Luty jest miesiącem, w którym odbywa się sesja transferowa uczestników OFE. Podczas niej fundusz zmieniło ponad 128,4 tys. osób. Sesja ta nie ma wpływu na zwiększenie się liczby członków funduszy emerytalnych, jednak należy pamiętać, że migracja uczestników pomiędzy funduszami może wpłynąć na zmianę pozycji poszczególnych OFE w rankingu.

.

W minionym miesiącu sześć funduszy emerytalnych zanotowało wzrost liczby członków. Dla porównania rok temu, na koniec lutego 2008 roku, takich podmiotów było dziewięć. Największą dynamiką wzrostu nowych uczestników, na tle konkurencji, mogą pochwalić się fundusze: AXA OFE (+2,3%), Allianz Polska OFE (+1,4%) i Generali OFE (+1,1%). Niewątpliwie w przypadku tych podmiotów wpływ na wzrost liczby klientów miały transfery. Wyżej wymienione fundusze tą drogą pozyskały odpowiednio 14,8 tys., 4,5 tys. oraz 6,5 tys. członków.



Warto zauważyć, że również w listopadzie – czyli miesiącu poprzedniej sesji transferowej - podmioty te również odnotowały jedne z większych przyrostów liczby nowych członków na tle konkurencji. AXA OFE, przeznaczając wysokie nakłady na akwizycję, konsekwentnie realizuje strategię pozyskania 1 mln uczestników do 2012 roku. Należy również dodać, że fundusz ten, w okresie liczonym od końca listopada minionego roku do końca lutego bieżącego roku, wypracował trzecią, najlepszą stopę zwrotu.

Aktywność na rynku pierwotnym

Z kolei ING OFE wzrost liczby członków zawdzięcza nie tylko pozyskaniu ponad 9,5 tys. osób w wyniku transferów, ale także aktywności na rynku pierwotnym. Podmiot ten, spośród wszystkich funduszy zdobył najwięcej klientów w wyniku podpisania nowych umów (blisko 2,5 tys.). Należy jednak zauważyć, że ING OFE, licząc od końca listopada (miesiąca wcześniejszej sesji transferowej), wypracował stopę zwrotu gorszą od średniej dla całego rynku funduszy emerytalnych. Fundusz ten, pozyskując ponad 12 tys. osób w lutym, przybliżył się do lidera pod względem liczby uczestników, czyli Commercial Union OFE, który zdobył 2,8 tys. klientów. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu liczby członków obu podmiotów w ostatnich kilku miesiącach, możemy spodziewać się, że jeszcze w tym roku ING OFE będzie miało największą liczbę uczestników. Jedynym funduszem, który wzrost liczby członków zawdzięcza głównie aktywności na rynku pierwotnym – był Nordea OFE. Fundusz tą drogą pozyskał blisko 1,8 tys. osób, z kolei transfery przyniosły mu 0,5 tys. klientów.

Reklama

W lutym najsłabiej wypadły fundusze OFE Polsat i Aegon OFE. Oba wykazały dynamikę spadku liczby swoich klientów na poziomie –1,1%. Co ciekawe znajdują się one na przeciwległych biegunach w zestawieniu wypracowanych stóp zwrotu liczonych od końca listopada. W analizowanym okresie OFE Polsat zanotował najgorszą stopę zwrotu, z kolei Aegon OFE wypadł pod tym względem najlepiej na tle konkurencji. Rok temu OFE Polsat był podmiotem o jednej z największych dynamik wzrostu liczby uczestników. Z kolei spadek liczby członków tego drugiego funduszu może być efektem podjęcia decyzji o zmianie OFE przez część klientów, którzy trafili do niego z funduszu OFE Skarbiec-Emerytura na skutek przejęcia. Aegon OFE w minionym miesiącu w wyniku transferów stracił prawie 8,5 tys. klientów. W ujęciu liczbowym w lutym najgorzej prezentuje się AIG OFE - podmiot ten opuściło ponad 11,1 tys. osób. Na taki rezultat wpływ mogły mieć medialne informacje na temat kłopotów grupy AIG w Stanach Zjednoczonych.