Rachunek inwestycyjny składa się z rachunku papierów wartościowych, na którym ewidencjonowane są wszystkie transakcje zawierane przez inwestora, oraz z rachunku pieniężnego, za pomocą którego realizowane są wszelkie dyspozycje pieniężne związane z obrotem papierami wartościowymi, w tym prawami pochodnymi.
Rachunek inwestycyjny otwierany jest bezpłatnie, po zawarciu umowy o świadczenie usług brokerskich i jest prowadzony przez dom maklerski z reguły za niewielką opłatą roczną. Za pośrednictwem największych domów maklerskich klienci mogą zawierać transakcje:
● na rynku giełdowym – organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie,
● na rynku pozagiełdowym – organizowanym przez MTS-CeTO,
Reklama
● w alternatywnym systemie obrotu – czyli na rynku NewConnect,
● poza rynkiem zorganizowanym,
a w niektórych domach maklerskich także na rynkach zagranicznych oraz innych rodzajach rynków nieregulowanych.

Rachunki rejestrowe

Dom Maklerski PKO BP umożliwia klientom także korzystanie z innych rodzajów rejestrów (tzw. rachunek rejestrowy), który jest uproszczoną formą rachunku papierów wartościowych. Za pośrednictwem tego bezpłatnie otwieranego i prowadzonego rejestru możliwy jest zakup obligacji Skarbu Państwa, a także instrumentów oferowanych przez dom maklerski na rynku pierwotnym. Bezpośrednio z tego rachunku można także dokonać sprzedaży posiadanych walorów na Giełdzie Papierów Wartościowych bez konieczności otwierania rachunku inwestycyjnego, a koszty, które ponosi klient, wiążą się jedynie z prowizją maklerską.
Szeroki wachlarz instrumentów dostępnych na rynkach kapitałowych pozwala każdemu inwestorowi na optymalny wybór inwestycji, w zależności od indywidualnego doświadczenia, horyzontu inwestycyjnego oraz poziomu akceptowanego ryzyka.
Zlecenia oraz dyspozycje klienci domów maklerskich mogą składać osobiście w punktach obsługi klientów, telefonicznie oraz przez internet. Najbardziej aktywni klienci, oczekujący usług szczególnie wysokiej jakości lub usług niestandardowych, są obsługiwani przez dedykowanych klientowi maklerów prowadzących.
W zależności od skłonności do ryzyka oraz posiadanej wiedzy klienci mogą zawierać transakcje na rynku kasowym bądź terminowym.
Transakcje zawierane na rynku kasowym polegają na dostawie przedmiotu transakcji bezpośrednio po jej zawarciu i rozliczeniu. Inwestorzy mogą swobodnie obracać zarówno obligacjami, certyfikatami inwestycyjnymi, produktami strukturyzowanymi, jak i najbardziej popularnymi instrumentami – akcjami spółek.
Aby zapewnić klientom jak najlepsze warunki obsługi oraz zwiększyć efektywność dokonywanych inwestycji, domy maklerskie oferują również usługi dodatkowe, m.in.: możliwość nabywania papierów wartościowych z odroczonym terminem płatności, a także możliwość skorzystania z kredytów na zakup papierów wartościowych. Klienci mają do dyspozycji bogatą ofertę kredytową banków współpracujących z domami maklerskimi, obejmującą zarówno kredyty na zakup akcji na rynku wtórnym, jak też kredyty przeznaczone na zakup papierów wartościowych na rynku pierwotnym.
Inwestorzy muszą jednak pamiętać, że każda inwestycja nierozłącznie związana jest z ryzykiem, którego poziom zależy z jednej strony od rodzaju instrumentu finansowego będącego przedmiotem inwestycji, z drugiej zaś od warunków rynkowych, w jakich jest ona dokonywana. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykorzystywania przez inwestora dźwigni finansowej, na rynku kasowym w formie kredytu czy odroczonego terminu płatności, natomiast na rynku terminowym wynikającej z konstrukcji instrumentów będących przedmiotem obrotu.

Inwestowanie w IKE

Wykorzystując możliwości, jakie pojawiły się wraz z wejściem w życie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych, Dom Maklerski PKO BP, jako jeden z nielicznych na rynku brokerów, przygotował ofertę emerytalną Konto IKE w postaci rachunku inwestycyjnego, dzięki czemu oszczędzający zyskują pełną swobodę inwestowania i całkowitą niezależność w zakresie podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Jest to jedyna forma IKE pozwalająca na samodzielne zarządzanie oszczędnościami, a ze względu na szeroki zakres instrumentów finansowych, w które oszczędności mogą być lokowane (akcje, obligacje, prawa do akcji, prawa poboru), zyski osiągane na koncie IKE w formie rachunku inwestycyjnego w długim okresie mogą znacznie przewyższać te, które uzyska się w przypadku bardziej bezpiecznych form IKE.
Oszczędzanie na przyszłość w formie IKE jest interesującą ofertą dla wszystkich osób, młodych czy też kończących pracę zawodową, z różnym stopniem akceptacji ryzyka, która zapewni dodatkową możliwość ochrony na przyszłość oraz przyczyni się do utrzymania odpowiedniego standardu życia po przejściu na emeryturę.
Ważne!
Dla klientów bardziej doświadczonych oraz skłonnych do ryzyka przeznaczone są instrumenty rynku terminowego, takie jak kontrakty terminowe – oparte na indeksach (WIG20, mWIG40), akcjach czy walutach (na kurs USD, EUR, GBP, CHF)
makler papierów wartościowych