O uzyskaniu dofinansowania na poszukiwania podziemnych odnawialnych źródeł energii poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz. Joanna Budny. Jak wyjaśniła, złożony przez magistrat wniosek został pozytywie rozpatrzony pod względem formalnym i merytorycznym, w związku z czym we wtorek w NFOŚiGW podpisany zostanie arkusz negocjacyjny, który jest podstawą do zawarcia umowy.

"Wszystko wskazuje na to, że tomaszowska geotermia staje się faktem. Lada moment będziemy szukać w Tomaszowie Mazowieckim ciepłej wody. To jest niesłychany skok cywilizacyjny, który stawia nasze miasto na najwyższej półce do inwestowania w przyszłości w oparciu o odnawialne źródła energii" – podkreślił prezydent miasta Marcin Witko.

Zwrócił uwagę na uzyskanie stuprocentowej dotacji na badawczy odwiert, co oznacza, że na ten cel nie będą wydatkowane środki z budżetu miasta.

Próbny odwiert o głębokości ok. 2 km ma być wykonany na tomaszowskich błoniach nad rzeką Pilica w okolicy nowej Areny Lodowej. Prowadzone w ramach przedsięwzięcia prace badawcze mają określić m.in. jakość wody, jej pokłady, temperaturę i skład chemiczny. Na tej podstawie zostanie opracowany projekt hydrogeologiczny i inne opracowania techniczne, które wskażą możliwości wykorzystania wody – m.in. do celów technologicznych przez Zakład Gospodarki Ciepłowniczej lub balneologicznych.

Reklama

Wykorzystanie geotermii do ogrzewania mieszkań lub produkcji energii może znacząco wpłynąć na poprawę czystości powietrza, które w Tomaszowie Maz. należy do jednych z najgorszych w kraju.

Przykładem czerpania korzyści ze złóż geotermalnych w woj. łódzkim są Uniejów i Poddębice, których sieci ciepłownicze zasilane są wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – m.in. wodami termalnymi i biomasą. Na terenie tych miejscowości znajdują się także popularne w kraju Termy z kompleksem basenów i gorącymi solankami leczniczymi oraz pijalnie wód termalnych, która ma właściwości lecznicze. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak