Analizę dotyczącą perspektyw tego rynku przedstawili w środę eksperci katowickiej firmy doradczej Metropolis, prezentującej m.in. cykliczne raporty dotyczące śląskiego rynku nieruchomości.

Według ekspertów, spadek cen, w połączeniu z dobrą lokalizacją i infrastrukturą parków biznesowych, powoduje, że inwestorzy coraz częściej wybierają takie obiekty na swoje magazyny, hale produkcyjne czy biura. Jest to tym bardziej popularne, że ceny powierzchni w centrach miast, choć również są niższe niż kilka miesięcy temu, nie spadły tak bardzo.

Specjaliści uważają, że najbardziej konkurencyjne stały się obecnie parki biznesowo-przemysłowe położone na obrzeżach dużych metropolii, jak sąsiadujący z Gliwicami Synergy Park, wrocławski ProLogis Park czy znajdujący się na obrzeżach Łodzi Panattoni Park.

"Inwestorzy, którzy planują zakup hal produkcyjnych czy magazynowych w okresie spowolnienia gospodarczego, szczególną uwagę zwracają na cenę oraz właściwą lokalizację, gwarantującą swobodny dojazd do nowych obiektów. Możliwości takich z pewnością nie dają oddziały i siedziby firm w samym centrum Warszawy, Wrocławia, Poznania czy Katowic" - ocenił wiceprezes Metropolis, Marek Wollnik.

Reklama

Z analizy wynika, że w parkach biznesowo-przemysłowych równie chętnie inwestują małe i średnie firmy, jak i duże międzynarodowe koncerny. Zwykle już na etapie projektowania i realizacji inwestycji właściciel parku wprowadza rozwiązania, oczekiwane przez konkretnego klienta.