Na konferencji w Chatham w stanie Massachusetts Bernanke podkreślił, że Kongres powinien zapewnić w swoich ustawach, by koszty upadłości instytucji finansowych ponosił ten sektor, a nie podatnicy.

Prezes amerykańskiego banku centralnego wezwał do ustanowienia "wiarygodnego procesu" obciążania ewentualnymi stratami udziałowców i wierzycieli banków. Zaznaczył, że wszelkie koszty z tym związane powinny być spłacone przez sektor finansowy.

Wszystkie duże firmy finansowe powinny podlegać według niego "wzmocnionemu nadzorowi" i przestrzegać "twardszych" wymagań dotyczących dysponowania kapitałem i kontrolowania podejmowanego ryzyka.

"Czas, aby decydenci polityczni podjęli działania na rzecz zmniejszenia prawdopodobieństwa i ostrości wszelkich przyszłych kryzysów" - powiedział Bernanke.

W czwartek Fed przedstawił plan ograniczenia nadmiernych wynagrodzeń, jakie wypłacają sobie szefowie banków, które korzystają z pomocy federalnej, ratującej je przed bankructwem.

Oczekuje się, że Izba Reprezentantów uchwali ustawy o regulacji banków przed końcem tego roku. Senat zrobi to prawdopodobnie dopiero w roku przyszłym.