Dzisiaj o godzinie 12 mija czas, do kiedy inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Zainteresowanie jest bardzo duże. Może to spowodować znaczącą redukcję zapisów. Analitycy z domów maklerskich już szacują, że w przypadku akcji PGE będzie ona większa niż 90 proc. – Zainteresowanie zakupem akcji jest kolosalne. Redukcja zapisów na akcje może wynieść nawet 97– 99 proc. – mówi Jan Rekowski, manager rynku pierwotnego z Domu Maklerskiego BZ WBK.

Dodaje, że zainteresowanie widać m.in. w liczbie kredytów na zakup, które zostały udzielone. Zdanie to podziela Renata Miś z Domu Maklerskiego AmerBrokers. – O tym, że redukcja może znacznie przekroczyć 90 proc., a nawet 95 proc., świadczy szybkość, z jaką schodzą kredyty na zakup tych akcji – tłumaczy.

Wiadomo jednak, że dla klientów indywidulanych przeznaczone jest tylko 10 proc. emitowanych akcji, których wartość wynosi około 600 mln zł. Pozostała część przeznaczona jest dla klientów instytucjonalnych. Teoretycznie istnieje jednak możłiwość, że pula ta ulegnie zmianie. Bartosz Kulesza, analityk CDM Pekao SA, sądzi, że rozważone może zostać zwiększenie puli akcji dla klientów indywidualnych.

Jest to jednak mało prawdopodobne. – Zwiększenie puli dla klientów indywidualnych może nastąpić tylko wtedy, gdy inwestorzy instytucjonalni nie wykorzystają całej swojej puli. Ale taka sytuacja raczej nie będzie miała miejsca – tłumaczy Renata Miś. Również Jan Rekowski nie sądzi, by pula przeznaczona dla klientów indywidualnych została zmieniona. – Byłby to bowiem sygnał dla inwestorów indywidualnych, że coś jest nie tak, skoro instytucje nie były zainteresowane akcjami i pula nie została wykorzystana – tłumaczy. Przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych rozpocznie się w środę, a zakończy się w piątek.

6,97 mld zł przybliżona wartość oferty akcji PGE przy cenie 23 zł za akcję