Około godz. 10 kurs praw do akcji wynosił 34,55 zł. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział we wtorek dziennikarzom, że jest bardzo zadowolony z nowej emisji akcji PKO BP. Inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez bank akcje. Z emisji PKO BP pozyskał 5 mld 125 mln zł.

Szef resortu skarbu ocenił, że udana emisja akcji PKO BP świadczy o tym, że polska gospodarka, a także bank jest dobrze oceniany przez inwestorów.

Podkreślił, że 80 proc. środków z ponad 5 mld zł pozyskanych z emisji zostanie przeznaczona na rozwój akcji kredytowej banku. "W dziesiątkach miliardów złotych bank może uruchomić akcję kredytową. To nie oznacza jednak, że będzie on udzielał kredytów w jakiś nierozsądny sposób. Polscy przedsiębiorcy ich potrzebują, a po emisji możliwości kredytowe banku się zwiększą" - powiedział Grad.

Zaznaczył, że na tym również skorzystają klienci indywidualni, ponieważ bank jest "dużym dostarczycielem" kredytów hipotecznych. Resort skarbu podkreślił w poniedziałkowym komunikacie, że "nowa emisja przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji PKO BP".

Według MSP, "oferta o wartości ponad 5 mld zł oznacza istotne zwiększenie kapitalizacji Giełdy Papierów Wartościowych, potwierdzające wiarę inwestorów w polski rynek kapitałowy, do którego rozwoju przyczynia się każda nowa emisja".

Resort przypomniał, że pod koniec kwietnia ubiegłego roku rząd wyraził zgodę na kontynuację prywatyzacji PKO BP. "Ustalono, że w 2009 r. bank wyemituje nowe akcje w celu zwiększenia kapitału zakładowego jako element planu ekspansji. 30 czerwca 2009 r. walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP podjęło uchwałę o emisji nowych akcji z prawem poboru. Do decyzji tej zachęcił akcjonariuszy zakończony dużym sukcesem w 2004 roku debiut giełdowy PKO Banku Polskiego, do tej pory najważniejszy na warszawskiej giełdzie" - czytamy w komunikacie.