statystyki

Gdzie można ubiegać się o unijne dotacje?

14 lipca 2009, 12:32
Źródło:GP/forsal.pl

O pieniądze z UE na własny biznes można ubiegać się tam, gdzie zamierza się zarejestrować działalność gospodarczą, lub w miejscu stałego lub tymczasowego pobytu.

Reklama

Reklama

Dotacje na biznes

Dotacje na biznes

źródło:

Nie ma jednolitych wymogów dotyczących miejsca zamieszkania i zameldowania osób ubiegających się o 40 tys. zł unijnego wsparcia na założenie własnej działalności gospodarczej. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) nie określiło ich odgórnie, pozostawiając to w gestii tzw. instytucji pośredniczących, czyli urzędów marszałkowskich, które w województwach są odpowiedzialne za realizację projektów szkoleniowych dla przyszłych przedsiębiorców. Większość urzędów marszałkowskich ograniczyła możliwość uzyskania wsparcia do osób zamieszkujących na terenie danego województwa. Chodziło o uniknięcie sytuacji, w której te same osoby ubiegają się o dotacje w różnych regionach.

Jak ustaliła GP, o szczegółowych wymogach decydują tzw. operatorzy wsparcia, czyli firmy rekrutujące i szkolące przyszłych przedsiębiorców.

– Wszystko zależy od operatora, który w swoim regulaminie określa, do kogo projekt jest kierowany – mówi Danuta Pawłowska z WUP w Rzeszowie.

Dotyczy to zasięgu terytorialnego projektu, który może być ograniczony do jednego lub więcej powiatów. Jednocześnie w województwie podkarpackim jest jednak realizowany projekt Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego obejmujący zasięgiem cały region.

Wspólne dla wszystkich takich projektów w Polsce jest to, że każdy z ich uczestników składa oświadczenie, że nie ubiega się o pomoc finansową z tego samego programu u innego operatora bądź z innego programu, ale na te same wydatki.

Szczegółowe wymogi poszczególnych operatorów są jednak bardzo różne. Niektórzy wymagają posiadania meldunku na terenie województwa, w którym realizowany jest projekt. Dla innych decydujący jest fakt zarejestrowania działalności gospodarczej w miejscu realizacji projektu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze