyba ze z dodatkiem koki, to nie 😉
Odpowiedzfuj(2018-01-20 21:42) Zgłoś naruszenie 00
Dla Bliskiego Wschodu alternatywa dla wydobycia ropy/gazu moze byc tylko powrot do pasania koz. Nie ma sie co oszukiwac, ze z tamtego rejonu pochodzi cos dobrego i zostalo wyprodukowane cos wiecej, niz daktyle.
Odpowiedz