Na miliard złotych opiewają podpisane już umowy na realizację projektów zatwierdzonych do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w latach 2007-2013. W programie jest do wykorzystania 2,3 mld euro.

Poinformował o tym w środę przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego podczas obrad Komisji ds. Polski Wschodniej w Busku- Zdroju (Świętokrzyskie). Komisję tworzą przedstawiciele województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Spotkanie było poświęcone ocenie realizacji wspólnie podejmowanych przedsięwzięć w zakresie promocji gospodarczej, promocji turystycznej, budowy międzyregionalnej ścieżki rowerowej oraz sieci szerokopasmowego internetu.

Jak powiedział na konferencji prasowej marszałek świętokrzyski Adam Jarubas, już w czerwcu zostanie wybrana - w drodze konkursu - firma, która przygotuje "kreację wspólnej promocji" turystyki dla pięciu województw. Obejmie ona reklamę turystyki kulturowej, aktywnej oraz agroturystyki. Przedsięwzięcie to ma korespondować z regionalnymi działaniami promocyjnymi.

Wspólny projekt promocji gospodarczej ma skoordynować współpracę regionalnych centrów obsługi inwestora. Podobnie jak na promocję turystyczną, wydatkowanych zostanie na ten cel pięć milionów euro.

Reklama

300 mln euro przeznaczonych ma być w ramach Rozwoju Polski Wschodniej na budowę sieci szerokopasmowego internetu. W jej zasięgu powinno się znaleźć 100 proc. firm i 90 proc. mieszkańców terytorium Polski wschodniej.

Z kolei na zbudowanie liczącej dwa tysiące km transregionalnej ścieżki rowerowej przewidziano 50 mln euro. W ocenie uczestników buskiego spotkania pula ta okazała się za mała - zabraknie w niej pieniędzy na budowę samej ścieżki, a także na powstanie niezbędnych obiektów i urządzeń towarzyszących.

Jarubas zapowiedział, że marszałkowie zaproponują Ministerstwu Rozwoju Regionalnego przesunięcie na te cele środków z innych działań w ramach programu.

Marszałek warmińsko-mazurski Jacek Protas poinformował, że współpracujące w ramach Komisji regiony otworzą oficjalnie po wakacjach Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Pomieści on pod jednym dachem pięć przedstawicielstw regionalnych, których działania będą koordynowane w cyklu rocznym przez marszałków poszczególnych województw.

Jak mówił Protas, reprezentacyjna siedziba, położona w pobliżu ambasady polskiej, przechodzi obecnie gruntowny remont. Wspólny roczny koszt wynajmu kamienicy i zatrudnienia w niej kilkunastu urzędników szacuje się na około 1 mln zł rocznie. W opinii marszałków, wydatki te będą opłacalne dla województw.

Komisja ds. Polski Wschodniej składa się z marszałków, przewodniczących sejmików i dwuosobowych reprezentacji radnych pięciu województw. W zależności od tematyki obrad, uczestniczą w jej pracach także przedstawiciele niestali.