Jak informuje KE, na poziomie państw członkowskich różnice w wynagrodzeniach wahają się od 4 do 25 proc. Sektorami najbardziej dotkniętymi przez problem różnic w wynagradzaniu są przemysł, usługi świadczone dla przedsiębiorstw i działalność finansowa.

Nierówność płac powoduje zmniejszenie zarobków kobiet na przestrzeni całego życia oraz ich emerytur, co przyczynia się do ubóstwa w starszym wieku. W grupie wiekowej powyżej 65 lat zagrożonych ubóstwem jest 21 proc. kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn - 16 proc.

Kampania KE służy zwiększeniu świadomości problemu nierówności wynagrodzeń, określeniu jego przyczyn i możliwych rozwiązań. Start kampanii zbiega się z Międzynarodowym Dniem Kobiet (8 marca).

"Aby wyeliminować problem nierówności płac ze względu na płeć, potrzebne jest działanie na wszystkich poziomach i zaangażowanie wszystkich podmiotów, od pracodawców i związków zawodowych, poprzez władze krajowe, po każdego obywatela. (...) W dzisiejszych warunkach gospodarczych równość kobiet i mężczyzn jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Tylko wykorzystując cały potencjał naszych zdolności, możemy stawić czoła kryzysowi" - powiedział komisarz UE ds. równości szans Vladimir Szpidla.

Reklama

KE przypomina, że równa płaca za równą pracę to jedna z fundamentalnych zasad UE. Zasadzie tej, zapisanej w traktacie rzymskim w 1957 r., poświęcono już w 1975 r. osobną dyrektywę, zakazującą wszelkiej dyskryminacji i różnicowania wynagrodzenia - we wszystkich jego aspektach - pomiędzy mężczyznami a kobietami wykonującymi tę samą pracę, bądź pracę o takiej samej wartości.

Z danych KE wynika, że choć stopa zatrudnienia kobiet w ciągu ostatnich lat stale wzrasta (obecnie wynosi 58,3 proc., podczas gdy wśród mężczyzn 72,5 proc.), to kobiety nadal częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze czasu (odsetek ten wynosi 31,2 proc. dla kobiet i 7,7 proc. dla mężczyzn) oraz przeważają w sektorach o niższych wynagrodzeniach (ponad 40 proc. kobiet, czyli dwa razy więcej niż mężczyzn, pracuje w ochronie zdrowia, edukacji i administracji publicznej). Jednocześnie jednak kobiety stanowią 59 proc. nowych absolwentów uczelni.

Zdaniem Komisji kobiety są również nieproporcjonalnie słabo reprezentowane w podejmowaniu decyzji gospodarczych oraz w polityce europejskiej. Banki centralne wszystkich 27 państw członkowskich UE są kierowane przez mężczyzn. Mężczyźni stanowią prawie 90 proc. członków zarządów w najważniejszych spółkach (zaliczających się do indeksu wiodących przedsiębiorstw w każdym kraju).

Odsetek kobiet wśród członków parlamentów krajowych wzrósł w ciągu ostatniej dekady o ok. połowę - z 16 proc. w 1997 r. do 24 proc. w 2008 r., zaś w Parlamencie Europejskim nieznacznie przekracza ten poziom (31 proc. kobiet). Przeciętnie mężczyźni zajmują około trzy razy więcej stanowisk ministerialnych w rządach krajowych niż kobiety (25 proc. kobiet i 75 proc. mężczyzn).

W ramach kampanii promowane będą sprawdzone rozwiązania problemu nierówności płac, pochodzące z całej Europy; rozpowszechniane będą również narzędzia przeznaczone dla pracodawców i związków zawodowych na poziomie europejskim i krajowym. Prowadzona będzie również strona internetowa oraz kampania reklamowa w prasie europejskiej i za pomocą plakatów. Kampania ma być też widoczna w Warszawie, gdzie będą jeździły promujące ją autobusy.