Jak poinformowały w czwartek władze Urzędu ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) w Lizbonie, w latach 2012-2017 Portugalia wyemitowała łącznie 5553 złotych wiz dla inwestorów spoza Unii. Prawo do korzystania z nich rozszerzono automatycznie o 9315 członków ich rodzin.

W ciągu ostatniego roku największą dynamikę wydawania złotych wiz zanotowano w przypadku przedsiębiorców z Brazylii. Ich grono zwiększyło się o prawie 100 proc. - wydano 473 dokumenty.

Portugalska złota wiza dotychczas najczęściej trafiała w ręce przedsiębiorców z Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2012 do 2017 r. wydano ją 3588 inwestorom z Chin.

Wśród Chińczyków, którzy otrzymali prawo do stałego pobytu na podstawie specjalnej wizy, jest wielu przedsiębiorców pochodzących z Hongkongu i Makau. Nie brakuje też osób powiązanych z rządzącą krajem Komunistyczną Partią Chin.

Reklama

Przy uwzględnieniu państw Europy najwięcej złotych wiz Lizbona wydała obywatelom Rosji. Dotychczas prawo do zamieszkania na stałe w Portugalii i swobodnego przemieszczania się po państwach strefy Schengen zyskało na podstawie tego dokumentu 105 rosyjskich przedsiębiorców. Przywileje objęły też członków ich rodzin.

Z szacunków SEF wynika, że około 94 proc. złotych wiz wyemitowanych zostało w efekcie nabycia przez wnioskujących nieruchomości. Z tego tytułu do portugalskiej gospodarki napłynęły ponad 3 mld euro.

Przedsiębiorcy z branży nieruchomości wskazują jednak, że wydawanie złotych wiz oprócz pociągnięcia za sobą znaczących wpływów dla portugalskiej gospodarki doprowadziło również do pewnych niekorzystnych zjawisk na rynku, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.

"W niektórych częściach miast, które upodobali sobie zagraniczni inwestorzy, ceny mieszkań zostały wyśrubowane przez spekulantów do rekordowego poziomu. Kosztują dwa, trzy razy więcej niż wynosi ich realna wartość. Poza tym w stolicy postępuje drastyczny wzrost cen. Tylko w ciągu ostatniego roku nieruchomości podrożały średnio o 30 proc. wobec ub.r." - powiedział PAP właściciel spółki wynajmującej domy w środkowej Portugalii Abel Monteiro.

Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 r. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w tym kraju 1 mln euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 30 miejsc pracy. W 2016 r. przywilej ten poszerzono też o osoby, które nabyły i wyremontowały za co najmniej 350 tys. euro ponad 30-letnią nieruchomość usytuowaną na terenie miejskim.

>>> Czytaj też: Morawiecki dla "Die Welt": polskie sądownictwo bardziej niezawisłe niż niemieckie