Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zakłada ona, że w tym roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Aby, wraz z wejściem w życie ustawy, zachęcić rodziny z woj. śląskiego do aktywności i podróżowania pociągami, KŚ postanowiły zaoferować bezpłatne przejazdy rodzicom - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wolną od handlu.

Jak napisał w poniedziałkowej informacji należący do samorządu woj. śląskiego przewoźnik, szczęśliwie pierwsza Rodzinna Niedziela zbiegła się z ociepleniem i nadejściem wiosny - wiele osób wybrało się więc na wycieczki. Największym zainteresowaniem cieszyły się połączenia do Wisły oraz Żywca i Zwardonia. Popularne okazały się też Cieszyn czy Racibórz.

„Cieszymy się, że tak wiele rodzin z naszego województwa miało okazję wybrać się z nami na wycieczkę w ten słoneczny dzień” – powiedział cytowany w informacji prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. „To na pewno zdrowy sposób spędzania czasu i ekologiczny sposób podróżowania, do czego chcemy w Kolejach Śląskich zachęcać dzieci i ich rodziców” – dodał.

Reklama

Skierowana do rodzin promocja Rodzinne Niedziele rozpoczęła się w marcu – wraz z wejściem w życie ustawy. Pierwsza okazja, aby skorzystać z oferty nadarzyła się więc 11 marca; kolejne przypadną: 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia.

Z bezpłatnych przejazdów mogą w te dni korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia. Bilety muszą posiadać jedynie ich podopieczni – rodzic lub dwójka rodziców jadą za darmo. Promocja obejmuje całą sieć KŚ z wyjątkiem odcinka Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane i pociągów specjalnych.

Zapowiadając akcję przewoźnik sygnalizował, że to pierwsza z kilku propozycji, jakie przygotowuje w ramach ogłoszonego przezeń Eko Roku. Była to jednocześnie kolejna część oferty KŚ kierowanej do rodzin. Na stałe są w niej m.in. zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Bilet Rodzinny, który daje 30 proc. ulgi osobom podróżującym z dziećmi.

Samorządowa spółka prowadzi też szersze działania mające zachęcać do podróży pociągami. Od 2015 r. dzięki współpracy z czeskim państwowym przewoźnikiem kolejowym, niektóre bilety (sieciowy imienny dobowy lub weekendowy) KŚ są honorowane na terenie całego Kraju Morawsko-Śląskiego.

W ub. roku na części tras KŚ możliwy stał się bezpłatny przewóz rowerów. W ostatnich dwóch latach przewoźnik wraz ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach (z listy UNESCO) zachęcały do jesiennej oferty „Srebrnego pociągu” - skoordynowanych niedzielnych wycieczek na jednym bilecie.

KŚ wprowadzają takie inicjatywy, by zwiększać atrakcyjność oferty dla pasażerów. Służyć temu ma też wycofanie wszystkich dzierżawionych od spółki Przewozy Regionalne ok. 20 pociągów starego typu EN57. Spółka odbiera już nowe pociągi, które mają je w tym roku całkowicie zastąpić (częściowo nowy tabor jest odbierany z opóźnieniami; na mocy umowy producent zapewnia tabor zastępczy).

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego. Roczny budżet przewoźnika przekracza 200 mln zł. Od 2016 r. obowiązuje wieloletnia umowa woj. śląskiego ze spółką - zakładająca roczną dotację do wykonywanych przez nią przewozów kolejowych w regionie na poziomie do 140 mln zł. W połowie ub. roku zarząd woj. śląskiego zdecydował o aneksowaniu umowy, m.in. wydłużono termin jej obowiązywania z 31 grudnia 2025 r. - do 31 grudnia 2030 r.(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Bożena Dymkowska