Planowana na 5 kwietnia konferencja dotycząca inauguracji narodowej debaty o zdrowiu zostanie, w związku z kalendarzem ministra zdrowia, przesunięta o dwa tygodnie. Jesteśmy gotowi do jej ogłoszenia – zapewnił w środę szef MZ Łukasz Szumowski.

Konferencję prasową "Wspólnie dla Zdrowia – zaproszenie do narodowej debaty o zdrowiu" planowano pierwotnie na czwartek w siedzibie resortu.

"Pan premier zwołał Radę Ministrów (…). W przyszłym tygodniu będę za granicą na kongresie ministrów zdrowia dotyczącym bezpieczeństwa pacjenta. Jesteśmy gotowi do ogłoszenia. (...) Przesuwamy termin o dwa tygodnie" – powiedział mediom minister.

W styczniu w wywiadzie dla PAP minister zapowiadał, że "chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia".

Minister mówił wówczas, że zaprosi do rozmów wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej: pacjentów - którzy są najważniejsi, pielęgniarki, ratowników, diagnostów, rehabilitantów, techników, lekarzy, pracodawców, właścicieli szpitali, samorządy.

Reklama

"Chciałbym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, jakich mierników chcielibyśmy używać, jaki system finansowania chcielibyśmy mieć. Takie zmiany prawdopodobnie będą wprowadzane już w następnej kadencji, bo - nie oszukujmy się - nie można zmienić systemu przez dwa lata" – ocenił wówczas. "Wszyscy, na czele z panem premierem, zgadzamy się, że debata nad systemem powinna się odbyć i że powinniśmy określić, jak reformować system. Uważam, że wiele rozwiązań wypracowanych w ramach takiego szerokiego dialogu mogłoby być realizowanych niezależnie od grupy politycznej, która będzie rządziła Polską za kilkanaście lat" – mówił.

Minister informował w ostatnich tygodniach, że komitet organizacyjny przedstawi propozycję rady programowej i być może w maju, czerwcu rozpocznie się pierwsza debata. "Debaty będą co mniej więcej miesiąc, półtora, do dwóch. Tematów jest wiele" - sygnalizował Szumowski. Narodowa debata – według wstępnych ocen ministra – powinna się zakończyć po pierwszym kwartale 2019 r.

>>> Czytaj też: Żywność tanieje i będzie tanieć. Głównie jaja i mleko