statystyki

Domy z drewna nadal najtańsze

23 sierpnia 2009, 14:09
Źródło:GP/forsal.pl

Budowa 1 mkw. domu drewnianego kosztuje mniej o co najmniej 10 proc. od budowanego metodą murowaną, a realizacja inwestycji jest do czterech razy szybsza.

Reklama

Reklama

źródło:

Najnowsze informacje z branży budowlanej w serwisie Forsal.pl

Kojarzące się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Skandynawią domy drewniane zyskują w ostatnich latach coraz większe uznanie także i w Polsce. Buduje się je najczęściej w dwóch technologiach, tzw. kanadyjskich domów z bali. – Dziś budownictwo drewniane rozwija się głównie dzięki zmianie mentalności Polaków, bo nie budują już domów dla wnuków. Inwestor chce szybko wybudować dom dla siebie, a na to pozwala budownictwo drewniane. Dom wznosi się w ciągu trzech miesięcy – tłumaczy Wojciech Nitka z Centrum Budownictwa Drewnianego. W Polsce znane już są wszystkie najlepsze technologie i materiały budowlane, aby móc stawiać drewniane domy trwałe i energooszczędne – dodaje Wojciech Nitka.

Z drewna czy z betonu

Dom z drewna można wykonać za mniejsze pieniądze niż tradycyjny, pod warunkiem że zastosuje się właściwą technologię. – Budując z drewna, inwestor uzyska szybko ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom – wylicza Wojciech Nitka. Z kolei Michał Jalovecký, prezes ES Polska, firmy budującej jednorodzinne domy murowane na terenie całej Polski, twierdzi, że domy murowane to sprawdzona i zaufana technologia. Jego zdaniem charakteryzują się dużą akumulacyjnością cieplną. Materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne stosowane do ich budowy są łatwo dostępne.

– Istnieje duża liczba hurtowni i składów budowlanych, gdzie można się w nie zaopatrzyć – dodaje – Michał Jalovecký. Budowa domów drewnianych wymaga dużej dokładności oraz zastosowania odpowiedniego drewna. Natomiast wadą domów murowanych jest czas trwania budowy– od 6 do 12 miesięcy, a często nawet dłużej, oraz to, że podstawowe prace budowlane można wykonywać tylko w sezonie. Domy murowane mają też dosyć grube ściany zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są dodatkowo ocieplane.

Niższe koszty budowy

Średnia cena tzw. kanadyjczyka wybudowanego pod klucz to 1,6 tys. – 2 tys. zł za 1 mkw. Wliczone są w nią oprócz stanu surowego zamkniętego również instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, c.o., stolarka okienna i drzwiowa, elewacja zewnętrzna, ściany gotowe do malowania i podłogi. Jak twierdzi Wojciech Nitka obniżenie kosztu budowy metra kwadratowego domu jest spowodowane innymi czynnikami. Dzięki różnicy grubości ścian – ok. 16 cm w technologii szkieletowej, a ok. 60 cm w technologii tradycyjnej, przy zachowaniu podobnej izolacyjności cieplnej, powierzchnia domu drewnianego będzie ok. 8–10 proc. większa, co w poważnym stopniu obniża koszt metra kwadratowego budowy – tłumaczy Wojciech Nitka.

Nawet 30 lat gwarancji

Budową domów drewnianych zajmuje się coraz więcej firm w Polsce. W Centrum Budownictwa Drewnianego jest zarejestrowanych ponad 600 takich usługodawców. Aby znaleźć solidnego i wiarygodnego wykonawcę, warto porozmawiać z właścicielami wybudowanych domów przez wybraną firmę, bo niektóre firmy budują poniżej obowiązujących standardów i psują opinię tego typu budownictwu. Szybkiej weryfikacji budowniczych można dokonać, również zwracając się do Stowarzyszenia Dom Drewniany lub Centrum Budownictwa Drewnianego. Solidnego wykonawcę można poznać przede wszystkim po okresie, na jaki udziela gwarancji na wybudowany przez siebie dom, na 3 lata czy na 30 lat.

