W myśl rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcje nie obejmują dostaw pomocy humanitarnej lub działań w tym zakresie - podkreślił zastępca dyrektora wykonawczego UNICEF Omar Abdi.

"Ale oczywiście banki, firmy, które dostarczają lub przewożą statkami towary, są bardzo ostrożne. Nie chcą wziąć na siebie żadnego ryzyka, że później będą powiązane z łamaniem sankcji" - powiedział Abdi na konferencji prasowej.

"Dlatego coraz trudniej nam dostarczać (pomoc). Zajmuje to więcej czasu, zwłaszcza zdobywanie pieniędzy, ale także przewożenie dóbr do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Nie ma zbyt wielu linii żeglugowych, które działają na tym obszarze" - tłumaczył.

Agencja Reutera podała w zeszłym tygodniu, powołując się na zachodnioeuropejskie źródła wywiadowcze, że w zeszłym roku Korea Płn. wysyłała do Rosji węgiel, który następnie dostarczano do Korei Płd. i Japonii, najwyraźniej z naruszeniem sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang.

Reklama

"Przewidujemy, że w ciągu roku 60 tys. dzieci będzie poważnie niedożywionych" - podkreślił Manuel Fontaine, dyrektor programów pomocowych UNICEF. "Jest to niedożywienie, które potencjalnie może prowadzić do śmierci. Jest to niedożywienie białkowe i kaloryczne" - tłumaczył, wskazując że "tendencja jest niepokojąca i nie poprawia się".

"Biegunka związana ze złymi warunkami sanitarnymi i higienicznymi oraz ostrym niedożywieniem pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów wśród małych dzieci" - czytamy w opublikowanej we wtorek prośbie UNICEF skierowanej do darczyńców.

W tym roku UNICEF poszukuje sumy 16,5 mln USD, aby zapewnić wyżywienie, wodę i opiekę zdrowotną Koreańczykom z Północy, ale napotyka na "wyzwania operacyjne" związane z napiętym kontekstem politycznym i "niezamierzone konsekwencje" sankcji - powiadomiła organizacja. Wymieniła w tym kontekście "zakłócenia bankowości, opóźnienia w rozliczaniu przesyłek w portach wjazdowych, trudności z zabezpieczeniem dostawców i wzrost cen paliwa o 160 procent".

Fontaine podkreślił, że operacja UNICEF w Korei Płn. "jest ściśle monitorowana i ma czysto humanitarny charakter".

UNICEF jest jedną z niewielu agencji pomocowych mających dostęp do tego odizolowanego kraju, który w połowie lat 90. XX wieku z powodu złego zarządzania i utraty wsparcia od ZSRR oraz klęski żywiołowej znalazł się w poważnym kryzysie gospodarczym. W ciągu kilku następnych lat w wyniku głodu zmarło tam 3,5 mln ludzi.

Sytuacja w Korei Płn. jest najmniej opisaną przez środki masowego przekazu poważną sytuacją kryzysową na świecie - oceniła na początku stycznia międzynarodowa organizacja humanitarna CARE International. Dwóch na pięciu mieszkańców Korei Płn. jest niedożywionych, a 70 proc. ludności (18 mln) jest uzależnionych od pomocy żywnościowej rządu. W 2017 r. w Korei Płn. była największa susza od 2001 r., po czym nastąpiły obfite opady, które zniszczyły główne uprawy - podała organizacja, powołując się na statystyki ONZ.

W 2017 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła trzy pakiety sankcji wobec KRLD. Sankcje przyjęte 5 sierpnia dotyczyły zakazu importu stali i węgla z KRLD oraz zakazu prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych. Sankcje z 11 września zakazały importu tekstyliów oraz wprowadziły ograniczenia w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn. 22 grudnia uchwalono sankcje wymierzone głównie w przetworzone produkty petrochemiczne. Rezolucja ta ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Płn. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy są zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, mają w ciągu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju; według ONZ pracują oni "w warunkach zbliżonych do niewolnictwa".

RB nałożyła kolejne już ograniczenia na reżim w związku z jego programem rozwoju broni nuklearnej i balistycznej. Nowa seria sankcji była odpowiedzią na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Płn. przeprowadziła 28 listopada 2017 r.; była to kolejna próba ICBM w ub.r. We wrześniu 2017 r. Pjongjang przeprowadził szóstą - największą z dotychczasowych - próbę nuklearną. (PAP)

cyk/