| EUR/PLN | 4.1749 | minus | -0.0147 PLN |
| USD/PLN | 3.1731 | minus | -0.0143 PLN |
| CHF/PLN | 3.4590 | minus | -0.0176 PLN |
| GBP/PLN | 5.0198 | minus | -0.0185 PLN |
2009-03-09 07:11 , ostatnia aktualizacja: 2009-03-09 07:35
Nieruchomości w Polsce wyraźnie tanieją. Ceny transakcyjne w największych miastach Polski spadały w lutym w tempie dwucyfrowym - ocenia "Dziennik".
Z raportu firmy doradztwa finansowego Open Finance wynika, że największa obniżka w stosunku do lutego 2008 miała miejsce w Gdańsku (-13,9 proc.), Wrocławiu (-12,5 proc.) i Krakowie (-12,4 proc.). W lutym do miast o największym spadku cen dołączyła także Warszawa. Nieruchomości na stołecznym rynku, który do tej pory wyraźnie ociągał się z obniżkami, są tańsze o ponad 10 proc. niż rok wcześniej.
Jedyną dużą aglomeracją, w której ceny w lutym poszły w górę , o 0,2 proc., był Poznań. Według analityków Open Finance Emila Szwedy i Bernarda Waszczyka statystyczny wzrost cen w Poznaniu wynika jednak z mocnego ich spadku w lutym ubiegłego roku.
Lutowe dane Open Finance potwierdzają wcześniejsze prognozy analityków, że do przyspieszenie spadków cen mieszkań dojdzie w I półroczu 2009 roku.
Deweloperzy przyznają, że kryzys zmusił ich do znacznych upustów cen - w granicach 15-20 proc. w porównaniu z połową 2007 roku, kiedy hossa mieszkaniowa osiągnęła swój szczyt. Analitycy przekonują, że dalsze obniżanie cen będzie miało miejsce jedynie w przypadku mało atrakcyjnych lokalizacji i mieszkań bardzo drogich, powyżej miliona złotych. Powód: kurczące się marże, które stopniały z 35 proc. do 10-15 proc.
Więcej w "Dzienniku"

| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Ranking LOKAT bankowych 2011 Porównaj i zamów on-line! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | Ranking KONT bankowych! Porównaj i załóż najlepsze konto. |

2012-02-04 12:48
Inwestycje w Centralny Okręg Przemysłowy, oprócz wpływu na polski potencjał obronny, miały duże znaczenie społeczne. Aktywizowały zaniedbany region - Galicję, w której występowało duże bezrobocie - mówi PAP prof. Wojciech Morawski, z Zakładu Historii Gospodarczej i Społecznej SGH.»

finanse osobistetelekomunikacjausługimarketing
2012-02-04 11:55
Operatorzy telekomunikacyjni, kablowi, banki, a nawet dostawcy prądu dzielą kontrahentów na złych i dobrych.»

2012-02-04 10:32
Smykałki do biznesu nikt Teresie Mokrysz nie może odmówić. Urzędniczka z Ustronia po upadku gospodarki planowej wzięła się za rodzinny biznes, który rozkręciła do skali, o jakiej marzy większość przedsiębiorców. »

2012-02-04 09:15
Wydawcy kart i sieci handlowe blisko porozumienia w sprawie wysokości prowizji od płatności bezgotówkowych.»

2012-02-04 08:33
Internauci nie są świadomi, że z niektórych treści cyfrowych - filmów, książek, muzyki - korzystają zgodnie z prawem. W opinii ekspertów, rozróżnienie pomiędzy tym, co jest w sieci legalne, a co nie, utrudnia obecne prawo autorskie, a ACTA tę płynną granicę utrwali.»

2012-02-04 08:10
Niełatwo jest pisać o gwałtownym i emocjonalnym sporze, który rozgorzał wokół podpisywania porozumienia ACTA, dotyczącego zwalczania obrotu towarami podrobionymi.»

2012-02-04 08:00
Warszawskie lotnisko Chopina od roku wykorzystuje zmodernizowany system zapowiadający wystąpienie gołoledzi na drogach startowych i dojazdowych - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. System umożliwia przygotowanie się do zwalczenia oblodzenia.»

2012-02-04 07:30
Konsolidacje na rynku spożywczym doprowadzą do spadku cen nawet o 30 proc.»

2012-02-04 07:10
Firma doradcza Deloitte opublikowała raport na temat branży motoryzacyjnej w Polsce. Wynika z niego, że 60 proc. producentów działających w tym sektorze uważa za bardzo prawdopodobne uruchomienie nowych inwestycji. »

2012-02-04 06:30
Zapowiedziana przez premiera otwarta debata o umowie ACTA rozpocznie się w poniedziałek o godz. 14 w Sali Kolumnowej KPRM - poinformowało CIR. »
Koszty obsługi transakcji kartami wkrótce nareszcie spadną
Przegląd wiadomości ze spółek - 2 lutego 2012 r.
Zobacz, czym różni się polski wzrost gospodarczy od rosyjskiego
Rosyjska ofensywa inwestycyjna w Polsce w najnowszej wersji 2.0
Na ile litrów paliwa starcza pensja w Europie?
To był udany miesiąc dla funduszy inwestycyjnych
Zobacz, czym różni się polski wzrost gospodarczy od rosyjskiego
Kobatlowy interes Karkosika. Polak rozbudowuje imperium
Co z bezpieczeństwem energetycznym Polski? Nie ma chętnych na gaz z terminalu LNG
Euro 2012: czas apokalipsy
Z kryzysu gospodarczego wyłania się świat dwóch prędkości| EUR/PLN | 4.1749 | minus | -0.0147 PLN |
| USD/PLN | 3.1731 | minus | -0.0143 PLN |
| CHF/PLN | 3.4590 | minus | -0.0176 PLN |
| GBP/PLN | 5.0198 | minus | -0.0185 PLN |
Koszty obsługi transakcji kartami wkrótce nareszcie spadną