Wiele osób, które decydują się na budowę domu z drewna, zastanawia się nad jego trwałością. W Polsce od zawsze budowano domy, które miały służyć kilku pokoleniom. Jak zapewnia jednak Wojciech Nitka, z domem drewnianym należy postępować tak samo jak z murowanym, czyli po prostu po kilkudziesięciu latach go wyremontować. Co pewien czas pojawiają się lepsze okna, systemy dociepleń czy instalacji i są one wymieniane przez właścicieli domów niezależnie od tego, jaką metodą był budowany. Dom drewniany ma zaletę, że można w nim z łatwością wymienić każdy element, nawet ściany.

PRZYKŁAD: CENY

Jedna z renomowanych firm oferuje wykonany pod klucz dom o powierzchni 63,1 mkw. za 119 tys. zł, 125 mkw. cena 199 tys. zł. Niektóre firmy żądają za wykonanie takiego domu już tylko 1 tys. zł za mkw.

DLACZEGO WARTO STAWIAĆ DOMY DREWNIANE

Zalety:

● szybka realizacja inwestycji – od kilku dni (dom składany z gotowych elementów) do około 3 miesięcy,

● budowa przez cały rok – domy drewniane można budować nawet w zimie,

● większa wydajność – dzięki cieńszym ścianom domy drewniane mają większy metraż użytkowy niż domy murowane, co obniża koszt budowy 1 mkw.,

● ułatwiona modernizacja – domy z drewna można szybko i tanio przebudowywać, rozbudowywać,

● zdrowy budynek – domy drewniane mają zdolność do samoregulacji wilgotności i tworzą własny mikroklimat.

Wady:

● odpowiedni budulec – drewno do budowy domu powinno być odpowiednio przefabrykowane i dobrej jakości,

● firma z doświadczeniem – domy muszą być budowane precyzyjnie i przez firmę, która dokładnie zna zasady budowy w wybranym systemie; niestety na rynku działa wiele firm,

● ciepłota budynku – domy drewniane szybciej się nagrzewają i wyziębiają.

1,8 tys. zł/mkw. średnia cena budowy domu wykonanego metodą kanadyjską pod klucz

Porównaj kredyty hipoteczne na Forsal.pl 

Spłacasz kredyt? Zmieniasz walutę kiedy chcesz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Paweł(2014-02-05 11:30) Odpowiedz 41

  Czy budował ktoś dom z firmą Ramza???? na allegro wystawili mały ale całkiem fajny dom http://allegro.pl/domy-szkieletowe-domy-kanadyjskie-pasywne-dom-i3923038225.html

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • gość(2014-07-04 09:03) Odpowiedz 10

  Ostrzegam przed budowaniem z firmą DARLEY domy drewniane z Warszawy. MAM masakryczne doświadczenia - ani domu, ani wniesionych już dość dużych pieniędzy!!!!
  Moja opinia o firmie Darley Sp. z o.o.: nieterminowośc, samowolka wykonawców, tylko roszczenia pomimo, że nie dotrzymują zobowiązań. Odradzam współpracę!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Gość(2013-07-08 13:04) Odpowiedz 00

  Nie budujcie Państwo domów ze Spółką Darley Domy Drewniane z Warszawy!!! OSZUŚCI!!!!!!

 • zbigniew(2013-07-08 13:01) Odpowiedz 00

  Atrakcyjne ceny domów drewnianych ofertuje pewna firma z Warszawy - Darley. Wykonawca jest bardzo rzetelny i terminowy. Polecam.
  Broń Boże przed współpracąz wykonawcą domów drewnianych Spółka Darley z Warszawy. Wpłaciłem pieniądze dwa lata temu. Nie mam ani pieniędzy ani wymarzonego domku z bala drewnianego. Przykro to napisać, niestety - OSZUŚCI!!!!

 • roman(2013-07-08 13:09) Odpowiedz 00

  najwazniejsze to jakosc drewna i wiedza ktorej nie mozna zdobyc w Polsce
  Ostrzegam przed budowaniem z firmą DARLEY domy drewniane z Warszawy. MAM masakryczne doświadczenia - ani domu, ani wniesionych już dość dużych pieniędzy!!!!

 • Aaaa(2013-09-05 13:57) Odpowiedz 00

  Ostrzegam przed budowaniem z firmą DARLEY domy drewniane z Warszawy. MAM masakryczne doświadczenia - ani domu, ani wniesionych już dość dużych pieniędzy!!!!
  A umowy nie podpisywaliście z tą firmą?

