Z powodu sprzedaży akcji PKO BP liczba rachunków inwestycyjnych w domach maklerskich i bankach wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 80 tys.

– Z porównania liczby otwartych rachunków w czasie wielkich prywatyzacji wynika, że większym zainteresowaniem cieszyły się oferty PKO BP czy PGNiG niż PGE. Jednak przy tamtych ofertach, ze względu na wprowadzone ograniczenia wielkości zapisu, mieliśmy do czynienia z otwieraniem rachunków na rodziny i znajomych – mówi Michał Wojciechowski, doradca zarządu DM BOŚ.

W przypadku PGE takich ograniczeń nie było. Według danych zebranych przez DGP u 12 brokerów uczestniczących w obsłudze oferty PGE, w październiku lub tylko w czasie przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych (13–27 października), otwartych zostało ok. 15 tys. rachunków. Od 150 do ponad 3 tys. rachunków przybyło w Millennium DM, DM PKO BP, BM Alior Banku, DM BZ WBK, CDM Pekao, DI BRE, DM BOŚ, Noble Securities, KBC Securities, BM DnB Nord, BM BPH i ING Securities. BM BGŻ, BM Deutsche Bank PBC, DM Pekao i IDMSA deklarują, że pojawiło się u nich kilkuset nowych klientów. W większości przypadków przybywało ich kilka razy więcej niż zwykle w ciągu miesiąca.

Poza aktywnymi inwestorami ofertą PGE zainteresowały się m.in. osoby, które ostatni raz transakcje na rynku kapitałowym przeprowadzały w czasie dużych ofert firm prywatyzowanych przez rząd.

Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez domy maklerskie i banki na koniec września tego roku przekroczyła 1,13 mln. Jednak tylko część z nich jest aktywna. Według ostatnich badań GPW takich rachunków było 254 tys.