Macquarie Bank szacuje, że w sezonie kończącym się we wrześniu przyszłego roku konsumpcja cukru na świecie będzie większa o 6,9 mln ton od dostaw. W tym roku ceny rafinowanego cukru wzrosły prawie dwukrotnie z powodu największej od 83 lat suszy w Indiach i nadmiernych opadów w Brazylii. Te anomalie pogodowe zniszczyły zbiory u dwóch największych na świecie producentów surowca

Zła pogoda w Brazylii i rosnące ceny w Indiach będą dalej przyczyniać się do zwyżek cen cukru na międzynarodowym rynku – ocenia Jake Wetherall, trader z Rabobanku w Londynie

Biały, czyli rafinowany cukier w dostawach na marzec wzrósł o 6,10 dolara, lub 1 proc., do 620,90 dolarów za tonę na giełdzie Liffe. Podczas sesji notowania osiągnęły 627 dolarów, czyli najwyższy poziom od 6 października. Cukier surowy w marcowych kontraktach podskoczył o 2,1 proc. do 24,42 centów za funt na nowojorskim parkiecie ICE Futures. 

W zeszłym tygodniu w Vashi, na największym rynku hurtowym w Indiach, ceny podskoczyły prawie o 9 proc. Spośród dziewięciu traderów, analityków i maklerów ankietowanych przez Bloomberga siedmiu stawiało na wzrosty cen cukru w Londynie w tym tygodniu, a tylko dwóch na spadki.

W centralnej i południowej Brazylii, która jest największym na świecie regionem produkcji cukru, surowca zabraknie pod koniec grudnia, napisał w mailu dom brokerski Czarnikow Group. 

‘Wszyscy importerzy stanęli w obliczu spadku dostaw. Sytuacja utrudnia pojawienia się importerów z Indii oraz wzrost zapotrzebowania na surowiec przez rafinerie na Bliskim Wschodzie” – twierdzi Tobby Cohen analityk Czarnikow Group.