Polskie społeczeństwo starzeje się niestety w mocno przyśpieszonym tempie, a różnego rodzaju badania statystyczne prześcigają się wręcz w publikowaniu coraz bardziej spektakularnych w tym względzie prognoz. Z jednej strony można się cieszyć, że Polacy żyją coraz dłużej, co jest dowodem wzrostu jakości życia w szeregu aspektach. Z drugiej jednak, jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, pozycja Polski jako europejskiego lidera procesu wzrostu odsetka senioralnego pokolenia w liczbie ludności kraju, z pewnością nie jest optymistycznym sygnałem, i to z wielu różnorodnych przyczyn.
Deprymująco prezentują się pod tym względem zwłaszcza prognozy GUS, według których w roku 2020 osoby powyżej 60 roku życia będą stanowić 20 proc., natomiast dekadę później już jedną trzecią populacji rodaków zamieszkałych w kraju. Abstrahując od przyczyn tego stanu rzeczy, nie ulega wątpliwości, że będzie on miał swoje przełożenie na szereg aspektów rozwoju gospodarczego kraju, który w coraz większym stopniu będzie musiał być skorelowany z rosnącą liczbą ludzi w starszym i podeszłym wieku.
Sprawdź, jak długo jeszcze pożyjesz według GUS
Portal RynekPierwotny.pl przeprowadził wśród deweloperów mieszkaniowych sondę dotyczącą rozwoju budownictwa senioralnego w Polsce. Wzięły w niej udział 22 firmy deweloperskie, którym portal zadał trzy pytania.
Pierwsze zagadnienie dotyczyło odsetka mieszkań sprzedanych przez respondentów w ostatnim roku osobom w wieku 55+, a także zaobserwowanych trendów w tym zakresie.
Jak się okazało, zakres odpowiedzi był w tym przypadku dość znaczący, zawierając się w przedziale od 10 do nawet 30 procent. Jednak gros wskazań określał udział klientów po ukończeniu 55-go roku życia na kilkunastoprocentowy, zamykając się najczęściej w zakresie 15 - 20 procent. Co ciekawe, respondenci podzielili się na dwie mniej więcej równe grupy, z których pierwsza wskazywała na stały od lat udział seniorów w popycie na sprzedawane przez nich mieszkania, druga natomiast dostrzegała mniej lub bardziej wyraźny trend wzrostowy.
Natomiast w jednym aspekcie zadanego problemu można było odnotować niemal pełen consensus uczestników badania. Wskazali oni mianowicie na stosunkowo niewielki odsetek - rzędu 3-5 proc. - mieszkań nabywanych przez rodzimych seniorów na własne potrzeby, nie wskazując przy tym na jakąkolwiek tendencję rosnącą w tym zakresie w ostatnich latach. Znacznie częściej natomiast nabywają oni mieszkania z pierwszej ręki na rzecz wchodzących w dorosłość dzieci, a nawet dla wnuków. Coraz częściej dochodzi też w omawianej grupie wiekowej do transakcji typowo inwestycyjnych, z myślą o intratnej lokacie kapitału „na stare lata”.
Małgorzata Ostrowska Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.: „Osoby, które ukończyły 55 rok życia, stanowią ok. 16% wszystkich naszych klientów. Są wśród nich zarówno osoby, które kupują mieszkanie dla siebie lub swoich dzieci, jak też takie, które traktują zakup nieruchomości jako inwestycję kapitału. Odsetek ten utrzymuje się na stosunkowo równym poziomie, przynajmniej, jeśli chodzi o inwestycje J.W. Construction. Wzrost zainteresowania jest jeszcze zbyt mały, by mówić o trendzie, ale biorąc pod uwagę zmiany demograficzne zachodzące w Polsce, można spodziewać się, że odsetek seniorów wśród klientów deweloperów będzie rósł”.
Mateusz Juroszek, Wiceprezes ATAL S.A.: „Nie prowadzimy dokładnych statystyk wieku naszych klientów. Z naszych obserwacji wynika jednak, że osoby, które ukończyły 55. rok życia stanowią maksymalnie do kilkunastu procent wszystkich klientów. Ponadto zauważamy, że seniorzy decydujący się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym zazwyczaj robią to z myślą o przekazaniu lokalu dzieciom lub wnukom. Natomiast na kupno lokalu pod własne cele mieszkaniowe decyduje się niewielu klientów w tej grupie wiekowej. Takie osoby wybierają głównie osiedla z kameralną zabudową, w spokojnych dzielnicach”.
