Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą mogły oszczędzać także osoby, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi, czyli płacą podatki w innych krajach. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o IKE, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji finansów.

IKE to trzeci filar, w którym można gromadzić pieniądze na emeryturę. W odróżnieniu od pierwszego i drugiego filara, czyli ZUS i Otwartych Funduszy Emerytalnych, oszczędzanie w IKE jest dobrowolne.

Jak podali na posiedzeniu komisji przedstawiciele resortu pracy, na koniec grudnia 2008 r. było prowadzonych 583,8 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych. Wartość zgromadzonych na nich środków wyniosła 1 mld 613,7 mln zł.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie, w IKE mogą oszczędzać jedynie osoby płacące wszystkie swoje podatki (niezależnie od tego, gdzie zostały uzyskane) w Polsce.

Do takiego rozwiązania zastrzeżenia miała Komisja Europejska. Stwierdziła, że brak możliwości wpłacania pieniędzy na polskie IKE przez nierezydentów podatkowych, płacących podatki w innych państwach UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, narusza zasadę swobody przepływu kapitału, dyskryminuje obywateli państw członkowskich UE. Jest przez to sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Reklama

W rządowej nowelizacji ustawy zapisano, że prawo oszczędzania na IKE będzie przysługiwało każdej osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Do takiego zapisu zastrzeżenia zgłosił Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który stwierdził, że zaproponowany w projekcie zapis jest zbyt szeroki, umożliwia bowiem oszczędzanie na IKE wszystkim płacącym podatki poza Polską, a nie tylko odprowadzającym je w UE lub EOG. To, zdaniem UKIE, jest niezgodne z intencją Komisji Europejskiej.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Projekt został skierowany do, powołanej w czwartek, podkomisji nadzwyczajnej. Na jej przewodniczącego wybrano posła PO Janusza Cichonia.