W pierwszym i drugim kwartale tego roku, według Gartnera, sprzedaż komputerów spadała - odpowiednio o 6,5 i 5 proc. W trzecim kwartale br. zanotowano tymczasem niewielki wzrost - o 0,5 proc. Na świecie sprzedano wtedy 81 mln komputerów (dla porównania w drugim kwartale 68 mln), a najczęściej kupowanymi były PC-ty Hewlett-Packard (HP) - 16,1 mln sztuk. Firma sprzedała ich o 9 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2008 r.

Kolejne miejsca zajmują Acer (12,5 mln sztuk) i Dell (13,3 mln) - z tym, że amerykańska firma zanotowała prawie 7-proc. spadek sprzedaży, a Acer prawie 24 proc. wzrost w porównaniu do trzeciego kwartału ub.roku.

Na czwartym miejscu w rankingu producentów znalazł się Lenovo. Chiński producent sprzedał ok. 6,9 mln sztuk i zanotował prawie 16 proc. wzrost w porównaniu do trzeciego kwartału ub. roku. Tuż za nim znalazła się Toshiba - 4 mln sprzedanych sztuk i 11 proc. wzrost sprzedaży.

Mniejsi producenci komputerów, których Gartner nie wymienia z nazwy, sprzedali łącznie ok. 31 mln sztuk komputerów, a to o 11 proc. mniej niż w trzecim kwartale ub. roku.

Analityk IT Mikako Kitagawa uważa, że na niewielki wzrost sprzedaży komputerów w kolejnych miesiącach będzie miało wpływ pojawienie się systemu operacyjnego Microsoft - Windows 7.

Gartner to firma analityczna zajmująca się badaniami branży IT. Jej siedziba mieści się w Stamford w USA. Firma powstała w 1979 roku. Zatrudnia 1200 analityków i konsultantów w 80 krajach na całym świecie.