>>> Czytaj też: Ceny mieszkań w Europie galopują. W Polsce ten pęd dopiero się zaczyna
Inwestycje deweloperskie przyjazne seniorom
Kolejne zagadnienie portalu RynekPierwotny.pl dotyczyło tematu inicjatyw, które podejmują deweloperzy w celu dostosowania swojej oferty do potrzeb osób w wieku senioralnym. Tylko w jednym przypadku padła odpowiedź zaprzeczająca prowadzeniu czy też planowaniu takich koncepcji. Wszyscy pozostali respondenci zgodnie i zdecydowanie potwierdzili inicjowanie na wszystkich etapach prowadzonych inwestycji szeregu działań, uwzględniających potrzeby, preferencje i oczekiwania wszystkich potencjalnych mieszkańców, z osobami starszymi i z ograniczoną sprawnością ruchową na czele. Na razie jednak brak jest wyróżniających się inicjatyw budowy deweloperskich osiedli mieszkaniowych specjalnie dedykowanych osobom wchodzącym wiekowo w jesień życia.
Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp: „Póki co nasza firma koncentruje się na realizacji inwestycji w tzw. segmencie popularnym oraz w projektach, których celem jest zaspokojenie oczekiwań klientów inwestycyjnych. W tych inwestycjach odpowiednią ofertę mieszkań znajdą również tzw. „wcześni” seniorzy, dla których ważne jest, aby budynek był wyposażony w windę, garaż podziemny, a samo osiedle miało dostęp do infrastruktury komunikacyjnej, usługowo-handlowej, do placówek medycznych. Oczywiście dla pewniej grupy klientów będzie to niewystarczające i będą oczekiwać szerszych udogodnień i usług takich jak pomoc domowa czy doraźna opieka medyczna. Ten segment rynku w Polsce dopiero się rozwija i póki co więcej jest przykładów planowanych projektów czy zamierzeń deweloperów, niż namacalnych przykładów. Zdecydowanie szybciej rozwija się segment prywatnych domów opieki, w które inwestycją pojedynczy deweloperzy czy fundusze inwestycyjne”.
Eryk Nalberczyński, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper: „Inwestycje budowane przez Lokum Deweloper są przyjazne dla seniorów. Coraz częściej są to osoby aktywne, które chętnie korzystają z dostępnych na osiedlach stref fitness. Z radością odpoczywają na zielonych dziedzińcach, z widokiem na fontanny, w przyjemnym i precyzyjnie zagospodarowanym otoczeniu. Spędzają też czas z wnukami na bezpiecznych placach zabaw na terenie inwestycji. Wszystkie nasze budynki są wyposażone w nowoczesne windy docierające na każdy poziom – od garażu podziemnego, przez poziom 0, do ostatnich kondygnacji. Przestronne klatki schodowe zapewniają swobodę poruszania się, a bezpieczeństwo zapewnia monitoring”.
Budownictwo senioralne w Polsce z rosnącym potencjałem
I wreszcie trzecim zagadnieniem, o które zapytano deweloperów, była ocena potencjału i perspektyw mieszkaniowego budownictwa senioralnego w Polsce. W tym przypadku również trudno było o jakiekolwiek rozbieżności w ocenach respondentów, którzy zgodnie ocenili, że znaczenie seniorów jako grupy docelowej deweloperów będzie w kraju systematycznie rosło.
Aleksandra Goller, starszy menadżer projektu Skanska Residential Development Poland: „W Skanska myślimy o nadchodzących wyzwaniach już dziś. Przy projektowaniu osiedli podjęliśmy współpracę z Fundacją Integracja. Jesteśmy pierwszym deweloperem mieszkaniowym w kraju, który postanowił budować osiedla zgodnie z normami certyfikatu Obiekt bez Barier. Dzięki rozwiązaniom pozbawiającym budynki wielu barier architektonicznych, zostaną one dostosowane do potrzeb osób starszych, schorowanych, z ograniczoną sprawnością, lub niepełnosprawnych. Warto zaznaczyć jednak, że z udogodnień skorzystają także osoby zajmujące się małymi dziećmi (z wózkami) czy rowerzyści”.
