Inwestycja kosztowała 20 mln zł. Eksploatację złoża w Roszkowie szacuje się na 20 lat. Według prezesa FX Energy Zbigniewa Tatysa, w Roszkowie może być 700 mln metrów sześćiennych gazu. Do całego kraju będzie on trafiać rurociągiem Radlin-Krobia. Jak poinformował w poniedziałek PAP Tatys, jego firma jest spółką córką notowanej na Nasdaq amerykańskiej FX Energy. Na polskim rynku istnieje od prawie 10 lat, a eksploatację złóż prowadzi od trzech lat. W Roszkowie Energy posiada 49 proc. udziałów (51 proc. należy do PGNiG).

Spółka ma w Polsce 16 bloków koncesyjnych i 2 eksploatacyjne. Te ostatnie znajdują się w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Tatys powiedział, że na Energy przypada w Polsce 2 proc. krajowego wydobycia gazu. "Naszym celem strategicznym jest zwiększenie tego udziału do 10 proc." - powiedział prezes. W inwestycjach jego firma ściśle współpracuje z PGNiG, ale - jak podkreślił - "Energy szuka też innych partnerów, nawet spoza Polski". Dodał, że ta współpraca dotyczyłaby bloków koncesyjnych. Na inwestycji w Roszkowie skorzysta gmina Jarocin. "Z opłaty eksploatacyjnej od wydobycia surowców i z podatku od nieruchomości do gminnej kasy może wpłynąć rocznie nawet 800 tys. zł" - poinformowała PAP Karolina Makowska z jarocińskiego magistratu.

Zapytany o wyniki działalności spółki, Tatys powiedział jedynie, że w 2010 planowane jest zrównoważenie wydatków z przychodami. Zaznaczył, że w poprzednich latach spółka wydawała na inwestycje rocznie średnio po 80 ml zł.