Jak wskazano w opublikowanym we wtorek badaniu, 62 proc. dyrektorów finansowych (CFO) prognozuje, że wzrost PKB nie przekroczy 3,5 proc., z czego jedna trzecia uważa, że będzie to przedział pomiędzy 2,5-3,5 proc.

Poprzednie badania pokazały, że dyrektorzy finansowi wiarygodnie przewidują rozwój polskiej gospodarki.

"Przewidywania CFO na rok 2018 na poziomie ok. 3 proc. wydają się (...) bardzo ostrożne. Należy jednak pamiętać, że duży wpływ na wzrost PKB w ostatnich dwunastu miesiącach miał przyrost konsumpcji, który wynikał m.in. z rosnących płac. W tym roku wzrost gospodarczy będzie jednak musiał być napędzany również przez inwestycje, które w ostatnim kwartale wreszcie ruszyły" – wskazał cytowany w komunikacie Piotr Świętochowski z Deloitte.

Obecne badanie, przeprowadzone w okresie od lutego do kwietnia br. pokazało, że niepewność ekonomiczna wśród dyrektorów finansowych w Polsce nieznacznie wzrosła (46 proc. z 44 proc. pół roku temu). "Wciąż jednak oznacza to duży spadek w stosunku do badania sprzed roku, kiedy aż 71 proc. CFO odczuwało wysoki lub bardzo wysoki poziom niepewności gospodarczej w Polsce" - czytamy. Branże o najwyższym poczuciu niepewności gospodarczej to motoryzacja, turystyka, produkcja dóbr konsumpcyjnych oraz transport i logistyka. Najmniej odczuwalna niepewność jest zaś w usługach profesjonalnych i przemyśle.

Reklama

Według Roberta Nowaka z Deloitte czynnikami ryzyka, które "będą spędzać sen z oczu dyrektorów finansowych" są rosnące koszty operacyjne, które mogą wynikać m.in. ze wzrostu kosztów pracowniczych. Wskazało na nie 55 proc. dyrektorów, o 7 pp. więcej niż pół roku wcześniej.

Jak podano, przedsiębiorcy wciąż obawiają się braku wykwalifikowanych pracowników (53 proc.). "Ankietowani wymieniają również zmienne prawo gospodarcze (29 proc.) oraz wzrost regulacji (23 proc.). Co ciekawe o 12 proc. (do 19 proc.) spadły obawy dotyczące presji cenowej" - wskazano.

Autorzy badania wskazują też, że wśród dyrektorów finansowych w Polsce spadł tzw. poziom optymizmu netto (odsetek osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej pomniejszony o odsetek mówiących o jej pogorszeniu). Obecnie wynosi on 12 proc. wobec 26 proc. pół roku wcześniej. "Oznacza to, że liczba firm, które wierzą, że ich perspektywy ekonomiczne w roku 2018 będą lepsze niż w roku 2017 jest niższa niż tych, którzy są przeciwnego zdania" - wyjaśniono.

Dodano, że 74 proc. przedsiębiorstw w Polsce planuje wzrost przychodów, a 36 proc. również wzrost marż. "11 proc. zakłada niewielki spadek w przychodach. To bardzo dobry sygnał wskazujący, że przedsiębiorstwa w Polsce są coraz silniejsze i stabilne finansowo. Ten rok będzie kolejnym okresem rozwoju inwestycji. Nawet 48 proc. badanych przedsiębiorstw planuje ich wzrost" – wyjaśnił Świętochowski.

"Deloitte CFO Survey" to badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie. W ramach najnowszej edycji przebadano blisko 1,6 tys. osób, przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez firmy członkowskie Deloitte w 20 krajach: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Niemczech, Irlandii, Islandii, we Włoszech, w Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

>>> Czytaj też: Polska pokochała Bank Światowy