– Dzisiaj podłączamy elektrownie do sieci i zaczynamy komercyjne wytwarzanie energii. Przeprowadzone wcześniej testy turbin przebiegły pomyślnie. Farma będzie produkowała rocznie przynajmniej 80 tys. MWh energii – mówi Janusz Moroz, członek zarządu RWE Polska.

RWE nie ujawnił ceny inwestycji. Firma podała tylko, że koszt budowanych przez nią farm wiatrowych wynosi średnio 1,5 mln euro w przeliczeniu na 1 MW mocy. Dawałoby to w sumie około 60 mln euro.

Park Wiatrowy Suwałki będzie drugim własnym źródłem produkcji energii przez RWE w Polsce. Dotychczas grupa robi to tylko w EC Będzin, której moc sięga 81 MW.

W najbliższych latach RWE zamierza budować w naszym kraju kolejne farmy. W przyszłym roku chce uruchomić elektrownię wiatrową w Tychowie. Ma być nieco mniejsza niż na Suwalszczyźnie, bo będzie liczyła 15 wiatraków o mocy 2,3 MW każdy.

– Do 2015 roku zamierzamy otworzyć w Polsce farmy wiatrowe o mocy 300 MW – mówi Janusz Moroz, członek zarządu RWE Polska.

Obecnie, według danych URE, w Polsce działają elektrownie wiatrowe o mocy 666,3 MW. PSE Operator, który zarządza krajowym systemem przesyłowym, ocenia, że do sieci w Polsce można przyłączyć farmy wiatrowe o mocy 8 tys. MW. Inwestorzy, przynajmniej teoretycznie, chcą wybudować znacznie więcej. W skali całego kraju energetycy wydali lub uzgodnili warunki przyłączenia do sieci dla farm wiatrowych o mocy ponad 12 tys. MW.