Jak poinformowała w czwartek spółka, maszyna pozwoli zintensyfikować poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na Niżu Polskim i Podkarpaciu. Firma Bentec, która jest producentem urządzenia, zobowiązała się dostarczyć je najpóźniej do 27 października 2018 r.

Jak przypomniało PGNiG, jego strategia zakłada intensyfikację działań w utworach niekonwencjonalnego miocenu na południu kraju oraz czerwonego spągowca na zachodzie Polski. Prace te wymagają wykonywania głębokich wierceń, otworów horyzontalnych i kierunkowych - ostatni nabytek PGNiG ma te prace ułatwić.

"Bentec 2000 HP ma udźwig 500 ton i moc 2000 KM, co pozwala na wykonywanie otworów o długości przekraczającej 6000 m. Wysokość całkowita urządzenia to 59 m, w tym wysokość masztu – 46,33 m, a stół wiertniczy znajduje się na wysokości 9,75 m. Jest to tzw. urządzenie kroczące, które umożliwia wiercenie kolejnych otworów bez konieczności demontażu i ponownego montażu, ponieważ wiertnia przemieszcza się samodzielnie pomiędzy kolejnymi lokalizacjami" - napisano w komunikacie PGNiG.

Urządzenie ma napęd elektryczny zasilany z generatorów na olej napędowy albo z sieci energetycznej, jest też wyposażone w nowoczesne systemy automatyzujące prace załogi oraz poprawiające bezpieczeństwo pracy, m.in. zautomatyzowany podajnik przewodu wiertniczego. Bentec 2000 HP to pierwsza nowa wiertnia do wierceń głębokich, zakupiona przez GK PGNiG po 2012 r. - przypomniała spółka. (PAP)

Reklama