| EUR/PLN | 4.3509 | minus | -0.0050 PLN |
| USD/PLN | 3.4149 | minus | -0.0106 PLN |
| CHF/PLN | 3.6223 | minus | -0.0057 PLN |
| GBP/PLN | 5.4366 | minus | -0.0134 PLN |
2009-06-20 16:15
Europejskie banki wywołują nerwowość polityków na całym świecie. Gospodarka strefy euro padła na łopatki. Tempo wzrostu w tym roku będzie ujemne (od minus 4,1 do minus 5,1 proc.), a w 2010 roku poprawi się może do poziomu od – 1,0 do +0,4 proc.
Ponieważ między sektorem finansowym istnieje negatywne sprzężenie zwrotne, w bankach jest dziś pora na konserwatyzm. Ostatni raport Europejskiego Banku Centralnego sugeruje jednak, że banki ze strefy euro „wchłonęły” dotąd zaledwie 60 proc. strat, szacowanych na lata 2007–2010. Grozi im zatem 218 mld dol. skumulowanych strat łącznych na papierach wartościowych i dodatkowo 431 mld strat na kredytach. Razem – 649 mld dol. Jeśli nawet dotychczasowe odpisy strat na papierach wartościowych można uznać za wyczerpujące, o stratach na kredytach nie da się tego powiedzieć. W latach 2007 i 2008 za stracone uznały one jedynie 150 mld dol. pożyczek, co oznacza, że 280 mld prognozowanych strat jeszcze nie ujawniono.
Reguły rachunkowości pozwalają bankom na opóźnienia takich odpisów, a marne perspektywy ich zysków dodatkowo podnoszą poziom niepewności wśród inwestorów. Bruksela zajęta jest przebudową systemu nadzoru finansowego pod kątem następnych kryzysów, inwestorzy w akcje europejskich potrzebują przejrzystego „testu stresu”, który wykaże, czy mają one dość kapitału, żeby przetrwać obecny kryzys. Jeśli gospodarce nie uda się odbić od dna tak szybko, jak oczekiwano, pokusa „słodzenia” bankowych bilansów wzrośnie. Jak podaje zajmująca się badaniami w dziedzinie rachunkowości i zarządzania firma Audit Integrity (AI), już obecnie większość z największych instytucji finansowych Europy stosuje agresywne metody księgowania, które mogą maskować ich prawdziwą kondycję finansową. Około połowy z 25 europejskich grup o wartości rynkowej przekraczającej 7 mld dol. stosuje w rachunkowości praktyki, uważane przez AI za „bardzo agresywne”, a kolejnych siedem praktyki „agresywne”. Postępowanie tylko jednej, Groupe Bruxelles Lambert, firma ta ocenia jako konserwatywne. Na tym etapie to zwyczajnie za mało.
| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Oszczędzaj na lokacie 8,5% Sprawdź! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | Konto bez ukrytych opłat i Premia do 300 zł.Sprawdź teraz!. |

2012-05-17 04:40
Kijów oferuje niższe koszty wydobycia. Zachodnie koncerny nie muszą się też bać ograniczeń ekologicznych.»

2012-05-17 04:20
Kupując mieszkanie dwupokojowe na kredyt trzeba liczyć się z łącznymi kosztami o blisko 400 zł wyższymi niż przy wynajmie – wynika z szacunków Home Broker.»

2012-05-17 03:16
Nie mam co prawda wystarczającej pozycji publicznej, żeby o to pytać (tak, żeby ktoś mi odpowiedział), ale spróbuję i zapytam: czy polski rząd ma jakąkolwiek strategię na wypadek upadku strefy euro oraz rozpadu Unii Europejskiej? »

2012-05-17 03:15
Po maturze absolwenci liceów muszą podjąć decyzję, jaki kierunek studiów wybrać. To bardzo ważna decyzja, ponieważ bezrobocie wśród młodych ludzi przekroczyło 26 procent i szybko rośnie, a wielu bezrobotnych ma wyższe wykształcenie. »

2012-05-16 22:22
Środowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg spadków głównych indeksów w reakcji na problemy polityczne Grecji i po publikacji minutes z kwietniowego posiedzenia Fed.»

finanse publicznewynagrodzeniaUnia Europejska
2012-05-16 21:43
Niemiecki rząd postanowił w środę, że pensje kanclerz Angeli Merkel, ministrów i parlamentarnych sekretarzy stanu wzrosną o 5,7 proc. do sierpnia przyszłego roku. To pierwsze od 12 lat podwyżki wynagrodzeń dla członków rządu w Berlinie.»

finanse publiczneUnia Europejskamakroekonomiakryzys gospodarczy
2012-05-16 21:27
Dotychczasowy prezes greckiej Rady Stanu (najwyższego sądu administracyjnego) 67-letni Panajotis Pikramenos został w środę zaprzysiężony jako premier przejściowego rządu, który ma doprowadzić Grecję do nowych wyborów parlamentarnych.»

Unia Europejskapolityka i gospodarka
2012-05-16 21:18
Prezydent Francji Francois Hollande powiadomił w środę o składzie rządu, w którym stanowisko ministra spraw zagranicznych zajął 65-letni były premier Laurent Fabius, a ministra gospodarki i finansów - 54-letni Pierre Moscovici - szef kampanii Hollande'a.»

eurofinanse publicznefinansemakroekonomiakryzys gospodarczyUnia Europejska
2012-05-16 21:03
Renegocjacja programu pomocy dla Grecji, w którym zobowiązała się ona do reform, jest wykluczona - oznajmił w środę szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Obiecał natomiast, że UE wypracuje nowe środki wspierające wzrost gospodarczy w Grecji.»

finanse publiczneUnia Europejskamakroekonomiaeurokryzys gospodarczy
2012-05-16 21:01
Przedstawiamy chronologię narastania kryzysu w Grecji, w której konieczne okazują się nowe wybory po fiasku rozmów ostatniej szansy między szefami greckich partii politycznych w sprawie sformowania nowego rządu.»
Zamieniasz samochód? Uważaj na podatek
Grecki chaos wciąż na wokandzie. Rynki bardzo nerwowe
Przyziemna Polska i uskrzydlona Hiszpania, czyli ruch lotniczy w Europie
FT: Państwo opiekuńcze, ale prywatne
Wozniak: Kupię akcje Facebooka bez względu na ich cenę| EUR/PLN | 4.3509 | minus | -0.0050 PLN |
| USD/PLN | 3.4149 | minus | -0.0106 PLN |
| CHF/PLN | 3.6223 | minus | -0.0057 PLN |
| GBP/PLN | 5.4366 | minus | -0.0134 PLN |
Zamieniasz samochód? Uważaj na podatek 



