Scenariusz ten jednak się nie sprawdził – w późniejszych godzinach dolar odzyskał siłę, czego wyrazem stało się pokonanie przez EUR/USD wspomnianego poziomu 1,4800 (będącego równocześnie istotnym wsparciem). Eurodolarowi z pewnością nie pomagały notowania na rynku kapitałowym. Sytuacja niekorzystnie zarysowała się zwłaszcza na chińskim parkiecie, gdzie dzisiejsze spadki były najdotkliwsze od 5 tygodni, co podyktowane było zniżką cen surowców, mających niebagatelne znaczenie dla spółek wydobywczych. W Europie główne indeksy cechowały się niską zmiennością. Wśród europejskich indeksów in minus wyróżniał się warszawski parkiet – zarówno WIG-20, jak i szeroki rynek traciły po około 2 proc.

Z dzisiejszych publikacji makroekonomicznych poznaliśmy dane z amerykańskiej gospodarki. Indeks S&P/CaseSchiller, obrazujący zmiany cen domów w 20 największych miastach USA, wykazał spadek tych cen o 11,32 proc. (r/r), podczas gdy rynek oczekiwał większej zniżki sięgającej poziomu 11,90 proc. O godzinie 15.00 opublikowana została wartość wskaźnika zaufania konsumentów podawana przez Conference Board za październik – wartość ta okazała się dużo słabsza od oczekiwań (47,7 pkt. wobec prognozy 53,5 pkt.), co doprowadziło do dalszych spadków wartości eurodolara (poniżej wspomnianego wsparcia 1,4800).

Mocniejszy dolar oznacza słabszą siłę nabywczą dla inwestorów zagranicznych nabywających surowce wyrażone w amerykańskiej walucie. Sztandarowym przykładem może być ropa naftowa – cena ropy typu Crude spadła podczas dzisiejszego handlu poniżej 79 USD za baryłkę (przy aprecjacji dolara), podczas gdy jeszcze w poprzednim tygodniu wyceniana była na ok. 82 USD za baryłkę.

Z powodu braku danych makroekonomicznych z rodzimego rynku (posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i prawdopodobne pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie powinno wpłynąć na złotego), notowania polskiej waluty pozostawały pod wpływem nastrojów na światowym rynku walutowym. Mocny spadek eurodolara w godzinach popołudniowych wpłynął negatywnie na wartość złotego – kurs EUR/PLN zdecydowanie pokonał istotny opór na poziomie 4,2000, podczas gdy za 1 USD płaciliśmy powyżej 2,8400 zł. W najbliższych dniach notowania EUR/USD okażą się decydujące dla polskiej waluty. Dalsza aprecjacja dolara względem euro spowoduje osłabienie złotego. Należy liczyć się ze scenariuszem, iż dzisiejsze zdarzenia mogą zwiastować korektę obejmującą skorelowane ze sobą rynki kapitałowe, surowców i walut.

Reklama