Najwięksi polscy inwestorzy na Litwie to: Orlen, Lotos, PZU a także Varta Glass. W tym roku PKN Orlen wykupił pozostałe 10 proc. udziałów rafinerii w Możejkach za około 284 mln USD; w 2006 roku, nabywając 84 proc. akcji Mażeikiu Nafta, Orlen zapłacił 2,3 mld USD. Pod względem wielkości inwestycji wśród wszystkich krajów Polskę wyprzedza tylko Szwecja z kwotą 5 mld litów (1,5 mld euro).

Dane statystyczne na koniec trzeciego kwartału br. wskazują, że na Litwie w tym roku przybyło 12 firm z udziałem kapitału polskiego i jest ich teraz 172. W ubiegłym tygodniu w litewskim rejestrze przedsiębiorstw została zarejestrowana polska sieć restauracji "Pizza Dominium". W Wilnie swą pierwszą placówkę zamierza otworzyć jeszcze w październiku.

"Mimo kryzysu mamy tendencje wzrostowe, co potwierdza fakt, że litewski rynek jest i pozostanie dla polskiego kapitału i biznesu interesującym. Zainteresowanie to wynika chociażby z bezpośredniego sąsiedztwa naszych krajów, ale też z braku większych różnic kulturowych" - powiedział w rozmowie z PAP Kowalski.

PKB Litwy w drugim kwartale tego roku skurczył się o 22,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Litewscy ekonomiści prognozują, że w III kwartale spadek wyniesie 18 proc. "Najgorsze mamy już za sobą" - prognozuje główny analityk banku "Swedbank" na Litwie Lina Vrubliauskiene.