 • Zenon IT(2014-02-16 19:17) Odpowiedz 00

  Ja stawiałem chatke pod Warszawą z firmą Sendom. Solidna firemka, mają sporą wiedzę na temat tych technologii , polecam !

 • lolo(2009-10-04 21:12) Odpowiedz 00

  Mówi się ,że dom drewniany -szkieletowy jest dużo tańszy od murowanego.Jest ale w USA i innych krajach gdzie drewno traktują jak drewno -inaczej mówiąc jak się zużyje to się rozmontuje i postawi-złoży nowy.W naszym kraju różnica ta nie jest aż tak widoczna ponieważ firmy wykonawcze często mają drakońskie marże na wszystkim włącznie z materiałami [upusty w hurtowniach o których nie wie inwestor].Sama technologia szkieletowa jest kusząca ,jednak wykonawstwo różnorakie ze względu na brak norm budowlanych dla budownictwa szkieletowego [zapisy dotyczą wybranych elementów konstrukcyjnych a nie całości domu-bryły]Mimo wszystko stawiam na domy szkieletowe ponieważ są tak ciepłe ,że nie potrzebują centralnego ogrzewania a jedynie punktowe dodatkowe np.elektryczne a całość można ogrzać jednym kominkiem.Zachęcam do wnikliwego śledzenia tego w jaki sposób wybrana firma chce zbudować taki dom.

 • slawek(2010-01-23 17:50) Odpowiedz 00

  Zajmuję się wykończeniami wnętrz i w domach budowanych na bazie cementu widze wciąż postępujące super wady.Spowodowane to jest zapewnecoraz gorszą jakością wykonawczą.Dotyczy to przede wszystkim budownictwa wielorodzinnego gdzie deweloperzy skierowani na 100% zysk nie przestrzegają norm budowlanych.Stąd wychodzą później grzyby,rozczelnienia, pęknięcia konstrukcyjne.A że deweloper to z reguły cwaniak ze znajomościami w instytucjach nadzorujących to bez przeszkód prowadzi tę działalność ze szkodą dla inwestora.Moja rada dla wybierających mieszkanie czy dom-wybierajcie dom,wyjdzie zawsze taniej.

 • pawe(2015-12-17 11:40) Odpowiedz 00

  Bardzo dobrej jakości drewno ma firma Domy Balik. W ogóle mi się podoba ta metoda tradycyjna, a oni ją proponują więc się dogadaliśmy.

 • Paweł(2016-03-01 15:07) Odpowiedz 00

  Ja mogę polecić firmę Wikpol z Wieliczki specjalizującej się w budowie domów jednorodzinnych z bali drewnianych. U mnie głównym surowcem było wykorzystanie sosny i świerku syberyjskiego. Naprawdę solidni fachowcy z gruntowną znajomością tematu, inwestycję zrealizowali wzorowo i w terminie.

 • Po Przejściach(2016-04-18 16:43) Odpowiedz 00

  Jestem po przejściach z firmą Darley Sp. z o.o. z Warszawy. Nie polecam nikomu współpracy. Umowa owszem jest - co z tego skoro nie respektują jej zapisów. Materiały "pierwsza jakość" = Castorama, Leroy Merlin, OBI, etc. Drewno na dom przywieźli z dwu tygodniowym opóźnieniem, całość inwestycji opóźniła się o kolejne 2 miesiące. Temat poprawek i niedoróbek zgłaszanych pismami i wezwaniami - brak kontaktu i odzewu. Zerowe zaplecze finansowe - właściciele chodzą i za pieniędzmi na materiały montażowe proszą, bo na gwoździe brakuje. Odradzam współpracę z tą firmą.

 • ula(2014-02-06 20:41) Odpowiedz 02

  to nie jest głupi pomysł. oglądałam kiedyś takie domy i bardzo mi się podobały. może nad takim rozwiązaniem warto się zastanowić? bo kredyt hipoteczny wiem,że będziemy brać w skoki chmielewskiego. mają świetną ofertę i damy radę spłacać.

 • anka(2013-07-10 19:04) Odpowiedz 02

  tylko co z tego jak na to też trzeba mieć. my myślimy o tradycyjnym domu ale ceny są takie z kosmosu że hej. chyba w końcu pójdziemy do doradcy, dobre opinie słyszałam o open finance i ich doradcach, może oni coś pomogą na ten kredyt hipoteczny..

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze