Podróżujący w interesach latami zastanawiali się, dlaczego nikt nie wymyślił uniwersalnej ładowarki - czyli jednego urządzenia, za pomocą którego można byłoby ładować wszystkie przenośne urządzenia, a przynajmniej wszystkie komórki. Te kłopoty być może się skończą dzięki inicjatywie, która ma na celu ograniczenie środowiskowych skutków stosowania zbędnych urządzeń peryferyjnych.

Jedna wtyczka

Podczas ostatniego Mobile World Congress w Barcelonie europejskie stowarzyszenie telefonii bezprzewodowej, GSMA, 17 czołowych operatorów oraz producenci komórek zobowiązali się w ciągu trzech lat wprowadzić obejmujący całą branżę standard dla uniwersalnych ładowarek do nowych telefonów.
Jak stwierdza GSMA, nie tylko umożliwi to ograniczenie ilości odpadów, ale ułatwi życie konsumentów, którzy w przyszłości będą mogli używać jednej ładowarki do różnych typów telefonów i będą mogli je doładowywać za pomocą każdej dostępnej ładowarki. Oszczędzi to im również konieczności wożenia ze sobą kabli, przedłużaczy i specjalnych nasadek.
Reklama
Ustalono, że od 1 stycznia 2012 r. większość nowych modeli komórek będzie dostosowana do uniwersalnych ładowarek, a większość z nich będzie spełniać kryteria wydajności ustalone przez Open Mobile Terminal Platform - branżową instytucję, która ma opracować wymogi techniczne nowego urządzenia.
Wcześniejsze próby uzgodnienia takich wymogów nie powiodły się bądź ze względu na trudności z ustaleniem wspólnego standardu, bądź też - jak uważają cynicy - z uwagi na to, że cała branża osiąga spory zysk na takich urządzeniach peryferyjnych jak np. ładowarki samochodowe, które przy wymianie telefonu konsumenci często muszą ponownie kupować. Z kolei firmy zewnętrzne całkiem nieźle wychodziły na produkcji tzw. uniwersalnych ładowarek oraz „rozgałęziaczy”, czyli ładowarek przystosowanych do różnych wtyczek i różnych wejść do telefonów.

Operatorzy są za

Inicjatywa GSMA wygląda jednak bardziej obiecująco, zarówno dlatego, że ma szerokie poparcie, jak i z tego względu, że jej uczestnicy porozumieli się już co do stosowania jako standardu złącza mikro-USB. Są one nieco mniejsze niż stosowane obecnie w wielu urządzeniach przenośnych (także w minikomputerach BlackBerry) złącza mini-USB.
Wśród firm, które poparły tę inicjatywę, są najwięksi producenci komórek (Nokia, Samsung, LG Electronics, Motorola i Sony Ericsson), część największych operatorów (m.in. 3 Group, AT&T, KTF, Mobilkom Austria, Orange, Telecom Italia, TelefUnica, Telenor, Telstra, T-Mobile i Vodafone) oraz Qualcom, amerykański producent czipów do komórek. Nie dołączyli do niej jednak dusi operatorzy chińscy, a także niektórzy producenci, np. Apple, Palm oraz Research In Motion
Unijni urzędnicy policzyli ostatnio, że w Europie używa się prawie 30 typów ładowarek; zaniepokoił ich wpływ na środowisko, jaki może mieć częste wyrzucanie do śmieci nieprzydatnych urządzeń. GSMA twierdzi, że wprowadzenie jej propozycji umożliwi zmniejszenie o połowę zużywanej do ładowania komórek energii, a potencjalnie może o 51 tys. ton zmniejszyć ilość tego typu odpadów.

Zasilacz do wszystkiego

Jak mówi Mitti Storckovius, dyrektor Nokii ds. środowiska, produkowany przez jego firmę model N79 Eco to pierwszy telefon, przy kupnie którego można wybrać wersję bez ładowarki i w mniejszym pudełku.
Propozycja GSMA ułatwi wprawdzie życie ludziom, którzy dużo podróżują, ale w opinii ekologicznie nastawionych technologów i członków amerykańskiej organizacji Alliance for Universal Power Supplies to dopiero pierwszy krok: następnym powinno być uświadomienie producentom elektroniki użytkowej, iż należy zastosować technologię taką jak w tzw. inteligentnej ładowarce produkowanej przez kalifornijską firmę Green Plug.
Ekotechnologowie mają wizję wykorzystania rozwiązań zastosowanych w tej ładowarce do stworzenia uniwersalnego zasilacza, który można by włączyć do każdego kontaktu i który - za pośrednictwem standardowego przewodu - współpracowałby z każdym urządzeniem elektronicznym, dostarczając mu tyle energii, ile ono potrzebuje. Taki zasilacz wyeliminowałby konieczność posługiwania się rozmaitymi ładowarkami i kablami, doprowadziłoby to również do zmniejszenia ilości odpadów.