Wykorzystując możliwości, jakie pojawiły się wraz z wejściem w życie postanowień ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych – Dom Maklerski PKO BP przygotował atrakcyjną ofertę emerytalną, która zapewnia dodatkową możliwość ochrony na przyszłość oraz przyczynia się do utrzymania odpowiedniego standardu życia po przejściu na emeryturę.
Zaletą IKE jest brak obowiązku dokonywania regularnych wpłat w okresie oszczędzania, dzięki czemu wysokość kwot przeznaczanych na przyszłą emeryturę można elastycznie dostosowywać do aktualnej sytuacji materialnej. Maksymalna wysokość wpłat dokonywanych na IKE jest ograniczona ustawowo. Od 2009 roku została podwyższona do trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, co oznacza, że limit wpłat w 2009 roku wynosi 9579 zł.
Oszczędzający może posiadać wyłącznie jedno Konto IKE. W zależności od osobistej skłonności do ryzyka oraz znajomości zasad funkcjonowania rynku kapitałowego klient może wybrać IKE najbardziej odpowiadające jego oczekiwaniom. W Domu Maklerskim PKO BP oferowane są dwa Konta IKE. Konto IKE-Obligacje umożliwiające inwestowanie w obligacje skarbowe oraz Konto IKE-Inwestycje umożliwiające samodzielne podejmowanie decyzji o sposobie inwestowania środków w papiery wartościowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Konto IKE-Obligacje

Reklama
Decyzja o powierzeniu swoich środków na tak ważny cel, jakim jest zabezpieczenie przyszłości, nie jest łatwa. Dla osób, które przede wszystkim cenią bezpieczeństwo inwestowanych środków pieniężnych, gwarancję kapitału i odsetek, idealnym rozwiązaniem jest Konto IKE-Obligacje.
Jest to inwestycja opierająca się na powiązaniu programu IKE z prowadzoną przez PKO BP sprzedażą i obsługą skarbowych obligacji detalicznych. Konstrukcja Konta IKE-Obligacje jest bardzo prosta. Klient może nabywać obligacje osobiście, przez właściwie umocowanego pełnomocnika lub dokonywać wpłaty środków na Konto IKE, za które DM PKO BP nabywa obligacje zgodnie z umową o prowadzeniu Konta.

Zalety Konta IKE-Obligacje

Dzięki oszczędzaniu na Koncie IKE-Obligacje można wiele zyskać. Do jego najważniejszych atutów należy zaliczyć:
● nieopodatkowane zyski z inwestowania. Oszczędzający na Koncie IKE-Obligacje ma zagwarantowaną ulgę podatkową. Oznacza to, że środki podlegające wypłacie nie będą obciążone 19-proc. zryczałtowany podatkiem od odsetek;
● najtańsze pomnażanie oszczędności – Konto IKE-Obligacje oferowane przez DM PKO BP gwarantuje wysoko konkurencyjny produkt;
● unikalny charakter Konta IKE-Obligacje – jedyne w Polsce konto umożliwiające nabywanie na rynku pierwotnym oszczędnościowych obligacji detalicznych, tj. emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych (EDO);
● atrakcyjność konstrukcji Konta IKE-Obligacje – kapitalizacja odsetek umożliwia zgromadzenie znacznego kapitału przy wykupie obligacji, bez naruszania rocznego limitu dla wpłat na Konto IKE, z którego zyski są zwolnione z opodatkowania;
● elastyczność – możliwość dokonania transferu, czyli przeniesienia środków zgromadzonych na IKE i Pracowniczym Programie Emerytalnym do innych instytucji finansowych;
● możliwość wskazania osoby uprawnionej na wypadek śmierci – wówczas środki zgromadzone na IKE nie wchodzą do masy spadkowej.

Jak prosto oszczędzać

W ramach Konta IKE-Obligacje można nabywać Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe Obligacje Skarbowe, zwane obligacjami EDO. Ich konstrukcja została dostosowana do postanowień ustawy o IKE. Obligacje te mogą być również nabywane bez ograniczeń poza oszczędzaniem w ramach konta IKE.
Obligacja EDO, jako obligacja oszczędnościowa, jest oferowana każdego dnia po cenie równej 100 zł. Posiada dziesięć rocznych okresów odsetkowych, przy czym odsetki podlegają kapitalizacji po upływie każdego okresu odsetkowego. Wypłata odsetek za cały okres oszczędzania następuje jednorazowo przy wykupie obligacji dokładnie 10 lat od dnia zakupu. Dzięki temu zysk z inwestycji będzie wyższy, a posiadacz obligacji nie musi co roku dokonywać ponownej inwestycji odsetek.
Oprocentowanie obligacji EDO w poszczególnych okresach odsetkowych jest ustalane na bazie inflacji. Taka konstrukcja umożliwia dostosowywanie oprocentowania w każdym roku oszczędzania do bieżącej stopy inflacji i poziomu rynkowych stóp procentowych oraz gwarantuje powiększenie siły nabywczej zainwestowanego kapitału. Obligacje EDO gromadzone w ramach IKE to doskonały produkt na emeryturę – gromadzone środki są zabezpieczone przed utratą wartości, nawet w warunkach podwyższonej inflacji. Oprocentowanie „dziesięciolatek” jest najwyższe spośród wszystkich papierów detalicznych oferowanych przez Ministerstwo Finansów, historycznie analizując, bardzo atrakcyjne.
Podobnie jak w przypadku innych detalicznych obligacji skarbowych, zakup obligacji EDO na rynku pierwotnym w sieci placówek banku PKO BP i ich obsługa są wolne od jakichkolwiek opłat manipulacyjnych na rzecz emitenta lub agenta emisji.

