Na rynku w dalszym ciągu rośnie niepewność, a indeks VIX, obrazujący oczekiwaną zmienność rynkową w okresie kolejnych 30 dni wzrósł do poziomu 28 pp. Negatywnie na wczorajsze notowania wpłynęły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów we wrześniu spadła o 3,6% w porównaniu do miesiąca poprzedniego. 

Spadek trzeci tydzień z rzędu zanotowała także liczba złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Umacniający się dolar przełożył się na zniżkę notowań akcji spółek z sektora finansowego oraz spółek surowcowych. Silnie na wartości traciły także spółki technologiczne m.in. Intel (-3,6%), Apple (-2,52%) oraz Microsoft (-1,99%). Kluczową informacją dzisiejszego dnia będzie odczyt dynamiki amerykańskiego PKB za trzeci kwartał.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej także obserwować można było znaczące spadki. Tokijski indeks Nikkei 225 zniżkował o 1,83%, ciągnięty w dół przez walory spółek-eksporterów. Istotnie na wartości traciły akcje spółki Nippon Mining, po tym jak firma ta zredukowała swoje prognozy zysku o 29%. Dzień pod kreską zakończyła także giełda w Korei (-1,48%), ciągnięta w dół przez akcje producentów stali oraz stoczni. 

Dzisiejszą sesję europejską giełdy rozpoczęły w mieszanych nastrojach. Od rana dobrze radzą sobie walory banków, które równoważą negatywny wpływ spółek energetycznych. Do spadku notowań tych drugich przyczyniła się m.in. publikacja wyniku finansowego spółki Shell. Spółka ta wprawdzie odnotowała w trzecim kwartale zysk, jednak był on znacząco gorszy od wyniku z analogicznego okresu sprzed roku. Informacje te rzuciły cień na pozostałe spółki z tej branży, które jeszcze nie zaprezentowały swoich wyników.