Kosztem podatkowym będą tylko te opłaty, które dotyczą firmy. Opłaty za telefon potwierdzą billingi, za inne media faktury lub rachunki.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu lub domu to powszechnie stosowana praktyka. Dotyczy to zwłaszcza małych przedsiębiorców bądź osób na samozatrudnieniu. Własny biznes w mieszkaniu to spore ułatwienie. Jednak rozliczając ponoszone wydatki, trzeba być tu wyjątkowo ostrożnym.
Opłaty za media, takie jak gaz, woda, energia, które podatnik będzie chciał zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, trzeba bowiem rozliczać proporcjonalnie. Te wydatki w kosztach podatnika mogą stanowić taki procent w stosunku do powierzchni całego mieszkania, jaki stanowi pomieszczenie przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej. Co to oznacza?
Jeśli przykładowo podatnik prowadzi firmę w jednym pokoju swojego trzypokojowego mieszkania, wydatki za media może zaliczyć do kosztów tylko w części przypadającej na ten jeden pokój. Trzeba to zrobić proporcjonalnie.
Reklama
Jeśli chodzi o wydatki za telefon, to obliczenia będą nieco prostsze. Otóż wysokość opłat za telefon wykorzystany do prowadzonej działalności gospodarczej, które podatnik chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, trzeba wyliczyć z billingów telefonicznych. Na wydrukach sporządzanych przez operatora łatwo bowiem można rozróżnić, które rozmowy były firmowe, a które prywatne. Trzeba tylko pamiętać, że do kosztów nie można zaliczyć abonamentu za telefon.
Ważne!
Jeśli przykładowo wydatki związane z eksploatacją lokalu w części przypadającej na działalność gospodarczą stanowią 10 proc. kwoty obejmującej całość opłat eksploatacyjnych za ten lokal, to stanowią one w tej części koszty uzyskania przychodów