Monika Golec, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Budnex: „Ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje przewidujemy, że osiedla dla seniorów mogą z czasem zyskiwać na popularności. Dziś jednak widzimy po naszych inwestycjach, że coraz więcej starszych osób chce przeprowadzać się na starość z dużych mieszkań i domów do mniejszych lokali, które dużo łatwiej będzie utrzymać z emerytury. Często w pojedynkę. Może kolejnym etapem przemian społecznych stanie się budowa osiedli dla seniorów z obsługą medyczną i opieką. To jednak pieśń przyszłości, zarówno dla naszego społeczeństwa jak i branży deweloperskiej”.
Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start: „Istnieją w Krakowie i nie tylko, firmy, które wyspecjalizowały się w budownictwie przeznaczonym dla osób starszych. Są to z reguły inwestycje na uboczu, z udogodnieniami dla takich właśnie osób (gabinety lekarskie), przeważnie są to bardzo małe mieszkania. W związku z widmem „starzejącego się społeczeństwa” jestem przekonany, że takie budownictwo za jakiś czas będzie miało swoich klientów. Tym bardziej, że mieszkania w centrum będą droższe w utrzymaniu”.
W Polsce nie została na razie wypracowana konkretna metodyka zaspokajania potrzeb mieszkaniowych seniorów zgodnie z ich preferencjami, potrzebami i możliwościami. Rodzime budownictwo senioralne nie ma wciąż określonej definicji, pojawia się więc pytanie, jaką przyjmie formę w bliższej czy dalszej przyszłości. Czy będą to oddzielne inwestycje deweloperskie, dedykowane wyłącznie osobom starszym? A może seniorzy woleliby zamieszkiwać w dobrze dostosowanych do ich potrzeb lokalach na tradycyjnych osiedlach wielopokoleniowych? Jeszcze inną opcją jest urządzanie na tych ostatnich swoistych enklaw mieszkaniowych dla seniorów.
>>> Czytaj też: Rząd dopłaci do czynszów. Kto może liczyć na państwowe wsparcie?
Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Mowie NIE - dla enklaw mieszkaniowych dla seniorow(2018-03-31 10:05) Zgłoś naruszenie 163
Enklawy mieszkaniowe dla seniorow? Jestem przeciwnikiem takiego rozwiazania. Uwazam, ze powinno sie zmodernicowac istniejace budynki np. poprzez zainstalowanie wind zewnetrznych zamykanych na klucz, zjazdow dla osob niepelnosprawnych i wozkow z dziecmi. Mieszkam na osiedlu, gdzie takie rozwiazanie z winda zewnetrzna zostalo zastosowane, narazie w jednym przypadku, przy 3-kondygnacyjnym budynku administracji spoldzielni. Bardzo ladnie oszklone pomieszczenie dla windy wpisuje sie w bryle budynku. ---- Mowie NIE - dla enklaw mieszkaniowych dla seniorow.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedza moze(2018-03-31 12:38) Zgłoś naruszenie 10
to nie jest alternatywa . Mozna tak i tak. W Ameryca są od lat całe osiedla domków dla 50+ Nawet tańsze od tych normalnych bo więcej oszczedzaja na braku infrastruktury dla dzieci, młodzieży niz wydaja na senioralne potrzeby. W Szwecji przy dzielnicowych centrach są czesto pobudowane 1, 2 bloki dla seniorów
dużo, dużo do zrobienia(2018-03-31 12:30) Zgłoś naruszenie 80
