"Przedmiotem negocjacji będzie cena za nabywane akcje. Nafta Polska SA oczekuje również przedstawienia programu rozwoju wszystkich trzech spółek, dwóch spośród nich lub którejkolwiek z nich (w zależności od zakresu zainteresowania danego inwestora nabyciem akcji wszystkich trzech spółek, dwóch spośród nich lub którejkolwiek z nich), w tym w odniesieniu do akcji ZAT oraz akcji Ciech - planów inwestora co do pozostawienia tych akcji w obrocie na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA" - czytamy w zaproszeniu do negocjacji.

NP podała, że termin składania pisemnych odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji upływa z dniem 15 września 2009 roku o godz. 14.00. Krótka lista inwestorów ma natomiast powstać do dnia 15 grudnia 2009 r. Doradcami finansowymi Nafty Polskiej są Raiffeisen Investment AG z siedzibą w Wiedniu, Raiffeisen Investment Polska, a także ich podwykonawcy Lazard & Co. Limited, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, oraz Bank Zachodni WBK SA.

Doradcą prawnym Nafty Polskiej jest natomiast firma Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy Spółka Komandytowa. Pod koniec maja NP podjęła decyzję o nieprzeprowadzaniu publicznej oferty akcji ZAK, gdyż w opinii doradców, próba równoległego uruchomienia IPO ZAK i rozpoczęcia prywatyzacji spółek może wpłynąć na znaczne odroczenie w czasie transakcji sprzedaży akcji trzech spółek sektora WSCh, a ponadto przeprowadzenie IPO ZAK w oparciu o bieżącą wycenę obarczone jest znaczącym ryzykiem.

Nafta Polska, zgodnie z przedstawioną we wrześniu 2008 roku koncepcją prywatyzacji spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej, rekomenduje rozwiązanie w wyniku którego sprzedaż trzech spółek powinna doprowadzić do uzyskania efektów synergii, wspierających rozwój działalności tych spółek na odpowiednią skalę, umożliwiając tym spółkom skuteczną konkurencję na rynku europejskim i światowym, podkreślił wówczas prezes NP Marek Karabuła.

Reklama

W grudniu 2008 roku resort skarbu przewidywał, że na jesieni 2009 roku zakończy proces zbywania akcji w tych trzech spółkach. Wcześniej Nafta Polska informowała, że spodziewa się otrzymać oferty na kupno ich akcji w maju. Na początku września 2008 roku Karabuła informował, że firma rekomendowała Ministerstwu Skarbu Państwa pełną prywatyzację dwóch grup zakładów wielkiej syntezy chemicznej do połowy 2010 roku. Według założeń tej strategii prywatyzacja pierwszej grupy, którą stworzyłby Ciech oraz Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn, miałaby zakończyć się w III kw. 2009 roku.

Druga grupa, której utworzenie rekomenduje Nafta Polska, składałaby się z Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Puławy. Miałaby ona zostać sprywatyzowana w I poł. 2010 roku.