Od pewnego czasu złoty znajduje się pod wpływem negatywnych nastrojów na światowych giełdach oraz spadków w notowaniach EUR/USD. Siłę oddziaływania czynników globalnych potwierdza fakt, iż poziom 4,3000 w notowaniach EUR/PLN pozostawał niezdobyty, nawet gdy złoty osłabiał się na fali obaw o kondycję polskiego sektora finansów publicznych.

W perspektywie tygodnia polska waluta powinna w dalszym ciągu podążać za kursem eurodolara. Dla pary EUR/USD w nadchodzących dniach decydujące będą dane z amerykańskiego rynku pracy. W środę zostanie opublikowany raport o zatrudnieniu w pozarolniczym sektorze prywatnym agencji ADP, w piątek natomiast przedstawiony zostanie comiesięczny raport amerykańskiego Departamentu Pracy. Zazwyczaj te publikacje te powodują podwyższoną zmienność na rynku walutowym.

Reakcje inwestorów wciąż potwierdzają, iż eurodolar jest barometrem nastrojów rynkowych, rosnąc wraz z napływem dobrych danych i spadając, gdy na rynek docierają rozczarowujące publikacje. W ostatnim czasie jednak reakcje uczestników rynku na pozytywne dane są dość krótkotrwałe, co sugeruje chęć do kontynuacji rozpoczętej niedawno korekty spadkowej w notowaniach eurodolara.

Waluta

Kierunek kursu. Prognoza na bieżący tydzień

Cel. Poziom kursu

USD/PLN

Wzrosty

2,97

EUR/PLN

Wzrosty

4,34

CHF/PLN

Wzrosty

2,90