Już teraz obniżyć wysokość pojedynczego schodka o 2 cm i poręcze z obu stron schodów, svp Wyprodukować wózek zakupowy z większymi kołami, tak by łatwo dał sie ciągnąć w góre schodów po tych mniejszej wysokosci schodkach Najlepiej prosty robot zasilany z gniazka i monitorujacy żywą obecność seniora ki/seniora. Przypominający o ważnych obowiązkacha jak np wzięcie lekarstw Umiejacy zadzwonić po pogotowie i UWAGA: Umiejacy otworzyć pogotowiu i autoryzowanym osobom drzwi Dla osób nawet w domu poruszających sie o kulach wyprodukować uniwersalny 3-kołowy wózek, to zamiast tych kul. Byłby pomocny także w okresie rehabilitacji szczegolnie singli. Nawet 30-latek chwilowo o 2 kulach miałby problem z przeniesieniem o 2 mtr kubka z kawa NFZ mogłby oszczędzić majatek i zdrowie tysiecy Polaków promując domową rehabilitacje tą przed i pooperacyjną. Wielu sobie poradzi. Na początek wystarczy przepisać strony szpitali amerykańskich
OdpowiedzW...(2018-03-31 10:36) Zgłoś naruszenie 71
W jednym z miast niemieckich zwiedzalem enklawe mieszkaniowa z XVIII/XIX wieku dla biednych i bezdomnych. Obecnie takich rozwiazan nie stosuje sie w Niemczech. Niekiedy przy wielkich miastach spotyka sie b. duze osrodki dla starszych osob niesamodzielnych z opieka lekarska i pielegniarska. Ale generalnie na Zachodzie odchodzi sie od instytucjonalnych rozwiazan dla chorych starszych osob, stosuje sie caly szereg innych rozwiazan i bynajmniej nie mam tu na mysli obowiazkowej eutanazji. Uwazam, ze mieszkaniowe enklawy dla seniorow z roznych wzgledow nie sa dobrym rozwiazaniem
Odpowiedzas(2018-03-31 13:12) Zgłoś naruszenie 60
Od kilku dni na wszystkich portalach widać wysyp artykułów dotyczących nieruchomości. Już dawno nie było ich aż tyle. Prawie wszystkie namawiają do kupna własnego mieszkania. Czyżby zakończenie programu MDM spowodowało zapaść na rynku nieruchomości i stąd ta nagonka?
OdpowiedzTŁUSTE KOTY z banku(2018-03-31 13:17) Zgłoś naruszenie 51
Nie ma to jak hipoteka od 30stki i odwrócona hipoteka po 60siątce.
OdpowiedzSilber(2018-03-31 09:13) Zgłoś naruszenie 35
Powinny powstawać osiedla dedykowane dla emerytów z całą infrastrukturą w rejonach gdzie ziemia jest tania i kiepskiej jakości i mała gęstość zaludnienia, co zapewnia lepsze powietrze i wolniejsze tempo życia. Powinno to wpłynąć na ceny takich nieruchomości i korzyść ze sprzedaży mieszkania w dużym mieście, lub wynajęcia takiego mieszkania. Jeśli by to było w dużym mieście to koszty windy, dojazdów i innych "udogodnień" podbiją cenę a wcale nie uczynią życia pełniejszym. Emeryci przy spełnieniu pewnych warunków mogliby chętnie przenieść się do wyludniających się miasteczek lub osad.Musiałoby to jednak być w rejonie jakiegoś ośrodka zdrowia i w zasięgu szpitala z istniejącą komunikacją masową.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzdfg(2018-03-31 11:45) Zgłoś naruszenie 51
Jak słucham takich kanapowych filozofów: "powinny powstawać" .... pytanie za co????? dziura w ZUSIE z roku na rok coraz większa. Może pozamykamy wszystkie szkoły, złobki i damy emerytom?? zwłaszczy tym bezdzietnym?
.(2018-04-01 09:22) Zgłoś naruszenie 01
Budownictwo senioralne jest już rozwinięte, wystarczy pójść na lokalny cmentarz. Artykuł tak naprawdę informuje o wielkim ZAŁAMANIU na rynku mieszkalnym, tzn. młodzi ludzie będą mieli więcej mieszkań od dziadków, niż będą w stanie je zasiedlić. Czyli generalnie polepszy się społeczeństwu, co spowoduje niewielki wzrost liczby urodzeń w perspektywie 20 lat.
OdpowiedzTerminator(2018-03-31 15:34) Zgłoś naruszenie 01
„Gold a nie Silver tsunami” to inwestycje w budowę domów "spokojnej" starości!!!W Szwajcarii za miejsce w domu "spokojnej" starości płaci się od 5000 CHF - ponad 10000 CHF (18000 PLN - 36000 PLN) i to na miesiąc no i prawie nie ma wolnych miejsc!!! Za kilka lat będzie podobnie w Polsce!!!
Odpowiedz