Indeksy na Wall Street zakończyły piątkową sesję niewielkimi zmianami mimo mocnych wyników spółek. Dzień upłynął na rynkach finansowych w rytmie publikacji wstępnych odczytów PKB - dane w USA zaskoczyły in plus.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,05 proc., do 24.311,19 pkt.

S&P 500 zyskał 0,11 proc. i wyniósł 2.669,91 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował 0,02 proc., do 7.119,80 pkt.

Inwestorzy przedzierają się przez raporty wynikowe spółek, które do tej pory zaraportowały najwyższy w historii pozytywny odsetek zaskoczeń po stronie zysków (82 proc.) Przeciętnie spółki przebiły oczekiwania o 8 proc.

Reklama

W pierwszej części piątkowej sesji wzrostom przewodziły duże spółki technologiczne, które podały mocne wskaźniki finansowe. Pod koniec dnia jednak największe firmy z tego sektora zeszły pod kreskę.

Na minusach zakończyły notowania akcje m.in. Alphabet, Apple oraz Netflix.

Amazon zyskiwał w ciągu dnia nawet 7 proc., po tym jak w I kw. wypracował zysk netto na akcję 3,27 USD wobec oczekiwań 1,26 USD. Przychody (+43 proc. rdr) sięgnęły 51,04 mld USD, a rynek spodziewał się 49,78 mld USD. Akcje koncernu J. Bezosa wyceniane były najwyżej w historii po ok. 1.600 USD za papier. Na zamknięciu kurs akcji Amazona wzrósł o 3,6 proc.

Zysk netto Intela na akcję w I kw. 2018 roku wyniósł 87 centów wobec vs. konsensus 72 centów. Przychody wyniosły 16,07 mld USD, a rynek liczył na 15,08 mld USD. Licząc rok do roku przychody Intela są wyższe o 9 proc. Kurs spółki rósł o ponad 2 proc., ale na koniec dnia zniżkował o 0,6 proc.

Zysk netto na akcję Microsoft w III kw. roku fiskalnego 2017/18 sięgnął 95 centów, z wyłączeniem pewnych zdarzeń jednorazowych, a rynek spodziewał się zysku na poziomie 85 centów na akcję. Przychody Microsoft wyniosły 26,82 mld USD wobec konsensusu w wysokości 25,77 mld USD.

Mocne wyniki spółek technologicznych (Facebook zyskał w czwartek 9 proc.) na razie rozwiewają część obaw o kondycję sektora wobec problemów z kwestiami prywatności (Facebook), zwiększonym zainteresowaniem ze strony regulatorów, przeciwnymi wiatrami z Chin (kwestie handlowe, ograniczenia dostępu do rynku) oraz atakami ze strony D. Trumpa (Amazon).

Nad branżą zbierają się jednak kolejne czarne chmury. Rząd USA rozważa rozszerzenie zakresu przeglądu współpracy między amerykańskimi a chińskimi podmiotami w sektorze wysokich technologii pod kątem zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego na nieformalne porozumienia w dziedzinie sztucznej inteligencji - dowiedział się Reuters. Do tej pory oceny dokonywano tylko przy okazji inwestycji i przejęć.

Wydarzeniem dnia na rynkach była publikacja wstępnego odczytu PKB USA za I kw., które wyprzedziły oczekiwania. Osobne odczyty wskazują na rosnącą presję inflacyjną w Stanach.

PKB USA w I kw. 2018 r. wzrósł o 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano +2,0 proc. po 2,9 proc. w IV kw. 2017 r.

2,3 proc. to wciąż wyżej niż potencjalne tempo wzrostu gospodarki, prognozowane przez Rezerwę Federalną. Bankierzy z Fed wielokrotnie wysyłali w ostatnich tygodniach sygnały, iż uważają spowolnienie na początku roku za tymczasowe.

PKB w Stanach - zdaniem analityków - przyspieszy w kolejnych kwartałach, gdy efekty stymulacji fiskalnej znajdą odzwierciedlenie w realnej gospodarce.

>>> Polecamy: PKN Orlen chce złożyć do KE wniosek ws. przejęcia Grupy Lotos do początku 2019 r.