Koszty posiadania Konta IKE-Obligacje

Za rok kalendarzowy, w którym została podpisana umowa o prowadzenie Konta IKE-Obligacje, PKO BP nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta.
Opłaty za prowadzenie Konta IKE-Obligacje za kolejne lata kalendarzowe naliczane są od wartości nominalnej obligacji zapisanych na tym koncie w dniu 31 grudnia danego roku, zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji PKO BP. Opłaty te są pobierane z dołu 20 lutego kolejnego roku kalendarzowego, co oznacza, że osoba, która przykładowo zainwestuje w IKE-Obligacje w IV kwartale 2009 r. będzie obciążona pierwszą opłatą dopiero 20 lutego 2011 r.

Otwarcie Konta IKE-Obligacje

Należy udać się do placówki PKO BP bądź Punktu Obsługi Klientów (POK) Domu Maklerskiego PKO BP i podpisać umowę o prowadzenie Konta IKE-Obligacje, a następnie dokonywać wpłat i gromadzić oszczędności na swoją dodatkową emeryturę.
Do otwarcia Konta IKE potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty oraz trzeba znać swój numer NIP.
Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów: 0-801 310 210 oraz (0-81) 535 66 55. Informacje o Koncie IKE-Obligacje są zamieszczone również w internecie na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.

Konto IKE-Inwestycje

IKE-Inwestycje to oferta adresowana przede wszystkim do osób, które posiadają podstawową wiedzę o rynku kapitałowym i zdecydują się w pełni samodzielnie prowadzić własną politykę inwestycyjną. Usługa realizowana przez DM PKO BP na podstawie Umowy o prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego i świadczenie usług brokerskich przez Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Regulaminu świadczenia usług brokerskich przez Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Czym jest Konto IKE-Inwestycje

Konto IKE-Inwestycje prowadzone jest w formie rachunku inwestycyjnego, dzięki czemu Oszczędzający zyskują pełną swobodę inwestowania i całkowitą niezależność w zakresie podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Konto IKE-Inwestycje, ze względu na swój oszczędnościowy charakter, posiada jednak ograniczenia inwestycyjne w zakresie kredytowania zakupu instrumentów finansowych oraz inwestowania w instrumenty pochodne.

Koszty posiadania Konta IKE-Inwestycje

Z posiadaniem Konta IKE-Inwestycje, poza prowizją od zrealizowanych zleceń, związana jest opłata za prowadzenie tego konta pobierana do 20 lutego kolejnego roku kalendarzowego, zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji PKO BP.

Jak otworzyć Konto IKE-Inwestycje

Należy udać się do Punktu Obsługi Klientów (POK) Domu Maklerskiego PKO i podpisać umowę o prowadzenie Konta IKE-Inwestycje, a następnie dokonywać wpłat i gromadzić oszczędności na swoją dodatkową emeryturę. W przypadku szczegółowych pytań dotyczących IKE-Inwestycje, w tym ryzyk związanych z inwestowaniem, prosimy o kontakt z najbliższym POK DM PKO BP S.A.

Zakończenie inwestycji – wypłata środków z IKE

Wypłata środków zgromadzonych na Koncie IKE następuje po osiągnięciu wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunków:
● dokonywania wpłat na Konto IKE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo
● dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.
Dla osób urodzonych do końca 1945 r. wspomniany powyżej okres wynosi trzy lata, natomiast dla osób urodzonych w latach 1946–1948 okres ten wynosi cztery lata.
Wypłata środków następuje na wniosek osoby oszczędzającej, osoby uprawnionej na wypadek śmierci bądź spadkobiercy (w przypadku, gdy nie było wskazanych osób uprawnionych). Istnieje możliwość wypłaty środków jednorazowo bądź w ratach.
Warto wiedzieć, że osiągnięcie uprawnień do wypłaty nie oznacza konieczności skorzystania z tych uprawnień. Gromadzenie oszczędności na IKE można kontynuować po ukończeniu 60 lat życia. Klient sam decyduje, kiedy chce przerwać swoją inwestycję.

Zwrot środków z IKE

Oszczędzający ma prawo do wycofania całości środków zgromadzonych na IKE bądź może skorzystać z tzw. częściowego zwrotu (jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty bądź wypłaty transferowej). W takim przypadku należny podatek jest pobierany na zasadach ogólnych. Już dziś warto pomyśleć o lepszej emeryturze.
ZALETY KONTA IKE-INWESTYCJE
● Jest to jedyna forma IKE pozwalająca na w pełni samodzielne zarządzanie oszczędnościami, a ze względu na szeroki zakres instrumentów finansowych, w które mogą być lokowane oszczędności (akcje, obligacje, prawa do akcji, prawa poboru), zyski osiągane w długim okresie na Koncie IKE-inwestycje mogą znacząco przewyższać te, które uzyska się w przypadku bardziej bezpiecznych form IKE;
● DM PKO BP, biorąc pod uwagę oszczędnościowy cel gromadzenia środków na IKE, proponuje stawki prowizji i opłat pobieranych od zleceń kupna i sprzedaży z Konta IKE-Inwestycje na niższym poziomie, w porównaniu ze standardową prowizją od zleceń kupna i sprzedaży z rachunku inwestycyjnego, tak by prowizja nie stała na przeszkodzie aktywności klientów;
● Oszczędzający na Koncie IKE-Inwestycje ma zagwarantowaną ulgę w podatku od zysków kapitałowych w przypadku zakończenia inwestycji poprzez dokonanie wypłaty;
● Możliwość ustanowienia zastawu na Koncie;
● Możliwość wyznaczenia osób uprawnionych, którym zostaną wypłacone zgromadzone na Koncie IKE oszczędności w przypadku śmierci Oszczędzającego.